www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Katana Artist MkII


Guest
 Share

Recommended Posts

Avand in vedere ca nu am gasit un topic despre acest model , voi deschide eu unul . Din descrieri si din filmele de pe youtube pare interesant .

Si un raport calitate-pret ok pentru mine .

https://www.thomann.de/ro/boss_katana_artist_mkii.htm

Acest combo poate fi insotit de :

https://www.thomann.de/ro/boss_ga_fc.htm

Are cineva asa ceva ? A folosit cineva acest model ? Avantaje ? Dezavantaje ? Merita achizitionat ? Ce e mai bun la banii astia ?

As prefera postari bazate pe argumente !

 

Link to comment
Share on other sites

E prea nou Artist mkii ca să fie multe păreri despre el la cald, dar eu zic că, dacă nu te supăra să ai butoanele orientate în sus, 100 mkii e mai ieftin și tot cam aia face.

Ce e sigur la Artist e că vine cu incintă mai faină, difzor mai bun și butoanele mai accesibile, dar nu mori nici cu Katana 50. mark i. crede-mă.

La început nu ai nevoie de ga-fc. Să comuți de la un sunet la altul cu piciorul când abia înveți să cânți :))) Nu are sens.

Am avut și combo și head mark i și sunt grozave la cât costă, dar uite că folosesc acum un katana air micuț, fiindcă e perfect la bloc, seara etc.

Dacă nu vrei bluetooth și wireless integrat, probabil katana head e cel mai ok.

Iar pentru ce vrei tu, mai degrabă m-aș uita la yamaha thr ii (chiar și cel mai ieftin). ca variantă de "lux" de repetat/exersat.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Ce imi place mie la acest amplificator :

- are cam tot ce ii trebuie pe el

- difuzor Waza Custom

- are aproape toate mufele de conectare posibile inclusiv pentru casti(e important) daca nu vrei sa deranjezi lumea , USB pentru conectare cu computerul , etc.

- are butoanele in fata

- are comutator de putere de la 0,5 W , 50 W si 100 de W daca ai nevoie...sunt acolo

- desi pentru altii nu e un lucru important pentru mine faptul ca arata foarte bine dpdv estetic ,  conteaza

@apocapsile :

- in primul rand ai 100 W acolo ai nevoie de putin...bagi putin , ai nevoie de mult.....este , eu nu ma voi plimba cu el asa ca nu ma deranjeaza , daca vreau cant la casti , sau la 0,5 W daca am nevoie sa ''sparg geamurile'' dau din comutator

- ga-fc nu cumpar acum , poate niciodata:lol: ,  e bine ca are mufa respectiva

- nu e vorba de apartament ci de casa deci 0 probleme cu volumul

- diferenta de greutate intre Artist 100 W si un MK 2 50 W e DOAR 7,4 kg , nu mi se par 19 kg asa mult

Ce are in plus fata de MK 2

- pe pagina producatorului este mentionat termenul de ''professional'' la MK 2 nu 

https://www.boss.info/global/products/katana-artist_mk2/

- este mentionat in descriere ''analog class AB power amp'' la MK 2 nu se specifica

- se poate conecta la telefon

- butoanele in fata

- difuzorul performant

- carcasa mai mare , deci rezonanta mai buna

- mai multa ''electronica''

- buton cu functie vintage/deep

- un buton de ''BANK'' care nu stiu ce face:lol:

- cred ca si mufa de chitara in fata vs deasupra confera o ergonomie mai buna

Cam atat !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arcteryx said:

Ce imi place mie la acest amplificator :

- are cam tot ce ii trebuie pe el

- difuzor Waza Custom

- are aproape toate mufele de conectare posibile inclusiv pentru casti(e important) daca nu vrei sa deranjezi lumea , USB pentru conectare cu computerul , etc.

- are butoanele in fata

- are comutator de putere de la 0,5 W , 50 W si 100 de W daca ai nevoie...sunt acolo

- desi pentru altii nu e un lucru important pentru mine faptul ca arata foarte bine dpdv estetic ,  conteaza

@apocapsile :

- in primul rand ai 100 W acolo ai nevoie de putin...bagi putin , ai nevoie de mult.....este , eu nu ma voi plimba cu el asa ca nu ma deranjeaza , daca vreau cant la casti , sau la 0,5 W daca am nevoie sa ''sparg geamurile'' dau din comutator

- ga-fc nu cumpar acum , poate niciodata:lol: ,  e bine ca are mufa respectiva

- nu e vorba de apartament ci de casa deci 0 probleme cu volumul

- diferenta de greutate intre Artist 100 W si un MK 2 50 W e DOAR 7,4 kg , nu mi se par 19 kg asa mult

Ce are in plus fata de MK 2

- pe pagina producatorului este mentionat termenul de ''professional'' la MK 2 nu 

https://www.boss.info/global/products/katana-artist_mk2/

- este mentionat in descriere ''analog class AB power amp'' la MK 2 nu se specifica

- se poate conecta la telefon

- butoanele in fata

- difuzorul performant

- carcasa mai mare , deci rezonanta mai buna

- mai multa ''electronica''

- buton cu functie vintage/deep

- un buton de ''BANK'' care nu stiu ce face:lol:

- cred ca si mufa de chitara in fata vs deasupra confera o ergonomie mai buna

Cam atat !

Vezi ca diferenta aia de 7 kg e destul de mare ... Mental nu pare mult dar cand ai o cutioaie de 19kg se simte

Link to comment
Share on other sites

@razvann Daca esti interesat , numai tu poti spune daca merita sau nu . Ai aici tot ce iti trebuie pentru comparatii :

https://www.boss.info/global/categories/amplifiers/katana/

9 minutes ago, SKU said:

Vezi ca diferenta aia de 7 kg e destul de mare ... Mental nu pare mult dar cand ai o cutioaie de 19kg se simte

Acum depinde si de om . Eu zilnic mai mut una-alta si pe la 50 de kg si peste .

Si daca nu am chef de carat exista :

https://www.emag.ro/carucior-platforma-cut-off-300-kg-meister-8985630/pd/D8397YBBM/

https://www.emag.ro/carucior-cu-roti-stanley-greutate-maxima-sustinuta-200-kg-sasiu-aluminiu-sxwti-ht513/pd/DFHHVVBBM/

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Pai nu eu caut amplificator.... am deja... :)

ziceai mai sus despre butonul de Bank. Bank face switch intre bank A si B. Fiecare are sloturi unde salvezi setarile canalului selectat. In total sunt 8 sloturi. A: Ch1-4, B: Ch1-4
Pe celelalte variante faci switch cu butonul Panel

LE: Asa le vezi in Tone Studio:

86CDCBA8-D055-4F16-B524-939F5D079B5A.jpeg

Edited by razvann
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Arcteryx said:

@razvann Daca esti interesat , numai tu poti spune daca merita sau nu . Ai aici tot ce iti trebuie pentru comparatii :

https://www.boss.info/global/categories/amplifiers/katana/

Acum depinde si de om . Eu zilnic mai mut una-alta si pe la 50 de kg si peste .

Si daca nu am chef de carat exista :

https://www.emag.ro/carucior-platforma-cut-off-300-kg-meister-8985630/pd/D8397YBBM/

https://www.emag.ro/carucior-cu-roti-stanley-greutate-maxima-sustinuta-200-kg-sasiu-aluminiu-sxwti-ht513/pd/DFHHVVBBM/

Kg muzicale n-au de-a face cu kg de santier. O sa-ti dai seama de diferenta masiva dintre o chitara de 3.8kg si una de 5. Doar un kilogram, nu? hehe ... 

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

@SKU , din cate stiu eu amplificatorul sta jos , nu cant la el !

@razvann:lol:Pai te citez ''Daca tot ti s-a pus pata pe Katana artist'' de ce sa iau altul  ?

12 minutes ago, SKU said:

Kg muzicale n-au de-a face cu kg de santier. O sa-ti dai seama de diferenta masiva dintre o chitara de 3.8kg si una de 5. Doar un kilogram, nu? hehe ... 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Nu e 100% , mai dureaza pana la achizitie . Daca nu gasesc ceva mai bun , asta ramane . Oricum mai dureaza cred vreo luna pana va intra pe stoc modelul 2020 .

E frumos , destept si nu costa mii de euro !

PS - Tu ce amplif ai ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Părerea mea este că de 3000 de lei poți lua un cabinet decent și un head pentru început. Katana sunt mișto în zona încă accesibilă de preț ( ca să îți faci o idee, katana 100 mark i era cam 1.200 la lansare ), dar la 3.000 e GTFO.

Vezi că absolut tot în afară de cabinet, dif, poziționarea panoului de control și o rotiță în plus pe ăla (accesibilă din soft, aia cu resonance, pe care o pui cum preferi și uiți de ea până muți măgăoaia) e și pe 100.

Dacă tu crezi că merită să dai cât două katana 100 mkii, că faci diferența (presupunând că e altceva decât un Celestion rebranduit acolo și chiar contează diferența aia) între waza craft și ce e pe ăla non hartist, ... bine :)

De 3.000 iei katana head mk ii și un cabinet mișto pentru el, headul îl pui cu fața în jos și ai controlul la deget. Vrei să cânți la bucătărie puțin? iei doar headul că are și el dif. Iei mai încolo un head pe lampă? Ai deja cabinet. Asta îți zic rațional.

Vezi că pui botu' cam mult la marketing și nu studiezi atent, dar în fond ce-mi pasă mie? 

 

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt multumit pentru cum il folosesc eu. In general acasa si rar ceva repetitii. Clean nice, efectele suna destul de bine, distorsul trebuie sapat putin ca sa scoti ceva decent. Poze de mai sus de de la tone studio-ul meu.

Pentru  mine a fost mai convenabil un solid state amp sim. By the way, ga-fc merita toti banii...de asta te intrebam de Katana Artist mk1.... pret decent si raman loc si pentru altele in portofel. Aici tu sti mai bine...degeaba are 1000 de feature-uri daca tu nu ai nevoie si nu folosesti decat 10.

Insa la 3000 ron se deschid multe alte optiuni...pana la urma nu exista cel mai bun amp,  exista doar un amp care ti se potriveste tie. Discutia este extrem de subiectiva pentru ca se bazeaza doar pe perceptia personala a fiecaruia.

 

Edited by razvann
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau un amp ''pentru inceput'' . Unul bun si gata !

Pai se pare ca numai difuzorul ar fi pe la 200 de euro . Si in opinia mea e cam cel mai important lucru la un combo . Daca difuzorul nu e bun , restul nu pot face mare lucru .

Pe forumurile de afara oamenii sunt multumiti de MK 1 , MK 2 dar le schimba difuzoarele cu ''Celestioane'' .

Nu ma prea intereseaza ''metalele grele'' si nici ''grohaielile'' , deci nu se va face exces de distors .

Bugetul pe care mi l-am propus a fost mai mare decat 3000 de lei , deci nu bugetul e problema .

Nu inteleg care e avantajul unui head+cabinet vs un combo , daca nu il scoti din casa .

Marketingul nu e 100% un lucru rau daca stii sa extragi ''vrajeala'' si sa pastrezi doar mesajul corect .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

E adevărat că incinta și diful dau limitele, orice ar fi în față. Despre avantajele unui head? Păi, pui orice cabinet vrei la el, 1x12, 2x10, 4x12 etc. Ăla katana are și dif, deci îl poți căra dacă vrei să cânți altundeva fără cabinet mare sau lângă calc, pe birou.

Treaba ta, doar îți zic că nu se cântă singure și după perioada aia de amuzament inițial, n-o să te ajute nici waza nici katana nici suhr să suni decent -> iar după exersat o să știi mai bine ce vrei de la echipament și oricum o să suni mai ok prin orice ;)

 

Acu, sorry to say, dar dacă avem impresia că waza e "mai bun" aia nu înseamnă că altele sunt proaste sau prea proaste nici acum, nici peste 2000 de ani. Oamenii tot schimbă fiindcă îi mănâncă în fund, nu de nevoie :)

Dacă tot nu ai probleme cu zgomotul, un combo pe lampă decent o să facă mereu ceva pe katana cu toate efectele din ea. Ai în banii ăia sau mai mulți opțiuni muuuuult mai ok. Și ești victima marketingului și a mirajului opțiunilor fie că îți place sau nu :p

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Nu sustin ca e cel mai minunat amplificator/combo . Sa mai lamuresc niste lucruri :

- nu il voi scoate din casa , asta imi propun

- cant doar pentru mine si in familie , ''concertele mele poate intr-o viata viitoare''

- desi voi starni zambete sau chiar sarcasm , trebuie sa arate intr-un anumit fel pentru a-l integra in mobilier 

- nu voi baga ceva , care arata ca radioul bunicilor sau ca geamantanul cu care am plecat eu in armata , in casa mea nici daca ar canta singur muzica ''din rai''

https://www.thomann.de/ro/mesa_boogie_california_tweed_4_40_combo.htm

Sunt disponibil si pentru alte variante , nu e decis nimic inca , pe moment asta ma atrage .

Nu va exista nici o chitara Suhr , e doar presupunerea lui SKU !

@razvann Vad ca ai corectat , difuzorul de la Artist e Waza Custom , diferenta mare , pe forumurile de afara se spunea ca acestea erau numai pe scule de mii de euro , pana la Artist  !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, razvann said:

Difuzorul la Artist Mk2 e diferit de Mk1?

Da, e de zece ori mai bun și te ajută prin magie să suni ca zeii. Și peste 1-2-3 ani pe ăla sigur nu îl schimbi pe Quilter sau Victory duchess, căci ăla e forever, nu ca jegurile de difuri de pe 100. Aceleași care i-au convins pe ăia care le-a schimbat ulterior să ia ampurile alea, dar fuck logic :)

 

@Arcteryx Dacă tot ești fixat, ce vrei de aici cu subiectul? Serios. Validare?

De la mine n-o să ai, e cea mai nefericită opțiune din linia Katana, tocmai pentru că în incinta aia bună și diful mai ok va fi mereu un sistem care în 2-3-5 ani va fi dat uitării, pentru versiunea următoare sau altceva. Nu mai zic că pentru ce vrei tu, un combo bun pe lămpiță cu o pedaluță gen vox ac30/ac15 e probabil mult mai fun.

Acum, dacă e vorba doar de mobilat casa cu tematică muzicală, aia e altceva :p

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.