www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tabs by mike_KidLazy


mike_KidLazy
 Share

Recommended Posts

And there it is, primul pseudo-tutorial pe anul asta. Am pus si chitara, si bassul, cu taburi pe ecran pentru amandoua, precum si alte detalii si informatii care mi s-au parut mie ca ar fi folositoare cuiva care ar vrea sa invete sa cante piesa asta. Acestea fiind spuse, enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Asta e chitara izolata la un cover mai vechi, de prin 2018. Initial nu intentionam sa fac asa ceva, mai ales ca e destul de multa zbenguiala in video-ul initial, dar cineva mi-a cerut recent un tab la piesa asta, asa ca am zis ca as putea folosi totusi asta in avantajul meu. Asa reusesti sa faci rost de content fara sa fie nevoie sa filmezi in plus :P . Enjoy (or not)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cand am postat prima oara coverul full, acum vreo 10 luni, eram convinsa ca no one would give a crap about it, mai ales ca Guano Apes nu prea mai sunt asa populari de cand si-au schimbat soundul, but this turned out to be way more successful that I'd thought. Asa ca hai sa-i dam cu chitara izolata si la "Open Your Eyes". Enjoy (or not)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asta a fost prima inregistrare ever pe care am facut-o cu chitara asta. Mi-a placut maxim de prima data de cand am "bagat-o in priza". Asa ca m-am gandit sa-i dau si cu chitara izolata si cu niste taburi. "ca sa fie feicu' feic". Enjoy (or not)!

  

 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa recunosc ca, desi asta nu e deloc o piesa grea, mi-a fost destul de greu sa-i dau de cap. Nu stiu ce s-a intamplat, dar mi se pare mixata foarte aiurea, chitara abia se aude, si e suprapusa peste tot felul de synth-uri si efecte, de la un moment dat chiar nu-ti mai dai seama ce si cum. Prin urmare am luat-o de vreo 2 ori de la capat cu ea, pentru ca initial am avut impresia ca e in Drop A#, si deci m-am apucat sa o invat pe un 6-string pe care il tineam i acordaul ala. Apoi, mai pe la jumatatea piesei, am avut impresia ca aud si un low G# pe-acolo, asa ca mi-am bagat Digitech Whammy-ul in priza sa invat piesa cu pitch shift -2st. But noooooo. De fapt ce mi se parea mie a fi un G# era de fapt un A, asa ca apuca-te si schimba chitara cu un 7 string in Drop A si pune-te si reinvata tot. Partea si mai "faina" e ca fix dupa ce am terminat de inregistrat si filmat toata sandramaua, mi-am dat seama ca am gresit un acord la refrene, am mai ratat un low A pe-acolo, ca eu initial in timp ce scoteam acordurile, mie imi suna a E. Stupid mix 😂. In fine, am zis ca nu mai refac nimic, asa o las. Oricum, nu suna chiar atat de rau, and nobody said it has to be perfect. Gata cu flecareala, enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Chitara izolata la un cover mai vechi, de prin 2019. Pe vremea aia nu faceam tutoriale de genul asta, prin urmare ma durea la basca in ce acordaj cantam, asa ca aici am folosit Drop A in loc de A Standard, cum fac de obicei baietii de la Korn. Cu toate astea, in tabul link-uit in descriere (in format Guitar Pro) am inclus si varianta pentru A Standard (as fi bagat-o si in video, dar nu mi-a mai incaput pe ecran, meh). Enjoy (or not)!

 

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cata lume asculta annisokay, deci e destul de probabil sa nu strang prea multe view-uri cu asta, insa abordarea pe care am avut-o si efectele pe care le-am folosit pentru acest cover mi s-au parut suficient de interesante si de neobisnuite (pentru ceea ce fac eu de obicei) incat sa merite totusi un pseudo-tutorial cu track-ul izolat de chitara. Enjoy (or not)! 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.