www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Potentiometrii Jazzmaster


 Share

Recommended Posts

Ā, salut salut.

 

Cineva caruia ii e la indemana si e dornic sa ma ajute cu un raspuns:

De unde in Buc pot lua si ce potentiometrii recomandati pentru un Jazzmaster? fasaie si cel de volum si cel de tone si as vrea sa ii schimb.

 

Sunt cei de la RHYTM circuit

 

Eu multumesc! :tomato:

Screenshot 2020-01-26 at 13.48.26.jpg

Edited by Ciprian Horia
Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu am gasit in tara magazine care sa vanda componente de calitate pentru chitara (gasesti la magazinele de componente electronice cel mai adesea, dar te lasa dupa 2 saptamani daca le folosesti mai hotarat).

Am apelat mult la magazine europene, uite cateva care livreaza in Romania (am avut o intrebare similara acu ceva timp):

Pe langa astea, am mai luat de la Tonefactory, tot olandezi si care livreaza in Romania, si de pe AliExpress, unde am gasit poturi Alpha.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gtrmike said:

Poturi Alpha am luat de la Music&More.

CTS mai poti gasi la guitarshop

si la mcmusic au JHS-uri...

Trebuie sa sun, am vazut listati niste potentiometrii dar pe mine ma intereseaza sa aiba valorile corecte corespunzatoare, care din ce inteleg eu e 50k pt tone si 1meg pt volume.

 

5 hours ago, dani_rosu5 said:

Daca fasaie, da-i cu spray de contacte si nu mai fasaie :)

Pe TME sunt potentiometri buni, cel putin cei de la Telpod mie nu mi-au facut probleme. Ai o groaza de firme bune acolo, trebuie doar sa stii ce cauti 

 Adevarat? Merge asa? Chitara nu are nici macar 1 an, n ar trebui sa fasaie deja potentiometrii

 

6 hours ago, Gungnir said:

Eu personal nu am gasit in tara magazine care sa vanda componente de calitate pentru chitara (gasesti la magazinele de componente electronice cel mai adesea, dar te lasa dupa 2 saptamani daca le folosesti mai hotarat).

Am apelat mult la magazine europene, uite cateva care livreaza in Romania (am avut o intrebare similara acu ceva timp):

Pe langa astea, am mai luat de la Tonefactory, tot olandezi si care livreaza in Romania, si de pe AliExpress, unde am gasit poturi Alpha.

 Mersi, am intrat sa vad.

Ideea e ca nu mi ar placea sa platesc transportul cat nu face un potentiometru.

 

 

Acum, va pun si eu o intrebare de profan, potentiometrii de volum difera de cei de ton, sau un potentiometru e un potentiometru, difera valoarea dar principial actioneaza la fel?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ciprian Horia said:

Trebuie sa sun, am vazut listati niste potentiometrii dar pe mine ma intereseaza sa aiba valorile corecte corespunzatoare, care din ce inteleg eu e 50k pt tone si 1meg pt volume.

 

 Adevarat? Merge asa? Chitara nu are nici macar 1 an, n ar trebui sa fasaie deja potentiometrii

 

 Mersi, am intrat sa vad.

Ideea e ca nu mi ar placea sa platesc transportul cat nu face un potentiometru.

 

 

Acum, va pun si eu o intrebare de profan, potentiometrii de volum difera de cei de ton, sau un potentiometru e un potentiometru, difera valoarea dar principial actioneaza la fel?

Cei de volum sunt audio taper, adica au cursa logaritmica (rezistenta creste foarte abrupt la inceputul cursei, apoi spre final aproape deloc, asta da senzatia urcarii liniare in volum), iar cei de ton sunt linear taper, adica au cursa liniara. Eu le-am mai combinat, am avut rezultate mai bune cu poturi de volum pentru ton decat cu poturi de ton pentru volum. Din ce schema ai atasat tu, totusi, pare ca poturile din tone circuit trebuie sa fie amandoua liniare, unul de 50K, unul de 1M. Consulta si alte scheme, totusi, e posibil sa nu fie cea originala ce ai trimis tu acolo.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Ciprian Horia said:

Ā, salut salut.

 

Cineva caruia ii e la indemana si e dornic sa ma ajute cu un raspuns:

De unde in Buc pot lua si ce potentiometrii recomandati pentru un Jazzmaster? fasaie si cel de volum si cel de tone si as vrea sa ii schimb.

 

Sunt cei de la RHYTM circuit

 

Eu multumesc! :tomato:

Screenshot 2020-01-26 at 13.48.26.jpg

Daca nu intrerup brusc semnalul in diverse pozitii sau daca tija nu e slabita, ii poti remedia fara a-i schimba. De obicei sunt componente rezistente, eu am reusit sa resuscitez potentiometre din anii 60' care acum functioneaza fara probleme.

Aplica spray de tip WD40 prin perforatia acestora si rasuceste tija de mai multe ori, pana cursa potentiometrului este una cursiva, se simte la mana cum trebuie sa fie.

Eu folosesc spray-ul asta, se gaseste la Selgros:

Imagini pentru spray brunox

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.