www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Condensatori...?


gigimarga
 Share

Recommended Posts

salut,

 

poate sa-mi spuna si mie cineva ce fel de condensatori sunt cei din poza de mai jos (vorbesc de cei nepolarizati)?

 

eu folosesc doar din cei asemanatori cu cel paralelipipedic de culoare galbena din coltul dreapta jos (10nJ100)...sunt diferente mari calitative fata de ceilalti?

 

multumesc mult!

 

post-3208-1177836692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Aia sunt condesatori nepolari ceramici. Exista, intr-adevar, o diferenta intre ei, si s-ar putea sa iti afecteze sunetul... Dar nu cred ca ti-l va afecta foarte mult. Pentru mine au mers la fel de bine ambele tipuri de condesatori. Incearca, vezi ce iese :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
multam de raspuns...iar cei pe care-i folosesc eu de ce tip sunt??

Am acest lapsus de mult... Cu toate ca si eu ii folosesc in electronica nu le pot retine numele. Stiu doar ca e un cuvant d-ala complicat parca venit din chimie care incepe cu "T" parca. Cum aflu, iti voi spune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Cred ca tantalum e cuvantul pe care-l cautam :)

Alte materiale "complicate" nu prea sunt: mica, hartie, sticla etc.

Asa e! Al dracu cuvant, mi-o stat pe limba atata timp :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Strada Maica Domnului, sector 2, Bucuresti (prin cartierul Tei, se poate ajunge prin Lizeanu de langa Obor. Iti fac si o harta daca vrei :) ). Aia e o strada doar cu magazine de componente electronice. Daca acolo nu gasesti, inseamna ca nu exista asa ceva in Romania :) . Si daca nu exista poti face comanda la Vitacom (tot pe acea strada) :(. Multa bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Salut. Din cate vad eu in poza nu exista condensatori ceramici.

 

Ceramicii arata asa post-289-1178305191_thumb.jpg

 

Nici cu tantal care arata asa post-289-1178305254_thumb.jpg si sunt polarizati ca electroliticii.

 

condensatorii portocalii seamana cu vestitii "orange drops" care pot fi de doua tipuri: polypropylene film/foil (KP) sau polyester film/foil (KT).

 

Ala galben este metalized polyester film adica"mylar".

 

Pe la noi gasesti MKP - metallised polypropylene film si MKT - metallised polyester film

Link to comment
Share on other sites

Guest Madu

Pe cablajul acela vad un condesator polyester(dreapta jos ,galben pe care scrie ..0nj100) niste condesatori ceramici nepolari,niste condesatori polari!

Edited by Madu
Link to comment
Share on other sites

Salut. Din cate vad eu in poza nu exista condensatori ceramici.

 

Ceramicii arata asa post-289-1178305191_thumb.jpg

 

Nici cu tantal care arata asa post-289-1178305254_thumb.jpg si sunt polarizati ca electroliticii.

 

condensatorii portocalii seamana cu vestitii "orange drops" care pot fi de doua tipuri: polypropylene film/foil (KP) sau polyester film/foil (KT).

 

Ala galben este metalized polyester film adica"mylar".

 

Pe la noi gasesti MKP - metallised polypropylene film si MKT - metallised polyester film

 

multumesc mult de raspuns...si inca o intrebare: exista diferente mari calitative intre MKT (de care am eu) si KP/KT?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.