www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

3 Fingers Guitarists


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

Ma voi ati observat in multitudinea de chitaristi ce invadează netul si toate rețelele sociale plus youtube-ul ca foarte multi canta cu doar 3 degete (primele 3) iar degetul mic e 99% neutilizat, în unele cazuri chiar 100% atârna mort? Mi-a picat aceasta fisa vizionand Rock tv (bine, varianta tv a rock fm, nu radeti de mine, mai trec cu telecomanda si pe el cateodata) si care transmitea Gary More de la probabil unul din ultimele lui concerte Parisienne Walkways. Ba, chiar mi-am belit ochii cu mare atenție... foarte rar folosește degetul mic... spre deosebire de vai, malmsteen, petrucci sau gilbert care au parca o plăcere in a-si folosi degetul mic in ciuda tuturor celor care nu pot : ))) 

Si acuma daca imi tot apar si pe fb si pe yt tot felul de chitaristi/chitariste, unii mai buni, unii mai slabi m-am uitat cu mai multa atentie si intr-adevar, la majoritatea vezi problema asta, 3 fingers play...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 13 ore, alinu_tau a spus:

Ma voi ati observat in multitudinea de chitaristi ce invadează netul si toate rețelele sociale plus youtube-ul ca foarte multi canta cu doar 3 degete (primele 3) iar degetul mic e 99% neutilizat, în unele cazuri chiar 100% atârna mort? Mi-a picat aceasta fisa vizionand Rock tv (bine, varianta tv a rock fm, nu radeti de mine, mai trec cu telecomanda si pe el cateodata) si care transmitea Gary More de la probabil unul din ultimele lui concerte Parisienne Walkways. Ba, chiar mi-am belit ochii cu mare atenție... foarte rar folosește degetul mic... spre deosebire de vai, malmsteen, petrucci sau gilbert care au parca o plăcere in a-si folosi degetul mic in ciuda tuturor celor care nu pot : ))) 

Si acuma daca imi tot apar si pe fb si pe yt tot felul de chitaristi/chitariste, unii mai buni, unii mai slabi m-am uitat cu mai multa atentie si intr-adevar, la majoritatea vezi problema asta, 3 fingers play...

Dupa parerea mea umila, "3 fingers play" nu este o "problema". Iata o observatie, pe care l-am preluat de la altcineva:

"I look at Hendrix, Clapton, Page, Gilmour, Wes Montgomery, Guthrie Govan, even the technically brilliant John McLaughlin, nearly all the runs are three finger. Are these guitarists exceptional because they're not using their pinky very much, or because they've commited themselves to practice and study for years, regardless of their chosen technique?"

Edited by szeki
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ma nu ma interesează care cum a învățat și care șterge pe jos cu care, dar acest stil de cantat mi se pare jenant și aiurea. Mai ales la marii chitariști. Și da, 57 are dreptate, ii doare în dos de părerea "avizatilor". Dar, în ultima vreme chitariștii sunt urmăriți cam tot de alți chitariști în general, cei care mai asculta chitare sunt tot mai putini, se asculta la greu cu totul altceva. 

Link to comment
Share on other sites

"Stiu ce ziceți, ca pana la urma scopul este atins, cei care habar n-au, aplauda, dar pentru cei avizați pare ceva asa... o tentativă de chitarist care a învățat ceva chitara singur atât cât a putut si cat a putut, cam superficial si dupa ureche"

Gilmour, Guthrie, Clapton, Santana, Gary Moore, Knopfler si multi ca ei folosesc/foloseau des 3 degete si un grip non-clasic. In situatia asta cine-s cei avizati? Chitaristii care stau pe forum si comenteaza ? LOL

Edited by SKU
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine "stilul" asta de cantat se justifica pentru cei cărora le lipsesc unul sau poate doua?? degete, mai multe nu (ma îndoiesc ca cineva care are o mana cu un singur deget s-ar gândi sa cânte la chitara, în afara cazului în care ar folosi un slide), atunci toată lumea se uita cu compasiune și mila "uita ma cum canta ala cu doar 2 degete săracu..." 

Dar, dacă ești întreg, cu toate organele funcționale, nu vad nici o justificare, doar studiu/îndrumare greșită, lene, indolenta, automultumire etc. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alinu_tau said:

Pentru mine "stilul" asta de cantat se justifica pentru cei cărora le lipsesc unul sau poate doua?? degete, mai multe nu (ma îndoiesc ca cineva care are o mana cu un singur deget s-ar gândi sa cânte la chitara, în afara cazului în care ar folosi un slide), atunci toată lumea se uita cu compasiune și mila "uita ma cum canta ala cu doar 2 degete săracu..." 

Dar, dacă ești întreg, cu toate organele funcționale, nu vad nici o justificare, doar studiu/îndrumare greșită, lene, indolenta, automultumire etc. 

Deci problema este ca lumea apreciaza muzicieni consacrati, pro-level, care canta "incorect" si nu pe Xulescu, necunoscut, care canta cu 4 degete. Daca artistii mentionati se descurca cu 3 degete mai bine deca 99.9999% din populatia globului, oare ar trebui sa-i judecam sau sa invatam de la ei?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde mult de stilul de muzică, de chitarist, de mâna însăși. Dacă diferența de înălțime dintre degetul mic și inelar e prea mare, nasol...

În muzica clasică, spre imposibil doar cu trei. La fel și în fingerstyle. Pe de altă parte, în tehnica de clasică degetul mare de la mâna stânga e anatema - în fingerstyle aproape că nu merge fără :)... latino-americanii au și ei obiceiuri bizare, să cânți bossa/samba cu doar trei degete iar e imposibil (la naiba, la ce fac ăia mă mir că nu le-a mai crescut un deget). Nu mai zic bietul Django postat mai sus, care se descurca binișor cu două plus ceva rămășițe după accident :)...

Până la urmă cred că fiecare își dezvoltă acea tehnică proprie cumva, sau care îl ajută cel mai mult, sau care îi este cea mai firească. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok... daca vouă vi se pare ca e bine si fără arpegii si fără swapping (Nu vad cum le-ai putea face cu 2-3 degete) Oricum, mie chitaristii ce mi i-ati  menționat aici, inclusiv "marele Gilmour" nu mi se par cine stie ce... Fac o analogie cu sportul, de ex fotbal, unde vezi acei fundasi nordici "Nu face nimic din ceea ce nu stie sa faca, nu se complica, face doar ceea ce stie mai bine"... Groaznic sa fii asa limitat

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, alinu_tau said:

Ok... daca vouă vi se pare ca e bine si fără arpegii si fără swapping (Nu vad cum le-ai putea face cu 2-3 degete) Oricum, mie chitaristii ce mi i-ati  menționat aici, inclusiv "marele Gilmour" nu mi se par cine stie ce... Fac o analogie cu sportul, de ex fotbal, unde vezi acei fundasi nordici "Nu face nimic din ceea ce nu stie sa faca, nu se complica, face doar ceea ce stie mai bine"... Groaznic sa fii asa limitat

Virtuozitatea este un criteriu, muzicalitatea altul. Ele pot merge împreună dar nu musai. David Gilmour este un mare chitarist prin muzicalitatea lui, nu prin tehnică. La fel, mari chitariști au fost bluesmeni ca BB King - care în niciun caz nu au excelat dpdv tehnic. Dar cântau frumos și ce să vezi, nu prea poate nimeni ca ei :)...notele-s simple, dar la noi muritorii de rând nu sună ;)... Până la urmă, e chestie de gust. Respec fantastic munca unui Malmsteen sau Vai, de exemplu, dar pur și simplu nu sunt „ceașca mea de ceai”. La fel, la polul opus, Segovia, Russell sau Yamashita - nu îmi place automat numai pentru că e chitară clasică și există piese foarte complicate. Până la urmă, frumos e ce-ți place - și fiecare gen are virtuozii lui.

On 08/02/2020 at 16:01, vicSnd said:

bietul Django care se descurca binișor... - e bine ca ati avut in vedere Muzicalitatea si Alegerea Notelor / intervale cind ati facut afirmatia bine-voitoare de mai-sus.

Era o glumă :huh:.... Django Reinhardt este printre idolii mei.

Edited by ammons
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alinu_tau said:

Ok... daca vouă vi se pare ca e bine si fără arpegii si fără swapping (Nu vad cum le-ai putea face cu 2-3 degete) Oricum, mie chitaristii ce mi i-ati  menționat aici, inclusiv "marele Gilmour" nu mi se par cine stie ce... Fac o analogie cu sportul, de ex fotbal, unde vezi acei fundasi nordici "Nu face nimic din ceea ce nu stie sa faca, nu se complica, face doar ceea ce stie mai bine"... Groaznic sa fii asa limitat

Pai asta-i problema, ca tu faci analogie cu sportul, ceea ce muzica sau cantatul la chitara, nu este. Din acest motiv exista cele doua categorii: muzica si sport. 

Doi la mana, nu exista metoda "corecta" de a canta la chitara. Exista doar metoda ta, a mea, a lu' X sau a lu' Y. 

Trei la mana, ce vezi tu pe YT e egal cu zero, in contextul in care vizionezi chitaristi de dormitor. Acolo poti sa canti si cu degetele de la picioare. Ai nelimitate retake-uri. Poti sa freci un arpegiu sau un tap sau ori ce, de n+1 ori, pana-ti iese. Dai cu el pe YT si mama ce bun esti. Tot asa, din curiozitate, uita-te la genul asta de muzicieni si vezi cati dintre ei canta in contexte de live, unde ai doar un take si tre sa-l faci bun. 

Problema de azi este ca muzicienii sunt catalogati dupa skill, nu dupa muzica, persay. 

Simt o usoara ostilitate a ta, in legatura cu cei care canta cu mai putin de 4 degete. Sa stii ca n-au trait degeaba, iar daca nu-ti plac tie, nu inseama ca-s de aruncat la gunoi. 

Ca si principiu, din punctul meu de vedere: decat sa canti 200 de note pe secunda, lucru pe care-l mai pot face un anumit procentaj din cei ce studiaza acelasi instrument cu tine, mai bine canti 1 nota pe minut, dar pe aia o canti ca tine. Cand dintr-un card de 2000 de chitaristi, cantand acelasi lucru "corect" vi tu, al 2001-lea si canti aceeasi chestie, ca tine si ascultatorul te recunoaste dintr-o clipita, atunci vei putea avea numele in lista de chitaristi enumerati mai sus, indiferent de numarul de degete pe care-l folosesti. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Depinde de stilul /genul care se canta .

Degetul mic nu prea se poate controla ( nu are muuschi si tendoane plus probabil nici retea nervoasa adecvata , mai mult il  " misti " din rotirea palmei .

Astfel nici forta nu ai in degetul mic din motivele  descrise    se forteaza o pozitie al degetului in care  nu se flexeaza este rigid   si practic din rotirea palmei apesi/lovesti  de coarda /tastiera .

Nu poti sa atingi " viteze mari in  repetate " apasari " ..nu poti sa faci " trilluri " ...doar ptr o subdiviziune a tempoului  se foloseste 

impreuna cu celelalte degete ..de ex . ptr un triolet sau quartolet ..etc  caz in care viteza de actiune este de 3 sau 4 ori mai lenta de fapt ..

Este OK sa nu fi necesar sa faci salturi mari  la distanta la care poti sa cuprinzi inca cu degetul mic ..

Nici in acorduri nu poti sa il misti rapid .( adica sa faci trilluri intr-un acord ).

Astfel la un "blues/bluesrock "  cu tempoul reletiv "lent "  se folosesc primele trei degete plus degetul mare avand forta si viteza ptr a canta  notele " greu ..adanc ,,in forta " si cu vibratto   care se potriveste doar la unele pozitii distantate se foloseste daca este necesar ..

Ptr acorduri in schimb este super necesar ( cat mai multe degete ) .

Deci este un fel de ajutator  in a executa unele pasaje cat mai fluid fara a face salturi cu degetul 1,2 sau 3  .Ptr a " fluidiza " si mai mult  treaba se utilizeaza  si degete de la mana stanga ." TAPING :"  care are avantajul si in viteza de  executie mare folosind degetele 1 , 2 , .si  ..3.de la maa dreapta .( consideram ca chitaristul este dreptaci  daca este pe stanga se considera vice versa )

La ciupit cu degetele  chitara sau bass  aceiasi problema din alt punct  de vedere ...cu degetul mic poti ciupi coarda precis  numai la viteze modeste  de multe ori  din rotirea palmei  cu degetul mic intr-0  pozitie " rigida " .

Nu am vazut auzit de nimeni sa aiba  deget mic " minune " oricat ar exersa .

Important este ce canti   si cum canti .

Ia vedeti cum canta " slide " Derek Trucks ..poti sa zici ca efectiv 90% canta cu un singur " deget " .Sa nu amintesc sutele de " campioni" la " pedal steel guitar" ..

 

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut !
Degetele mâinii drepte sunt :
- cel mare = p sau +
- cel arătător = i sau . (un punct)
- cel mijlociu = m sau .. (două puncte)
- cel inelar = a sau ... (3 puncte)
- cel mic nu cântă, mai rău încurca.
Mult succes tuturor !

Trimis de pe al meu SM-T595 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nicu_Sandru_flute_guitare said:

Salut !
Degetele mâinii drepte sunt :
- cel mare = p sau +
- cel arătător = i sau . (un punct)
- cel mijlociu = m sau .. (două puncte)
- cel inelar = a sau ... (3 puncte)
- cel mic nu cântă, mai rău încurca.
Mult succes tuturor !

Trimis de pe al meu SM-T595 folosind Tapatalk
 

Ma, da totusi unii care ati postat raspunsuri si pereri aici, voi va vedeti/auziti ce spuneti? Sunteti exact ca si in zicala "sunt acrii strugurii" Incepe sa imi para rau ca am deschis acest topic. Pai daca nu esti in stare sa iti folosesti toate degetele, dar te consideri "chitarist" atunci ce faci? Ii admiri pe cei care o fac la fel, ii ridici pe un piedestal chiar, iar daca cumva zice cineva ceva sari in sus ca ars... Penibil si jenant!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.