www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am nevoie de un sfat legat de conectarea unei chitari


Pop Lucas
 Share

Recommended Posts

Salutare,vreau si eu sa imi cumpar o chitara electrica dar, a-si vrea sa o conectez la niste monitoare active.

M-am gandit la un mixer...linkul  cu mixerul:https://m.thomann.de/ro/behringer_xenyx_502.htm

Si monitoarele sunt acestea:https://www.fly-music.ro/monitoare-active-de-studio/7711-monitor-de-studio-m-audio-bx5-d2.html

Sper sa meargan,astept parerile voastre!!

Multumesc!!!

 

Edited by Pop Lucas
Link to comment
Share on other sites

Este OK acest mini mixer .

Ce vrea sa spuna @vector este ca vei avea numai sunet " clean "   respectiv cam sec .

Dar poti sa cumperi  un distorsionator /overdrive ,  un chorus  , daca o sa ai nevoie si un mic " delay/echo " ..astfel ai cam ce trebuie .

Si pe clean poti canta muzica minunata , dar este nevoie de rabdare si perseverenta sa inveti sa canti ca de ex Tommy Emmanuel  .

Ptr blues-rock , metale cu un distors si un chorus este destul , ptr solouri mai " lirice " merge bine si un delay dar nu este neaparat necesar .

Eu am un asemenea mixer , care are pe un canal " effect-loop" cred ca si acest Behringer trebuie sa aiba ..sunt cam la fel aceste mini-mixere .( "effect loop" -ul se realizeaza la al meu printr-un jack stereo ....in intrarea mono introduc jack stereo astfel se intrerupe circuitul intern de la preamp catre eq si iesirea mixerului  si semnalul apare pe una din contactele stereo iar pe cealalta se intra inapoi " return " in circuitul mixerului ..accolo inserez la mine ecoul _) 

Se poate ca daca dai la maxim gain-ul pe intrare de microfon sa duci in distors/limitare integratul din circuit astfel ai distors ..apoi din EQ faci  un sound acceptabil ....atentie !  sa ai volumul de iesire la minim  cat timp reglezi gainul si nivelul de distors ,ca sa nu ataci boxele active cu semnal prea mare caci poate nu rezista si se strica sau difuzoare sau etaj final etc !!) dupa ce ai reglat soundul dorit dai volumul de iesire cat sa nu strice boxele active .

Nu stiu ce " monitoare active"  ai  daca au EQ si sensibilitate suficienta sa canti chiar fara acest mixer .

Oricum si pentru mai tarziu  nu strica sa ai un mic mixer o sa fie util in multe cazuri . de ex ptr efecte in paralel  etc ...

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 11 minute, karpi a spus:

Este OK acest mini mixer .

Ce vrea sa spuna @vector este ca vei avea numai sunet " clean "   respectiv cam sec .

Dar poti sa cumperi  un distorsionator /overdrive ,  un chorus  , daca o sa ai nevoie si un mic " delay/echo " ..astfel ai cam ce trebuie .

Si pe clean poti canta muzica minunata , dar este nevoie de rabdare si perseverenta sa inveti sa canti ca de ex Tommy Emmanuel  .

Ptr blues-rock , metale cu un distors si un chorus este destul , ptr solouri mai " lirice " merge bine si un delay dar nu este neaparat necesar .

Eu am un asemenea mixer , care are pe un canal " effect-loop" cred ca si acest Behringer trebuie sa aiba ..sunt cam la fel aceste mini-mixere .

Nu stiu ce " monitoare active"  ai  daca au EQ si sensibilitate suficienta sa canti chiar fara acest mixer .

Dar nu strica sa ai un mic mixer o sa fie util in multe cazuri . 

Am pus un link la monitoare,subt niste m-audio bx5 d2 set

Plus ca doar clean doresc sa cant pentru inceput

Link to comment
Share on other sites

Deci nu vad EQ ..asa ca trebuie un preamp cu EQ respectiv mixerul este OK .

SA nu fortezi difurile !  acel tweeter de 1" zice-se 30W  este bine daca rezista la  3W  nu scrie sa aiba protectie  ptr tweeter deci nu fortezi .

Atentie si la sunet clean poti avea varfuri mari  daca apare  cate o " plesnitura " ale corzilor de la fretbuzz sau faci " slapp" chiar daca canti pe corzile groase aceste " plesnituri "  contin foarte multe inalte  si au volumul mult peste cel al sunetul de cantat normal .

Tot asa si daca o sa folosesti un overdrive sau un distors  atentie  , se regleaza soundul la volum mic apoi ridici volumul  ce sa nu fie mai " tare " decat  cel " clean " ..deci sa fie distorsionat daca trebe dar volumul sa ramana acelasi ca sa nu  duci in overdrive boxele monitor ..este pascat sa le strici .

Un tube driver cred ca ar fi OK  sa introduci doar un pic de distorsiune ..ce nici nu sesizezi  in schimb cantatul " pleyabil-itatea "

devine mai buna mai fluida .Dar este util cam ptr acelasi lucru un compresor , egalizaza taria sunetelor si maresti sensibilitatea astfel canti mai usor .

Spor la cantat si studiat !  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 17 minute, karpi a spus:

Deci nu vad EQ ..asa ca trebuie un preamp cu EQ respectiv mixerul este OK .

SA nu fortezi difurile !  acel tweeter de 1" zice-se 30W  este bine daca rezista la  3W  nu scrie sa aiba protectie  ptr tweeter deci nu fortezi .

Atentie si la sunet clean poti avea varfuri mari  daca apare  cate o " plesnitura " ale corzilor de la fretbuzz sau faci " slapp" chiar daca canti pe corzile groase aceste " plesnituri "  contin foarte multe inalte  si au volumul mult peste cel al sunetul de cantat normal .

Tot asa si daca o sa folosesti un overdrive sau un distors  atentie  , se regleaza soundul la volum mic apoi ridici volumul  ce sa nu fie mai " tare " decat  cel " clean " ..deci sa fie distorsionat daca trebe dar volumul sa ramana acelasi ca sa nu  duci in overdrive boxele monitor ..este pascat sa le strici .

Un tube driver cred ca ar fi OK  sa introduci doar un pic de distorsiune ..ce nici nu sesizezi  in schimb cantatul " pleyabil-itatea "

devine mai buna mai fluida .Dar este util cam ptr acelasi lucru un compresor , egalizaza taria sunetelor si maresti sensibilitatea astfel canti mai usor .

Spor la cantat si studiat !  

Multumesc mult,o seara buna!!

Link to comment
Share on other sites

https://www.mcmusic.ro/amplificatoare-chitara-electrica/vox-amplug2-classic-rock-amplificator-chitara-electrica.html

Una din cele mai ieftine soluții ca să canți direct in monitoare. În funcție de ce canți au de mai multe feluri, de la clean pana la metal. Mixerul ala nu te ajuta cu nimic.

Edited by alinu_tau
Completare
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, alinu_tau a spus:

https://www.mcmusic.ro/amplificatoare-chitara-electrica/vox-amplug2-classic-rock-amplificator-chitara-electrica.html

Una din cele mai ieftine soluții ca să canți direct in monitoare. În funcție de ce canți au de mai multe feluri, de la clean pana la metal. Mixerul ala nu te ajuta cu nimic.

Si pot sa-l trag direct in monitoare?? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt foarte mulțumit de chestia aia din stânga sus. Și nu e scumpă. Blackstar Fly3 Stereo BT pack. Dacă nu vrei super gălăgie și bași. Și merge la priză, nu doar cu baterii, are bluetooth. Sună fain și cu chitara direct în el, și cu efecte între, cu multiefect în aux in... btw poți băga simultan chitară în input, multiefect ceva în aux in și stream Bluetooth de pe tel/calc.

 

IMG_20200124_132506733.jpg

Edited by apocapsile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 23/01/2020 at 22:57, apocapsile said:

Sau Audient ID4 / Behringer UMC404HD + Neural Archetype Plini (soft) și casti / monitoare mai târziu.

Recomand și eu Archetype Plini, e preferatul meu. Suna foarte mișto orice chitara, am încercat mai multe programe și la asta am rămas. 

Edited by 99benjamin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Chiar dacă ar fi "cel mai curat", ceea ce nu e, cum poate un DI la fel de scump ca ambele sale monitoare să fie o soluție cu "raport foarte bun calitate/preț"?!
Nu știi cât costă o cutie, un transformator și trei mufe? Nu ai aflat că s-a inventat tranzistorul? Hell, poți face un DI mai bun și mai ieftin și pe lămpi!
Sunt sincer curios.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune că sunt foarte plimbat pe modele high end ca să mă pronunț față de Suhr sau EBMM sau Fender CS/ Elite, dar și Răzvan S., care a făcut-o ca nouă și o văzut ceva topoare la viața lui, mi-a zis că e de-un fel. Am avut baftă cu Blackthorn că a dat-o, îmi mai spusese un coleg ce faine sunt și rămăsesem curios.

Mna acuma sincer îs mult peste posibilitățile mele modeste chitaristice și asta și negresa, dar dacă tot am avut ocazia... e timp și măcar nu pot da vina pe instrument :)

 

PS - Am vorbit cu un Levinson duder și mi-a zis că e UK, 1994, făcută în atelierul lui Patrick Eggle.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.