www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conversie Headless ST


UTBDolph
 Share

Recommended Posts

Acum 55 minute, apocapsile a spus:

Foarte drăguț, îi șade bine decapitat și cu floydul ăla țapăn :)

Ceva making of ai?

Nu am poze din lucrare, pentru ca dincolo de decapitare nu a fost mare lucru.. Ci doar putina magie de bormasina pentru ca am trecut de la un tremolo în 5 șuruburi la acesta, în doua puncte. 

 Despre bridge pot spune.. Este destul de ok, își face treaba, este făcut din chinezium și cupru:)) "nut-urile" astea individuale estimez ca în vreo doua schimbări de corzi ma vor lasa.. Și cred ca o sa încerc cu un nut de Floyd Rose. Deci este ok, dar pentru un build mai serios nu l-aș alege. 

Despre chitara pot sa zic ca sunt câteva diferențe. Ma așteptăm să fie mai ușoară și mai manevrabila, dar acum vad și cât este de utila o chitara headless, chiar dacă nu e Kiesel sau Strandberg.. Pentru cine vrea sa isi pună pe perete și un headless fără sa golească conturile, merita sa iei un Affinity, de exemplu și sa îl convertești. 

Plus ca am observat ceva mai mult volum și sustain, bănuiesc ca datorita faptului ca se transmit vibrațiile într-un mod mai direct către lemnul gatului, spre deosebire de atunci când are headstock și se mai pierd din vibrații. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.