www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Katana Artist MkII


Guest
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, leopold said:

Ala pare a fi mai amplificator.

Dar nu are lămpi :huh: Eu nu am ascultat nici unul și pun pariu că nici tu. Însă pe hârtie pare inferior toate punctele de vedere mai puțin puterea, în frunte cu cabsimul ăla analogic. Also "Thiele/Small cabinet enclosure" e un fel de "Cuptor cu temperatură Celsius".
Așa că sunt sincer curios ce ți se pare "mai".

18 hours ago, SKU said:

"opinii avizate de ordin tehnic si demonstrabile" nu prea isi au sensul in discutiile despre amplificatoare unde totul este subectiv si topcurile privesc in principal tonul amplificatorului si cum se simte.

Totul e subiectiv până la procesoarele Behringer. Serios totuși, vreau să văd și eu topicurile alea. M-am uitat la ultimele două pagini și nu era nici unul. De fapt nici nu țin minte prea multe discuții pe tema "tonul amplificatorului si cum se simte", nu mai departe de "are feeling" și "are coaie". Și nu cred că s-au petrecut toate fără să observ, că erau vreo 250 de threaduri în secțiunea asta când am venit, față de aproape 4000 în prezent.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, FiveseveN said:

Așa că sunt sincer curios ce ți se pare "mai".

Cateva sample-uri de la thomann, h&k vs artist mk1, atat prin micforon, cat si DI.  Sigur, mk2 poate fi diferit, e chestie si de gusturi. E si posibil sa nu fi fost microfonizate la fel, etc. Am zis posibil? Am vrut sa zic aproape sigur. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Măi, mie singura chestie care-mi pute oarecum la Artist e că e un fel de Logan dressed up oleacă, adică tot un amp fain de buget cu detoate vopsit în hăinuță pseudoboutique dar care în linii mari e un 100 cu incinta puțin diferită (nu aș paria că e mai bine construită) și alt dif - probabil celestionul ăla pe care l-am citat pe chat G12 K100 cu un capac verde peste driver sau ceva similar - ori la cât cer pe el nou deja ai optiuni super bune second dar și altele noi, că-i black spirit sau altceva.

Chestia aia cu butoanele în față sau pe spate e ceva mai puțin relevantă la ăsta fiindcă oricum dacă vrei editare ok bagi de pe tabletă/tel cu cablu OTG sau de pe calc să pui precis stuff și să ai acces la setările extra - > la capitolul ăsta mi s-a părut ca excelează head-ul pus lângă calc desktop.

Mna, când or apărut katanele, pe la 1100 și ceva de lei sau cât era kat 100, era greu de găsit ceva comparabil, dar practic să dai la ani distanță triplu pentru esențialmente un alt look și dif mai bun, ceva efecte simultane extra pe care rar ai nevoie să le adaugi peste alea trei din mkI e oleacă suboptim  versus înfipt un G12 din ăla în mark I (pe care-l iei uneori second și la 800 de lei). Nu m-am prins exact la mkII ce e cu voicingul alternativ, dar pare a fi doar un layer de egalizare care să facă în general mai călduț sunetul și în esența modifică puțin parametrii modelelor de bază.

Oricum, Boss au fost foarte ok cu actualizările de firmware și au îndesat și în Mk I tot ce a fost posibil și imposibil, din punctul ăsta de vedere sunt "Jos pălăria" în termeni de customer/product support.

Altminteri, normal că e mai scump, probabil și producția e mult mai mică și oricum se bate într-o zonă de preț mai dificilă pare-se.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Cat mai pot sa scriu , din bun simt voi scrie oamenilor care au avut bunavointa sa raspunda intrebarilor mele . Se pare ca nici varianta H&K nu renteaza .

In prezentarile si filmuletele sponsorizate se folosesc termeni ca decent si apropiat de ''lampi'' . Sa nu mai spun ca intr-un filmulet se chinuia unul sa elimine un ''barait'' extrem de deranjant.

In schimb  pe forumurile de afara , oamenii care le-au incercat spun ca se aude doar un pic mai bine fata de Boss MK 2(nu Artist) si sub nici o forma nu merita diferenta de pret . Majoritatea folosesc termenul peiorativ '' o alta scumpaciune de la H&K care nu isi merita banii'' .

Oricum 200 W sunt total overkill pentru mine , de la 2 x 50 - 60 W intra zidurile in rezonanta . Si cei 100 W de la Boss erau calculati doar pentru a folosi maxim 50 pentru protectia difuzorului . Unul se plangea ca si la setarea de 20W(H&K) , urla de sparge si nu poate face prea mult din potentiometrul de volum . In plus e Made in China...not Germany .

Oricum cred ca am renuntat la amandoua , cand voi lua electrica voi folosi MacBook-ul si programele de pe net plus linia HI-Fi vreo 6 luni pana vad ce vreau de la sunet , acum doar vorbesc cuvinte , iar apoi voi mai face un studiu de piata si voi merge in magazine .

Mi-am mai revizuit preferintele , daca vreau sa aud prin casti , Vox Amplug e o optiune ieftina si nu trebuie sa stau ''legat de amplif'' , i-am gasit sotiei pianina cu amplif si difuzoare&mufa de casti proprii deci nu trebuie sa o mai conectez la amplificatorul de chitara . Asta imi deschide orizontul de cautare .

Care e viata medie a lampilor , asta cu schimbatul lor ma streseaza la maxim , sa nu mai zic de reglaje de bias&shit ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Dă-ți omule anulare la ștergerea contului și nu te mai victimiza atât, o să vezi că nu sunt nici dracii de aici atât de nasoi.

Also, vezi că rating-ul în W nu e egal cu SPL și alte moduri mai realiste de măsurat gălăgia produsă de un amp. Dacă te uiți pe aici explică userul "karpi" în repetate rânduri despre asta, ca și "FiveseveN". Stai chill ia-o încet și cu timpul se așează toate.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, apocapsile said:

Dă-ți omule anulare la ștergerea contului și nu te mai victimiza atât, o să vezi că nu sunt nici dracii de aici atât de nasoi.

Also, vezi că rating-ul în W nu e egal cu SPL și alte moduri mai realiste de măsurat gălăgia produsă de un amp. Dacă te uiți pe aici explică userul "karpi" în repetate rânduri despre asta, ca și "FiveseveN". Stai chill ia-o încet și cu timpul se așează toate.

Am dat anulare , e tot cu aprobare :lol: , mergem inainte ! Pe aia cu W vs SPL o stiu de mult timp , din domeniul HI-FI . 

Am citit si explicatiile lui Karpi si pe cele ale lui FiveseveN , am inteles ca cele pe lampi sunt mult mai ''fortoase'' . Chiar si intre ampurile de Hi-Fi care nu sunt pe lampi pot exista diferente mari .

Link to comment
Share on other sites

Cea mai mare diferenta intre "puterea" ampurilor tube vs silicon este ca la tube de obicei este marketata puterea la iesirea din etajul de putere, in timp ce la SS de obicei "se da" puterea consumata la intrare.

Also randamentul e important - un single ended tube amp class A facut prost poate sa aiba si 20% eficienta, si un SS Class D are >90%

Plus TDH, daca zici ca stii de la hifi.

Plus speaker sensitivity.

etc...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Arcteryx said:

oamenii care le-au incercat spun ca se aude doar un pic mai bine fata de

Coane, nu mi-e clar daca intelegi. O sa fac doua analogii:

1. Ca sa cumperi un sistem hifi (tot sistemul) te duci acolo cu cateva flac-uri, il testezi si dupa aia decizi daca-ti convine. Dupa care speri ca acasa va suna suficient de apropiat. Ca sa cumperi un combo de chitara (din nou, combo, tot sistemul) te duci frumos cu chitara si pedalierul si-l testezi. Vezi cum raspunde la ce-i dai tu in input. Fie ca-i dai direct din chitara, fie ca mai gadili nitel oleaca de efecte. Deci, conteaza cum raspunde la ce-i dai tu si cum iti place tie. Poti testa o parte din distractia asta pe acustica - invata tema de la Peter Gunn, e doar o masura, si dupa aia experimenteaza. Muta locul unde lovesti coarda. Schimba inclinatia penei. Schimba pana. Da mai tare sau mai incet. Da doar in jos sau alternativ. Suna altfel. Dupa aia faci reverse engineering. Vrei sa sune intr-un fel, muti locul in care lovesti coarda, etc. Aceeasi smecherie la electrica, dar mult mai complexa. Nu conteaza exact pe ce amp canti (in niste limite), daca stii ce vrei sa obtii, obtii. Umbli la EQ, mai pui un distort, adaugi un strop de chorus sau reverb, etc. Nu exista mai bine, exista mai apropiat de ce vrei. In niste limite, nu vorbim de jafuri sau de incompatibilitati. 

2. Gandeste-te ca te duci pe-un forum de pictori si intrebi care culoare e mai buna si din ce lemn sa fie sevaletul. Cam pe-aici te-ai invartit cu intrebarile :)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Arcteryx said:

Am dat anulare , e tot cu aprobare :lol: , mergem inainte ! Pe aia cu W vs SPL o stiu de mult timp , din domeniul HI-FI . 

Am citit si explicatiile lui Karpi si pe cele ale lui FiveseveN , am inteles ca cele pe lampi sunt mult mai ''fortoase'' . Chiar si intre ampurile de Hi-Fi care nu sunt pe lampi pot exista diferente mari .

Așa vezi, că n-are sens și pierzi imbecilități delicioase de cea mai joasă speță cum pe alt forum civilizat n-o să găsești :)

Am avut Amplug-uri apropo Amplug II Ac30 și Classic Rock. Sunau binișor chiar îți dau mini recenzie:

- pe o copie de Gibson SG cu mufa lângă butoanele de volum/ton stăteau perfect amândouă; pe chitarele ca les paul iar stăteau perfect, dar mă sâcâia la creier că nu le vedeam (că stau "peste bord") și nu erau la îndemână rotițele alea de reglaj; pe stratocaster cu mufă din aia diagonală a fost mult mai comod Amplug II din cauză că are conectorul ăla flexibil;

- m-a enervat că depind de baterii mici (dar țin ceva și oricum poti folosi acumulatori);

- zgomot de fundal parcă destul de ridicat;

- construcție foarte bună chiar dacă sunt plasticăreli; nu se simt ca fiind obiecte nasoale;

- nu merg cu niște căști cu impedanță foarte mare, că n-au "cu ce" să duca semnal din ăla, deci îți trebuie ceva monitoare mai domoale, nu cu ohmaj cât pentru Corul Armatei Roșii;

În final, am concluzionat că un pocket pod express care îmi venise gratis împreună cu acea chitară copie SG e mai util decât amplug-urile, la vremea aia așa că le-am vândut. Și ăla micu' a ajuns la vektor, că-mi luasem yamaha thr si era cumva în plus. Are și acordor simplu, intrare aux, ceva efecte ok și tap să dai ritmul pentru delay. Nu sună rău nici în căști nici în ceva boxe mai ok sau sistem de sufragerie.

PocketPODExpressHandHiRes-ccab486d175cbb

Asta a fost experiența mea cu ele. Încă nu-s sigur că am făcut bine că l-am înstrăinat pe pocket pod, pentru că e amuzant așa cum este el. Partea bună e că se găsesc second. Nu e mare chestie dar pentru exercițiu și distracție e haios.

Poate te aranjează pentru început și ceva din seria VOX MV (https://www.thomann.de/ro/vox_mv_50_ac.htm) cu un mic sau mai mare cabinet care să-ți convină în casă. Sigur nu-s spuma mării dar nici nu-s complicate. Ai multe opțiuni, mai stresează lumea de prin magazine (MC Music, Guitarshop) să-ti arate puțin ce au ca să vezi cum ți se par pe viu tot felul de modele.

 

 

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, leopold said:

1. Ca sa cumperi un sistem hifi (tot sistemul) te duci acolo cu cateva flac-uri, il testezi si dupa aia decizi daca-ti convine. Dupa care speri ca acasa va suna suficient de apropiat. Ca sa cumperi un combo de chitara (din nou, combo, tot sistemul) te duci frumos cu chitara si pedalierul si-l testezi. Vezi cum raspunde la ce-i dai tu in input. Fie ca-i dai direct din chitara, fie ca mai gadili nitel oleaca de efecte. Deci, conteaza cum raspunde la ce-i dai tu si cum iti place tie. Poti testa o parte din distractia asta pe acustica - invata tema de la Peter Gunn, e doar o masura, si dupa aia experimenteaza. Muta locul unde lovesti coarda. Schimba inclinatia penei. Schimba pana. Da mai tare sau mai incet. Da doar in jos sau alternativ. Suna altfel. Dupa aia faci reverse engineering. Vrei sa sune intr-un fel, muti locul in care lovesti coarda, etc.

La cumpararea sistemului HI-FI , nu la alegerea lui , a fost mult mai simplu . In domeniul asta cunosc mai multa lume si aveam deja si experienta , stiam ce vreau .

Am fost intr-un studio amenajat al unui dealer , am schimbat o gramada de boxe si amplificatoare , pe aceeasi sursa si pe aceleasi melodii si seara am plecat cu tot sistemul acasa . Dar la ampuri de chitara nu prea vad multe locuri unde sa le pot proba , 90% din produsele de pe site-uri sunt ''nu este in stoc'' sau ''stoc furnizor'' .

Chestia cu ''conteaza cum raspunde la ce-i dai tu si cum iti place tie'' am cam inteles-o deja atunci cand studiam ce model de Taylor sa aleg . Era un filmulet pe youtube cu 2 insi care cantau pe un model 114 si altul pe 314 . Prima data , normal si prin autosugestie ca...deh 314 e mult mai scump , a fost ca 314 se aude mult mai bine .

Surpriza a fost cand au schimbat chitarele si mi-a placut mai mult 114 , deci de fapt cum ''lovea'' tipul coardele .

Si am inteles ca sunetul placut nu e acelasi pentru toata lumea .

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, leopold said:

Ce scrie pe cutie nu e musai fizica. 100w RMS nu e tocmai 100w PMPO, de exemplu. Plus ce zice vektor, dar pentru avansati. 

Dude 100W = 100W. Watt e unitate de masura, nu exista Watt rms si watt pimp. That being said inteleg perfect ce zici :))

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, SKU said:

100 w is 100w <- physics. Cum percepe omul e alta treaba :D 

Sa explic tehnic , nu sunt in masura , dar am vazut ce a spus @vektor , cu puterea consumata la intrare . Pe acelasi preamplif si aceleasi boxe un amplif de 2x70 suna mai clar , mai tare sau apropiat de unul de 2x150 . Am fost foarte mirat atunci , l-am intrebat pe tehnicianul de acolo si mi-a zis ca ala de 2x150 e ''jucarie'' pe langa asta de 2x70 , ca nu se compara si mi-a dat niste date tehnice pe care atunci nu le-am inteles . Iar asta de 2x70 era binisor mai scump fata de celalalt .

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, leopold said:

Ce scrie pe cutie nu e musai fizica. 100w RMS nu e tocmai 100w PMPO, de exemplu. Plus ce zice vektor, dar pentru avansati. 

Am dat eu o gramada de banet la un moment dat pe un 5.1 Sony , la momentul ala fiind varful lor de gama , pe care scria 1000 de W . Am zis ca sunt nebun dar vad eu cum o sa o scot la capat cu minimum de volum.

Nu stiu daca sunt 15-20 W reali , a fost o dezamagire crunta .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SKU said:

E fun sa te interesezi despre gear, sa colectionezi materiale, sa discuti despre technicalities dar canti nu canti vremea mainii trece :(

Corect ! Numai ca la serviciu , mai intru pe net dar nu pot sa cant la chitara . Timpul e scurt .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Din gama Katana pt home use si practice Katana 100 e best. Tonuri bune, efecte mai mult decat decente. (nu o sa mai ai nevoie de alte pedale) , destula putere si poti da volumul tare sau incet cat sa nu deranjezi alti colocatari, etc.

Sunt si optiuni mai bune? Evident... dar ca sa le gasesti trebuie sa sti mai precis ce cauti.  Daca poti testa in magazin inainte sa iei o decizie finala, e si mai bine.

Exersatul la chitara este poate mai important. :)

Edited by razvann
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arcteryx said:

Corect ! Numai ca la serviciu , mai intru pe net dar nu pot sa cant la chitara . Timpul e scurt .

De ce nu spui asa, coane? Solutii exista: chitara de calatorie + amplug + casca de telefon intr-o ureche :guitar:

https://www.thomann.de/ro/traveler_guitars_electric_ultra_light_black.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.