www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Katana Artist MkII


Guest
 Share

Recommended Posts

11 minutes ago, razvann said:

ce am corectat? Eu ma refeream doar la artist: mk1 vs mk2.

pentru exersat acasa katana este chiar ok. Nu pot spune ca exceleaza la ceva anume, dar face destule mai mult decat decent.

Inseramna ca nu am citit eu bine . Am inteles intre MK 1 si MK 2 , nu cred ca au difuzor diferit , doar ''Artistul'' are diferit . Nu am vazut MK 1 Artist .

14 minutes ago, SKU said:

Dar Suhr is great, si chitara e de departe cea mai importanta investitie pe care tre s-o faci :D

Va fi una buna , nu Suhr ! Or fi bune dar designul e din filmul ''Intoarcerea mortilor vii'' . Pentru mine desigur altii poate sunt incantati .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Speaker-ul e diferit intre modele. Nici macar katana 50 Si katana 100 nu au acelasi speaker.

Daca iti place Artist Si crezi ca Mk2 e mai ok pt tine.... Nu ai nevoie de alta aprobare decat a ta si eventual a sotiei daca exista  vreuna  :)
Nu ai cum sa greseti cu alegerea asta...

Edited by razvann
Link to comment
Share on other sites

Aia e !

@SKU am completat in mesajul de mai sus . Cu chitara suntem off topic , ramane sa decid intre 2 modele electrice de la aceeasi firma , cea clasica e decisa .

Link to comment
Share on other sites

Asta e și părerea mea din câte citesc pe aici. Unii iau șaorma cu detoate la Dristor II, cinstit, alții se pun la costum, cu lăutari și lumânări, în restaurantul de lângă, al aceluiași proprietar, să o halească la farfurie. Cultura, rafinamentul, simțul estetic, alea fac diferența...

" o să iau o chitară bună, nu suhr" <- încearcă un Anderson sau mai bine un Tyler, să nu rămână mică și să arate bine lângă combo :)))

Link to comment
Share on other sites

Rau esti :lol: !

Eu mananc acasa , o friptura din carne de cea mai buna calitate , preparata de mine :lol: ! Ieri am facut un ceaun de gulas la foc de lemne ...de se autoinvitau vecinii !

Acum fiecare cum poate si dupa gusturi !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, apocapsile said:

Asta e și părerea mea din câte citesc pe aici. Unii iau șaorma cu detoate la Dristor II, cinstit, alții se pun la costum, cu lăutari și lumânări, în restaurantul de lângă, al aceluiași proprietar, să o halească la farfurie. Cultura, rafinamentul, simțul estetic, alea fac diferența...

" o să iau o chitară bună, nu suhr" <- încearcă un Anderson sau mai bine un Tyler, să nu rămână mică și să arate bine lângă combo :)))

Doar mana face diferenta ... 

Edit: HL3 confirmed, cat sa mai mintim singuri. S-a intors! Poate nu fizic, dar spiritual.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

On 08/02/2020 at 18:46, Arcteryx said:

Avand in vedere ca nu am gasit un topic despre acest model , voi deschide eu unul . Din descrieri si din filmele de pe youtube pare interesant .

Si un raport calitate-pret ok pentru mine .

https://www.thomann.de/ro/boss_katana_artist_mkii.htm

Acest combo poate fi insotit de :

https://www.thomann.de/ro/boss_ga_fc.htm

Are cineva asa ceva ? A folosit cineva acest model ? Avantaje ? Dezavantaje ? Merita achizitionat ? Ce e mai bun la banii astia ?

As prefera postari bazate pe argumente !

 

Oameni doar vor sa ajute :P

Link to comment
Share on other sites

Am cerut pareri despre produsul DIN TITLUL TOPICULUI , ce face bine , ce nu face bine , NU ca...e scump...ia mai mic...ia mai mare...ia cu head...difuzorul e prea de fite...ia MK1...ia MK 2...ca marketingul prosteste prosti(daca tot e vorba de respect reciproc) si alte mistouri cu ce , cine si cum ''haleste'' , sau ce rafinat sau nu e unul care mananca saorma !

Nu caut validare cred ca am mentionat de ''100'' de ori ca nu e nimic stabilit si nici bugetul nu e fix . Daca vine unul care vrea sa ajute imi spune ''vezi ca modelul ala e mult mai bun deoarece are x,y,z,w in plus si diferenta de bani nu e mare'' as aprecia .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Vezi că îmi pui aiurea vorbe în gură, nu am zis nicăieri că prostește proști marketingul. Am zis că pui botu', ceea ce e adevărat și pățește toată lumea.

Ai vrut argumente, ți-am dat. Inclusiv cum că modelul țintit e prea nou ca să ai pareri despre el de la utilizatorii rgc AȘA CĂ NU MAI URLA în majuscule că nu suntem chelneri la Dristor Lounge boss să te servim cu exact ce crezi tu că vrei.

Uneori, primești nu răspunsurile pe care le aștepți ci pe alea pe care le meriți (inclusiv sfaturile alea raționale și bune, pe care nu le vrei - și nu le meriți).

Cât despre optiunea future-proof. Analizează puțin de ce nu vrei mark i și vrei mark ii. Crezi că trec peste trei ani până la mark iii? Unde e logica?

Dacă vrei future proof, iei un design care e folosit și acum ca atare, chiar dacă datează din anii 50-60.

Cât despre ăsta, singura opțiune e să îl iei și să treci peste fixație, ca să ai timp de cântat :)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, apocapsile said:

Vezi că îmi pui aiurea vorbe în gură, nu am zis nicăieri că prostește proști marketingul. Am zis că pui botu', ceea ce e adevărat și pățește toată lumea.

Ai vrut argumente, ți-am dat. Inclusiv cum că modelul țintit e prea nou ca să ai pareri despre el de la utilizatorii rgc.

Cât despre optiunea future-proof. Analizează puțin de ce nu vrei mark i și vrei mark ii. Crezi că trec peste trei ani până la mark iii? Unde e logica?

Dacă vrei future proof, iei un design care e folosit și acum ca atare, chiar dacă datează din anii 50-60.

Chiar deloc nu ''pun vorbe in gura'' si hai sa incheiem aici partea ''conflictuala'' . Cunosc foarte bine domeniul marketing si nu poti compara modele diferite la preturi diferite , compari mere cu mere si pere cu pere .

Aaaa ca Boss a tintit un public cu venituri mai generoase si a facut un produs mai scump CU SUBANSAMBLE SUPERIOARE CALITATIV pleaca de la marketing dar nu e vorba de ''pus botu'' ci de alt produs la alt pret . Una e sa ai un Passat cu motor de 1,6 benzina si alta cu un V6 , preturi diferite desi e vorba de acelasi Passat ca design .

Nu ma intereseaza ''futureproof'' ci doar ca produsul sa arate elegant sa-l pot integra in casa .

16 minutes ago, SKU said:

... ai dreptate. Nu stiam de modelele astea Suhr. Abia te-ai apucat de chitara si deja stii chestii pe care nu le stiu eu. Paint me jealous!!!

Ma chinui si eu :lol: ! Si ca sa incheiem subiectul , va fi un Gibson Les Paul !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Arcteryx said:

Chiar deloc nu ''pun vorbe in gura'' si hai sa incheiem aici partea ''conflictuala'' . Cunosc foarte bine domeniul marketing si nu poti compara modele diferite la preturi diferite , doar prin prisma diferentelor .

Aaaa ca Boss a tintit un public cu venituri mai generoase si a facut un produs mai scump CU SUBANSAMBLE SUPERIOARE CALITATIV pleaca de la marketing dar nu e vorba de ''pus botu'' ci de alt produs la alt pret . Una e sa ai un Passat cu motor de 1,6 benzina si alta cu un V6 , preturi diferite desi e vorba de acelasi Passat ca design .

Nu ma intereseaza ''futureproof'' ci doar ca produsul sa arate elegant sa-l pot integra in casa .

Ma chinui si eu :lol: ! Si ca sa incheiem subiectul , va fi un Gibson Les Paul !

Si eu iubesc Gibson Les Paul, cel mai mult imi place modelul asta :
Aura-BlogHeader-1-1080x675.jpg

Custom Shop si extrem de scump. Nu cred ca si-l permite cineva pe meleagurile noastre ... :(

Edited by SKU
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Boss, chiar mi-ai pus vorbe in gura si faptul ca spui ca tu "chiar nu pui vorbe in gura" nu schimba deloc asta. Detest genul asta de intors din condei.

Vrei un combo care sa se integreze perfect in armonia sufrageriei, foarte bine. Vrei un hobby care sa se integreze armonios in ansamblul actitivatilor tale recreative? Foarte bine, felicitari, e dreptul tau si e o alegere frumoasa.

Dar nu pricep de ce ne freci pe noi la cap ca sa-ti laudam optiunile rationale, filtrate cu ajutorul indelungatei experiente de viata si marketing pretinzand ca vrei opinii, argumente si alte cele. E urat si snobeala fara sens si repet, o lipsa de respect sa deranjezi oameni ca sa te dai tu rotund cu ce pareri avizate ai de pe net si ce alegeri minunate faci.

Katana Artist e tot Katana 100 1:1 in afara de dif si incinta si pozitionarea panoului de control (si o rotita in plus pentru o setare pe care o ai oricum si pe celelalte). Nu are placi mai smechere, putere mai mare de procesare, condensatori mai buni, algoritmi superiori, are doar fix ce ti-am enumerat in plus.

Daca vrei parerea mea, chitaristic vorbind, mai bine iei 100 Mk II 212 (comboul cu doua difuri si daca iti raman mici, le schimbi cu orice vrei tu. O sa sune garantat mai smecher decat Artist si inainte si dupa schimbare, mai ales ca n-ai stres cu volumul. Dar ce sa-i faci, daca nu se integreaza in conceptul de living :) Mai ales alaturi de un frumos Les Paul, chitara de calitate, versatila, ergonomica, frumoasa, nu ca Suhr.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, apocapsile said:

Dar nu pricep de ce ne freci pe noi la cap ca sa-ti laudam optiunile rationale, filtrate cu ajutorul indelungatei experiente de viata si marketing pretinzand ca vrei opinii, argumente si alte cele. E urat si snobeala fara sens si repet, o lipsa de respect sa deranjezi oameni ca sa te dai tu rotund cu ce pareri avizate ai de pe net si ce alegeri minunate faci.

Nu ''frec la cap'' pe nimeni , nu deranjez pe nimeni , raspunsurile nu sunt obligatorii , pe forumuri raspunsul presupune voluntariat .

O sa mai astept si raspunsuri de la alti colegi de forum , mai putin afectati de postarile mele .

In ceea ce te priveste te rog sa nu te mai deranjezi sa imi raspunzi .

Cam asa ar trebui sa arate un forum :

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/katana-100-vs-katana-artist.1934183/

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/nad-boss-katana-artist.1914557/

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/boss-artist-katana-opinions-pro-con.1923012/

Si pot baga inca ''1000'' de linkuri in care cei care au MK 1 , 2 , etc. si vor sa treaca la Katana Artist . Or fi toti prosti !

Toate cele bune !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Nu prea convin răspunsurile oneste și tranșante, nu-i așa?

Când deschizi o discuție și aduni sfaturi pe teme de echipament, se presupune că nu te doare-n cot de ce-ți zic ceilalți și nu cauți doar validare.

Cum ți-am mai zis, nu ai ce păreri să primești despre produsul ăsta aici, fiindcă nu și l-a luat încă nici dracu' - e la precomandă peste tot, după cum bine vezi în imaginile atașate.

Ai primit opinii oneste de la actuali și foști utilizatori de șmecherii din seria aia, de care te cam doare-n cot, că știi tu mai bine din citit pe net și ego-ul monumental, plus criteriile vizuale absolut esențiale pentru cântat la chitară.

Dacă tot ai o idee despre cum trebuie sau nu trebuie să arate o comunitate online, fă un pustiu de bine și arată măcar tu puțin respect, sau întreabă același lucru pe alte comunități online precum cele pe care le-ai exemplificat, poate-ți găsești lăudători pe-acolo, care or să-ți explice că nu se mai poate trăi fără aia de bună ce e :)

 

Ej1fWnR.png

image.thumb.png.259574411ccb30da61cbc7baccd200dc.png

 

Cât despre afectare, stai liniștit, după ce ai început să ne explici ce bune-s altea și celelalte tot de prin citite și văzute, pentru mine e pur amuzament, iar observațiile mele neavenite despre echipament nu te costă nimic.

Știi care-i treaba? Și tu, ca și zeci sau sute de alți utilizatori care nu trag încă trei acorduri, chitiți pe ceva și doxă de păreri pe internet vin aici și prin alte părți în căutarea validării opiniei lor, nu pentru o discuție reală. Indiferent că vin eu, vai steaua mea, sau chitariști cu zeci de ani în spate, să le zică ceva, ei tot ce s-au chitit vor face. Atâta doar, că așteaptă aplauze înainte de reprezentație. Doar că din ăia câteva zeci sau câteva sute, cei mai mulți au 10-16 ani.

"Gen", dacă eu m-am chitit că vreau ceva care-i la precomandă, nu mă apuc să cer păreri pe forumuri ca să le pierd altora timpul cu ele decât dacă nu sunt sigur și am cât de cât deschidere la alternative și păreri, fiindcă altfel ar însemna că vreau de fapt să mă laude ce băiat deștept sunt cum de m-a dus pe mine capul să aleg așa de bine și vai ce frumos e totul.

Stai chill și matale, că nu te mai stresez. Dar am ținut să-ți bat obrazul, fiindcă, la ce atitudine ai, meriți din plin. Ciau!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@apocapsileDesi am spus ca nu mai raspund , ultima ta postare e HALUCINANTA ! Dupa ce in ''100'' de postari in care in opinia ta bazata pe ''argumente'' imi spui ca e mai bun ala , mai prost ala , e la fel cu ala , mai ieftin ala dar e la fel , ...etc. in ultima postare imi spui clar si ''onest si transant'' ca habar nu ai despre ce ai vorbit , bineinteles ferm si cu pretentii de mare cunoscator in toate postarile citez ''nu ai ce păreri să primești despre produsul ăsta aici, fiindcă nu și l-a luat încă nici dracu' - e la precomandă peste tot, după cum bine vezi în imaginile atașate'' . Deci nu stii absolut nimic despre produs dar faci comparatii cu altele . Ce pot sa zic...fara cuvinte !

 

Am selectat in mare parte , afirmatiile tale pe topic , pe care le consideri tu de ''argumente de mare valoare'' :

 

''100 mkii e mai ieftin și tot cam aia face - compari cu ceva despre care nu stii nimic , declaratia ta

dar nu mori nici cu Katana 50. mark i. crede-mă - ai stabilit tu asta la modul intelectual

La început nu ai nevoie de ga-fc. Să comuți de la un sunet la altul cu piciorul când abia înveți să cânți :))) - iar ai stabilit tu pentru mine

dar uite că folosesc acum un katana air micuț, fiindcă e perfect la bloc - iti spune omul de 1000 de ori ca sta la casa si are spatiu mare si nu e problema cu zgomotul...tu Batman...Batman

Dacă nu vrei bluetooth și wireless integrat, probabil katana head e cel mai ok - iti spune omul ca vrea cu ''de toate'' de la inceput , tu Batman...Batman

Iar pentru ce vrei tu, mai degrabă m-aș uita la yamaha thr ii - din nou nu stii cu cine compari ...ca nu s-a lansat inca(afirmatia ta)

Părerea mea este că de 3000 de lei poți lua un cabinet decent și un head pentru început. Katana sunt mișto în zona încă accesibilă de preț ( ca să îți faci o idee, katana 100 mark i era cam 1.200 la lansare ), dar la 3.000 e GTFO. - iti repeta omul ca nu bugetul e o problema , tu decizi ca trebuie ieftin

Vezi că absolut tot în afară de cabinet, dif, poziționarea panoului de control și o rotiță în plus pe ăla (accesibilă din soft, aia cu resonance, pe care o pui cum preferi și uiți de ea până muți măgăoaia) e și pe 100 - toata lumea spune ca un difuzor performant schimba tot sunetul , adica esentialul in cazul nostru , tu Batman...Batman

Dacă tu crezi că merită să dai cât două katana 100 mkii, că faci diferența (presupunând că e altceva decât un Celestion rebranduit acolo și chiar contează diferența aia) între waza craft și ce e pe ăla non hartist, ... bine - am repetat vreau bun si bugetul nu e o problema

 

De 3.000 iei katana head mk ii și un cabinet mișto pentru el, headul îl pui cu fața în jos și ai controlul la deget. Vrei să cânți la bucătărie puțin? iei doar headul că are și el dif. Iei mai încolo un head pe lampă? Ai deja cabinet. Asta îți zic rațional. - ''bucataria'' mea e in open space cu livingul , am repetat ca ampul va avea loc fix , cum rational daca nu stii cu ce compari...ca nu s-a lansat inca(afirmatia ta)

Vezi că pui botu' cam mult la marketing și nu studiezi atent, dar în fond ce-mi pasă mie? - cine pune ''botu'' inseamna minim ca nu prea il duce ''capu'' , nu ?

Despre avantajele unui head? Păi, pui orice cabinet vrei la el, 1x12, 2x10, 4x12 etc. Ăla katana are și dif, deci îl poți căra dacă vrei să cânți altundeva fără cabinet mare sau lângă calc, pe birou. - spune omul in mod repetat ca nu vrea sa il care nicaieri , tu Batman...Batman

Treaba ta, doar îți zic că nu se cântă singure și după perioada aia de amuzament inițial, n-o să te ajute nici waza nici katana nici suhr să suni decent - de unde stii tu , care e baza stiintifica a afirmatiei ?

 

Acu, sorry to say, dar dacă avem impresia că waza e "mai bun" aia nu înseamnă că altele sunt proaste sau prea proaste nici acum, nici peste 2000 de ani. Oamenii tot schimbă fiindcă îi mănâncă în fund, nu de nevoie :) - pai e clar mai bun , dar tu nu l-ai auzit niciodata ca sa faci comparatii(afirmatia ta)

Dacă tot nu ai probleme cu zgomotul, un combo pe lampă decent o să facă mereu ceva pe katana cu toate efectele din ea. Ai în banii ăia sau mai mulți opțiuni muuuuult mai ok. Și ești victima marketingului și a mirajului opțiunilor fie că îți place sau nu :p - nu l-ai auzit niciodata dar cunosti tu adevarul absolut 

Da, e de zece ori mai bun și te ajută prin magie să suni ca zeii - asta e tot din seria argumente in viziunea ta

 

Nu mai zic că pentru ce vrei tu, un combo bun pe lămpiță cu o pedaluță gen vox ac30/ac15 e probabil mult mai fun. - de unde stii tu mai bine ca mine ce vreau eu si care ar fi argumentele tehnice

Acum, dacă e vorba doar de mobilat casa cu tematică muzicală, aia e altceva :p - alte mistouri care au pretentia de argument

 

Asta e și părerea mea din câte citesc pe aici. Unii iau șaorma cu detoate la Dristor II, cinstit, alții se pun la costum, cu lăutari și lumânări, în restaurantul de lângă, al aceluiași proprietar, să o halească la farfurie. Cultura, rafinamentul, simțul estetic, alea fac diferența...- alte mistouri care au pretentia de argument

" o să iau o chitară bună, nu suhr" <- încearcă un Anderson sau mai bine un Tyler, să nu rămână mică și să arate bine lângă combo :))) - alte mistouri care au pretentia de argument

Pen'că deschizi aiurea topicuri cerând păreri dar de fapt căutând validare pentru ceea ce deja ai hotărât să iei. - alte mistouri care au pretentia de argument

E lipsit de respect, mai ales de la o vârstă în sus. - alte mistouri care au pretentia de argument

Am zis că pui botu', ceea ce e adevărat și pățește toată lumea. - alte mistouri care au pretentia de argument

Ai vrut argumente, ți-am dat. Inclusiv cum că modelul țintit e prea nou ca să ai pareri despre el de la utilizatorii rgc AȘA CĂ NU MAI URLA în majuscule că nu suntem chelneri la Dristor Lounge boss să te servim cu exact ce crezi tu că vrei. - care ar fi argumentele la subiect ?

Uneori, primești nu răspunsurile pe care le aștepți ci pe alea pe care le meriți (inclusiv sfaturile alea raționale și bune, pe care nu le vrei - și nu le meriți). - care ar fi argumentele la subiect ?

 

Dar nu pricep de ce ne freci pe noi la cap ca sa-ti laudam optiunile rationale, filtrate cu ajutorul indelungatei experiente de viata si marketing pretinzand ca vrei opinii, argumente si alte cele. E urat si snobeala fara sens si repet, o lipsa de respect sa deranjezi oameni ca sa te dai tu rotund cu ce pareri avizate ai de pe net si ce alegeri minunate faci. - care ar fi argumentele la subiect ?

Katana Artist e tot Katana 100 1:1 in afara de dif si incinta si pozitionarea panoului de control (si o rotita in plus pentru o setare pe care o ai oricum si pe celelalte). Nu are placi mai smechere, putere mai mare de procesare, condensatori mai buni, algoritmi superiori, are doar fix ce ti-am enumerat in plus. - de unde stii daca nimeni nu stie...nu e inca lansat

Daca vrei parerea mea, chitaristic vorbind, mai bine iei 100 Mk II 212 (comboul cu doua difuri si daca iti raman mici, le schimbi cu orice vrei tu. O sa sune garantat mai smecher decat Artist si inainte si dupa schimbare, mai ales ca n-ai stres cu volumul. Dar ce sa-i faci, daca nu se integreaza in conceptul de living - care ar fi argumentele la subiect ?

Nu prea convin răspunsurile oneste și tranșante, nu-i așa? - imi convin dar la subiect , nu ''impresii artistice''

Când deschizi o discuție și aduni sfaturi pe teme de echipament, se presupune că nu te doare-n cot de ce-ți zic ceilalți și nu cauți doar validare. - care ar fi argumentele la subiect ?

Cum ți-am mai zis, nu ai ce păreri să primești despre produsul ăsta aici, fiindcă nu și l-a luat încă nici dracu' - e la precomandă peste tot, după cum bine vezi în imaginile atașate. - adevarul absolut e in partea bolduita , ai scris o gramada de ''impresii artistice'' fara sa stii de fapt cu ce compari si e exact declaratia ta

Ai primit opinii oneste de la actuali și foști utilizatori de șmecherii din seria aia, de care te cam doare-n cot, că știi tu mai bine din citit pe net și ego-ul monumental, plus criteriile vizuale absolut esențiale pentru cântat la chitară. - care sunt argumentele concrete pe care le-am primit , 80% din topic e plin doar de ''impresii artistice'' , mistouri , atacuri la persoana si off-topicuri

 

La modul general , discutand onest si transant , asa cum ai spus ca iti place , ai umplut paginile cu abureli , impresii personale bazate pe 0 argumentatie strict tehnica , intr-un stil de mix intre jigniri , mistouri de santier si mici parti cu pretentii de ''elevat'' , pe un ton extrem de arogant bazat doar pe autosuficienta personala si aia cu siguranta bazata pe autosugestie , ca argumentatia profesionala lipseste cu desavarsire !

 

Despre comunitatile on-line si forumuri ! Se intreaba toata lumea de ce forumurile sunt lipsite de activitate , exceptand partea de mica publicitate .

Se intreaba lumea de ce un forum are ''100.000 de membri'' dar la discutii sunt maxim 10 persoane . Ma uit pe forum si vad ca se inscriu noi membri dar care nu vor nici o informatie , intra direct la Mica Publicitate si baga un ''vand ceva'' , ''care e pretul la ceva'' sau raspund la ''caut chitarist , basist , etc.'' si apoi dispar .

Oare de ce ? Oare de ce am vazut sute/mii de membri de 10 ani cu intre 1 si 5 postari , multi cu o singura postare ?

Iti spun eu ! Pentru ca niste indivizi care nu au in viata reala parte de valoare , realizari si respect , se ascund in on-line , isi varsa frustrarile pe oricine pot , sub protectia unui nickname , si incet..incet bazati doar pe vechimea de pe forum si pe autosugestie si se cred un fel de ''voievozi'' . Tot prin autosugestie , tot incet...incet acestia cred ca parerile lor ar trebui sa fie ''litera de lege'' pentru cei mai noi inscrisi pe forum , desi postarile lor contin 0 argumentatie tehnica . Pe baza de ''daca nu cumperi ce spun eu esti prost , lipsit de respect si mi-ai consumat mie...valorosu' , timpul'' . Ce mai conteaza ca omul ala vrea altceva , ai decis tu de ce are nevoie , ca e prea scump , are prea multi/putini watti , ca ii trebuie head+cabinet , ca estetic ar trebui sa nu conteze , etc. .

Asta e realitatea in mod onest si transant !

 

Despre RESPECT ! Hai sa stabilim ce inseamna respect pe un forum :

- userii sunt egali pe un forum , iar discutiile intre ei ar trebui sa se desfasoare strict la obiectul discutiei si nu transformat in comentarii la adresa persoanelor respective

- tonul discutiei ar trebui sa fie decent si sa fie respectate opiniile si cerintele fiecaruia , daca unul vrea o chitara rosie cu picatele , nu vine unul sa-i spuna ca daca nu isi ia verde cu dungi e prost

- nu exista topicuri penibile , pot fi topicuri in care un incepator nu stie la inceput sa se exprime la nivelul tehnic necesar , daca ''veteranii'' forumului sunt inteligenti il vor indruma pe acesta in directia cunoasterii si NU ca in armata ceausista unde ''bibanii'' erau ciuca mistourilor si a bataii de joc

- respectul trebuie sa fie reciproc , nu daca sunt eu vreo ''vedeta'' , orice prostie pe care o spun trebuie aplaudata si nu e vorba de un respect de genul coreenii vs Kim Ir-sen

- nimeni nu e obligat sa raspunda la un topic , e benevol dar daca tot scrii pe un topic genereaza informatii , nu impresii personale

 

Cum am respectat eu forumul si colegii :

- nu am venit cu celebrele ''noob'' , '' ce sa-mi iau'' , ''ajutoooor'' , ''help'' , sa trantesc 1000 de linkuri si sa pun membrii sa caute informatii , deci respect timpul colegilor

- am citit o mare parte din topicul ''Echipament'' si pe forumurile de afara si pe clasamentele generate de cautarea pe Google tastand ''top guitar amplifier'' si am vazut ca se repeta de foarte multe ori recomandarile Vox AC 30 C2 , Blackstar Ht-5R/HT-20R MkII Valve Combo si Boss Katana MK2 , deci respect pentru timpul colegilor , am cautat eu , nu am pus colegii sa caute pentru mine

- nu intru in detalii dar eu dupa cate defecte ale lampilor am citit , ca trebuie schimbate destul de des , am ales modelul Boss Katana MK 2 exact pentru ca nu are lampi , are majoritatea conexiunilor pe care le vreau , deci am respectat colegii ca sa nu se orienteze din nou topicul catre vesnica discutie lampi vs altele

- ulterior pe forumurile de afara am citit despre Artist , care e model 2018 , nu e ne-lansat , cel din 2020 are doar niste upgrade-uri electronice iar opiniile au fost foarte bune , buget este si am scutit cu respect din timpul colegilor referitor la recomandarea unor alternative , daca eu sunt atras de acesta cel putin in principiu

- nu trebuie sa imi cer scuze si nici sa fiu luat in mod repetat la misto , daca...repet ampul va fi integrat intr-o mobila de culoare wenge...deci nu vreau sa fie galben cu dungi si ca imi trebuie neaparat butoanele in fata deoarece spatiul superior ramas la mobila este de vreo 15 cm deci ar fi dificil sa lucrez cu butoanele in sus/spate , am considerat ca e vorba de respect cand am mentionat asta scutind colegii de variante care nu s-ar potrivi la mine

- tot o mare dovada de respect am considerat-o sa mentionez calitatile produsului aici si sa nu trimit colegii sa caute pe internet pentru mine si in nici un caz ineptia aia cu ''validare....validare...validare'' 

- tot din respect am mentionat de x ori ca pot modifica si bugetul , pot modifica si modelul , nu e nimic decis 100% , pana in momentul in care dau banii nu e decis nimic , degeaba ''ai ales...validare...te-ai hotarat...decizia e luata...etc.''

 

Toate acestea fiind spuse as aprecia daca revenim on-topic si primesc opinii avizate , de ordin tehnic , demonstrabile , iar solutia sa se incadreze si in nevoile mele .

Multumesc anticipat . 

Spor !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Un raspuns decent, fair enough. Poate ca ce a dus la conflict a fost faptul ca unii colegi incearca sa-ti zica ca criteriile pe care le folosesti in selectia echipamentului nu sunt neaparat importante pentru un amplificator.

Daca pentru tine ce vrei tu e cel mai important atunci meciul se joaca dupa regulile tale si nimeni nu poate sti ce e in capul tau. Also "opinii avizate de ordin tehnic si demonstrabile" nu prea isi au sensul in discutiile despre amplificatoare unde totul este subectiv si topcurile privesc in principal tonul amplificatorului si cum se simte. Tu cauti opinii despre detalii tehnice ( I/O, difuzoare, numar de efecte) pentru ca pe alea sunt usor de calculat si de inteles ( vis-a-vis de marketing bullshit).

Pe de alta pari decis ca asta vrei si nu esti deschis spre alte optiuni. Mie, personal, imi place Katana 100 si Artist nu are cum sa fie mai slab asa ca eu iti recomand sa-l iei. 

Also, daca vrei raspunsuri la subiect, inreaba exact ce vrei sa afli.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca toata lumea sa fie fericita , am facut cerere pentru inchiderea contului . Am vrut sa-l inchid direct dar e pe baza de aprobare .

Nu intru foarte mult in amanunte , pentru ca se pare ca anumite preferinte ale mele nu gasesc empatie aici si pentru ca am fost acuzat ca am facut alegerea deja si ce as mai dori de la forum , am mai gasit un combo care se apropie de cerintele mele si in special de multitudinea de conexiuni/mufe posibile/mufa de casti...bluetooth...bluetooth streaming , de la o firma care apare in toate topurile de ''best amp ever'' . Iar aceste conexiuni , mufa de casti si bluetooth nu se gasesc pe majoritatea celor cu lampi , nici macar la Mesa de 20.000 de lei .

Combo-ul este acesta :

https://www.thomann.de/ro/hugheskettner_black_spirit_200_combo.htm?Kettner_468413_0_16_3c4b9698-521b-4b64-b2e0-9fc4849905bf=undefined

Cine are amabilitatea si bunavointa , poate sa scrie opinii aici , pentru ca eu voi citi forumul si dupa inchiderea contului . Din pacate la head-urile de la aceeasi firma , nu gasesc sau nu vad eu posibilitatea acestor conexiuni .

Nici la asta nu vad bluetooth si casti desi cred ca ar fi ''starul'' lor , in plus lampile la vedere nu imi plac :

 https://www.thomann.de/ro/hugheskettner_grandmeister_deluxe_40.htm?Kettner_397895_0_0_0f4078a2-2b07-4da0-b241-e24a1586cb57=undefined

PS - Cred ca si la Politie poti fi tratat mai decent , daca va interesa unde locuiesc puteam sa va spun pe PM...nu prin cautarea IP , nu am avut niciodata nici un cont aici si am unul singur , nu sunt troll ci doar interesat de opinii si nu am vandut nimic...niciodata pe OLX sau in mediul online , asta ca sa nu mai existe discutii .

 

Spor !

Link to comment
Share on other sites

Ala pare a fi mai amplificator. E in continuare mult mai mult decat iti trebuie si-o sa te incurce. Fireste, banul tau, tu te hotarasti.

In cealalta ordine de idei, daca ti se-mpusca dielectricul usor, nu prea stiu cum o sa inveti sa canti. Implica interactiune cu proful, si ala o sa te critice atunci cand o iei pe aratura. 

Oricum, iti urez succes. Nu multa lume are curaj sa se apuce de-o treaba cu totul noua si dificila dincolo de o anumita varsta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.