www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Sign in to follow this  
ChurchOfCthulhu

expirat vând [EXPIRAT] Ibanez RGDIX7MPB Iron Label

Recommended Posts

Pret: 2700 RON
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Vand Ibanez-ul asta cu nume lung si nasol, care de fapt vrea sa zica ca e un 7 string cu scala un pic mai lunga de 26.5 inch in loc de 25.5. Mai zice si ca are top de poplar burl.

Are corp de swamp ash si neck de maple cu un stripe de bubinga, iar tastiera e birdseye maple. Are doze DiMarzio Fusion Edge care suna excelent pe orice de la djent la jazz si, evident, fusion. Switch pentru bridge, ambele doze si neck si pot de volum. Nu are pot de ton, dar cui ii trebuie? Are locking tuners de la Gotoh, precum modelele japoneze.

Scala mai lunga ajuta un pic la sound si tensiune, mai ales daca-ti place sa bagi 0-0-0-0-0-1. Dozele au o claritate exceptionala si preiau pedale foarte bine.

Chitara e stock, mai putin trei modificari, dupa cum urmeaza:
- nut-ul original a fost inlocuit cu unul din os
- switch-ul a fost schimbat cu unul mai bun
- butonul de volum original, din metal, a fost inlocuit cu unul de maple (cred ca il am si pe cel original daca e important)

Nut-ul si switch-ul au fost schimbate la lutierul Florin Dobrescu (Picnic), care a polishat si freturile.

Chitara a fost ingrijita, nu are urme vizibile de utilizare. A fost utilizata in studio pentru cateva piese, la cateva repetitii si la vreo 4 concerte intr-un an de zile. De cateva luni sta in case. Trebuie sa plece pentru ca alte optiuni = alte cheltuieli.

A fost luata de pe Thomann cu aprox 4000 RON. Pe Thomann nu mai e, dar la McMusic e 3800. Pretul meu e 2700 usor negociabil.

Nu sunt interesat de schimburi.

ib1.jpg

ib2.jpg

ib3.jpg

ib4.jpg

ib5.jpg

ib6.jpg

ib7.jpg

ib8.jpg

ib9.jpg

ib10.jpg

Edited by ChurchOfCthulhu

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.