www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Întrebare prima sursă


RaulBob
 Share

Recommended Posts

cel mai simplu pentru inceput dupa parerea mea e sa folosesit un alimentator 9V cu un amperaj mai mare in caz ca mai vrei sa adaugi ceva pedale in timp  (e.g. EBS AD-9 - 1000mA)   la care adaugi daisy chain (e.g. EBS DC-4-90) si abia la final sa-ti cumperi o sursa cand o sa finalizezi pedalierul

Link to comment
Share on other sites

Normal, trebuie să-ți calculezi totalul de mA necesar, apoi să vezi cele mai fomiste cât consumă, să te asiguri că, dacă alegi cumva pâna la urmă o cărămidă cu ieșiri izolate galvanic and shit în loc de pleb daisy chain, ai amperaj destul de mare pentru hiene pe ieșiri (sau măcar pe câte ieșiri trebuie ca să fii acoperit).

As in, dacă ai avea să zicem un Amplifire (care doar el cere 9V 900mAH) și o cărămidă care oferă doar ieșiri de câte 100 mAH sau maxim una de 500), tot ai fi forțat să îl alimentezi separat fiindca n-ar face față ieșirile existente în power brick ca amperaj. Sau ceva de genul.

Dacă ai daisy chain doar însumezi specificațiile și probabil vezi să nu depășească 75-80% din amperajul specificat pe alimentare, ca să ai un "buffer" ca să nu zic tampon (că deh eficiența trafului nu e 100%, apoi poate unele pedale sunt mai turbate decât specifică și iau ceva mai mult etc.).

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Daca ma intrebi pe mine, conteaza foarte mult ce vrei sa faci:

- canti acasa si nu esti pretentios - merge si cu alimentator de la Lidl

- vrei sa canti intr-o trupa, sa tragi chitari sau chestii mai serioase - incepe sa te uiti de la Cioks, T-Rex, Truetone, pana la Voodoo Lab. 

Acuma, sa justific ce am zis: pe langa evidenta problema de consum, unde daca ai pus o pedala care consuma mai mult decat restul, insumate, ai pus in cur sursa, mai apare si fenomenul de ground loop, care va adauga un brum, mai mare sau mai mic, pedalelor. Faza faina e ca, brumul e la fiecare pedala, in felul lui, si creste o data cu numarul de pedale folosite in acelasi timp. Ca si fapt divers: in functie de numarul de pedale si de calitatea alimentatorului, brumul poate fi mai tare, ca volum, decat semnalul propriu-zis, al chitarei. Evident, brumul creste cu cat ridici volumul ampului. Daca canti cu trupa, ai o toba pe acolo. Ca sa acoperi toba, dai chitara mai tare.... ai prins ideea.

Cam asta e motivul pentru care ar trebui sa mergi pe unul din brandurile mentionate mai sus. Da, costa mai mult, dar se justifica. De ce? Pentru ca indiferent de numarul de iesiri pe care le are, fiecare dintre ele va fi izolata de cealalta, galvanic. (te poate ajuta @FiveseveN cu o explicatie mai in detaliu, daca esti curios). Principiul este ca fiecare iesire are un transformator mic, care produce curent doar pentru ea. Astfel, probabilitatea de a avea ground loop este 0. 

Din pacate, te voi dezamagi, dar ce ai luat tu nu are iesiri izolate. Acum, dupa cum ai noroc: poate ai zgomot, poate nu. Asta se poate si schimba, de la priza la priza; de la locatie la locatie. 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mosh Craciun said:

daca o folosesti  pt pedale de preamp si cele din  send-return o sa ai probleme....

In ce sens probleme? :) Si de unde stii ce am folosit eu.

Edit: Singura problema ar fi ca spre exemplu pentru deviceuri mai puternice nu face fata. Acolo scrie bine 500ma. Dar nu sunt iesiri izolate de 500ma.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, SKU said:

In ce sens probleme? :) Si de unde stii ce am folosit eu.

Edit: Singura problema ar fi ca spre exemplu pentru deviceuri mai puternice nu face fata. Acolo scrie bine 500ma. Dar nu sunt iesiri izolate de 500ma.

nu am zis de tine..iti povestesc din propria experienta. Pe langa ca nu are iesiri izolate, nu sunt nici bine filtrare. incearca sa alimentezi pedale de preamp si cele de fx loop de la aceasi sursa pe un marshall de 100w si spune-mi cat ''brum'' ai...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, FiveseveN said:

Acolo descrii o problemă de ground loop, nu de filtrare. Și fie ele ne-izolate, acum va avea două surse în caz că întâmpină astfel de problemă.

am luat doua surse https://www.thomann.de/gb/harley_benton_powerplant_junior.htm si una era pt pedalele de preamp si una pt cele de fx loop, aceasi problema. am incercat  sa schimb sursa pt pedale de fx loop cu voodoo lab si cioks si a disparut orice ''brum''. am pus iar sursa harley benton pt pedalele de fx loop si am avut acelasi zgomot... in specificatii zic oamenii ca sunt iesiri izolate... presupun(nu ma pricep) ca, conteaza si cat de bune sunt filtrate iesirile... poate gresesc. eu doar zic ce am patit

Link to comment
Share on other sites

OK, atunci era defectă, sau într-adevăr e un produs atât de prost încât oricine va întâmpina aceeași problemă ca tine (deși SKU aparent nu). Ești conștient că acum vorbim despre alt produs, cu alte facilități? Te încurcă faptul că scrie același brand pe el, ai impresia că șublerul, parizerul și biscuiții K-Classic sunt făcuți în aceeași fabrică?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FiveseveN said:

OK, atunci era defectă, sau într-adevăr e un produs atât de prost încât oricine va întâmpina aceeași problemă ca tine (deși SKU aparent nu). Ești conștient că acum vorbim despre alt produs, cu alte facilități? Te încurcă faptul că scrie același brand pe el, ai impresia că șublerul, parizerul și biscuiții K-Classic sunt făcuți în aceeași fabrică?

deloc, nu ma incurca pe mine cu  absolut nimic :))). nu era defecta sursa, am trimis-o inapoi si am luat alta...si la fel. iar sursele harley benton, alea albastre sunt si mai proaste... am avut si de alea vreo doua. la pretul ala nu te poti astepta sa fie calitate f buna...cat dai atata face, parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.