www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat daca sa trec la chitara electrica


Negro
 Share

Recommended Posts

Salutare,

A inceput sa imi incolteasca ideea de ma reapuca de chitara si de a-mi lua o chitara electrica dar ... am dubii daca este un moment potrivit avind in vedere nivelul meu. 

Prima chitara pe care am invatat cite ceva este o acustica Hora 'Student' cu corzi de nylon.  A doua chitara pe care am primit-o cadou este tot o acustica ,  dar cu corzi de otel.  

Problema mea este ca nu prea m-am adaptat inca la corzile de otel : am senzatia ca aproape ma taie coarda mi  ,  in special la apasarea cu degetul inelar sau mic  (cu aratatorul si mijlociul e mai ok).

M-ar interesa pareri : oare sa trec la electrica ?  oare sa mai stau pe acustica pina ce se mai batatoresc degetele ?

De fapt pe scurt intrebarea ar fi  :  chitara electrica este mai dura,  sau mai prietenoasa cu degetele ,  sau cam la fel   comparativ cu chitara acustica cu corzi de otel ? 

Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre "acustica " si  " electrica "  nu ar trebui sa fie in cea ce priveste " actiunea "  in rest tot ce am vazut au  dimensiunile la fel ...adica cele acustice si cele electrice  " standard " au cam aceleasi dimensiuni la gat ca latime /grosime .

Doar la  unele electrice am vazut cu gat mai " subtire " , probabil ptr cei cu maini mai mici  ca sa poata cuprinde gatul .. 

La acustica se lasa o actiune mai mare ca sa nu ai frettbuzz  ( bazaie coarda pe taste ) deoarece vei ciupi mai puternic daca vrei sa canti solo acustic  ..dar asta doar daca ajungi sa interpretezi solo -acustic pe o  scena .Oricum pana ajungi la acel nivel  mai consumi cateva chitare .

La acustica  se folosesc corzi mai groase ca sa ai "ton frumos si volum "  daca ai reglata chitara nu trebuie sa fie o problema  , adica " actiunea " mica /joasa  ( distanta corzilor fata de atstiera/taste ).

La electrica in  anumite stiluri de muzica se folosesc corzi " moi " ptr solouri  .Acest lucru  pentru o  acustica nu este OK ( ptr cantat acustic )deoarece ai volum mic plus corzile " moi " sunt " labartzate " si  "' bazaie " pe taste cand ciupesti/ dai mai tatre

Dar si la electrica ai tonul frumos /bun ..etc cu corzi " groase "  cu corzile  " moi " pierzi foarte repede stralucirea  tonului ( ca si timbru ) corzile mai " groase " au soundul mai bun mai frumos  si mentin acest a timp mai lung  pana trebuie schimbate deoarece suna " ca plumbul " ..

( corzile de otzel i-si pierd sunetul frumos . se uzeaza se oxideaza intra murdarie sub matisaj  se imbacsesc   si " nu mai suna " sau suna " bont "  pe lana ca unele ( cele mai subtiri   4;3;2;1 )  se "intind " si nu se mai poate regla " intonatia"  sau cum se mai zice octava .si deci trebuie inlocuite cu corzi noi ..carre si ele dupa o perioada se uzeaza ...) 

 De exersat acasa pui ce corzi vrei caci canti "mai fin " si nu ai nevoie de acel volum de " concert -acustic "  deci !

Poti sa montezi set de corzi de " 0,9 " folosite la electrice ptr solouri mai rapide , acestea sunt mult mai moi decat cele ptr acustica ..nu ai ton frumos , foarte repede se pierde sunetul frumos al corzilor noi dar ptr exersat  este OK .

Apoi daca ai nevoie odata  poti sa  montezi pe acustica corzi de " 11" sau chiar " 13 " daca vrei un sunet/ton frumos ptr solo acustic   .Bineinteles  chiar obisnuit sa canti zilnic pe  electrica sau acustica cu corzi de " 0,9"  va  trebuii sa  exersezi cam o luna cu corzile de " 13" ca te vor durea degetele ..deci  este o faza peste care trec cu totii .

Exerseaza pe chitara acustica cu corzi de otzel  sa te ajute cineva sa reglezi actiunea daca aceasta este prea inalta   .

Degetele neobisnuite cu cantatul la chitara dor  la oricine  incepe sa exerseze  ...chiar daca esti veteran  si nu ai cantat/exersat cateva luni  o sa te doara degetele pana nu se obisnuesc din nou cu " apasatul corzilor "

Deci incet  inveti cea ce doresti ( ar fi bine dupa macar o metoda  de chitara si daca se poate cu un profesor sau cu sfaturi /indrumare  de la un chitarist mai avansat ) .

Invata pe acustica sa-ti formezi o tehnica buna/corecta   altfel  va trebui sa incepi din nou tot cu o acustica peste ani cand i-ti dai seama ca ai sarit peste  bazele cantatului la chitara  si cea ce produci pe o electrica  nu este chiar OK fara " baza "

Depinde de marimea mainilor , de ex mie i-mi convine mai mult sa cant pe o chitara clasica cu gatul mai lat dacat pe o electrica sau acustica . Ptr cantat ciupit cu  degetele  ar fi fain sa am o electrica cu gatul mai lat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Din cite imi dau seama la chitara pe care o am nu se poate regla distanta dintre corzi si griff  ,  decit eventual prin pilirea acelei piese de plastic pe care se sprijina corzile la bridge .   Mie mi se pare ca distanta este ok asa cum a venit din fabrica   (e oricum distanta mai mica decit la cealalta chitara).

Nu stiu exact ce fel de corzi am acum montate.  Am gasit prin casa un set nedesfacut de corzi pe care scrie ".012 .016 .024 .032 .042 .053"   si  un set incomplet pe care scrie ".011 .015  .024  .032  .042  .052"  din care lipseste Sol-ul ,    deci probabil ca pe chitara am corzile originale  dintre care la un moment dat s-a rupt Sol-ul si l-am inlocuit.   E posibil sa fie un set de "11". 

Ma mira un pic ideea ca un set de corzi mai groase "13"  ar cauza dureri de degete la inceput.  As fi crezut ca "taie" mai tare cu cit corzile sint mai subtiri ,   dar acum inteleg ca de fapt este vorba de un efect combinat :  o coarda subtire de "0,9" este mai subtire dar pe de alta parte e mai usor de flexat , mai putin rigida.    Merita sa incerc. 

 

Legat de dilema mea initiala,   n-o sa ma grabesc sa-mi iau o electrica.  Poate peste citeva luni , ca pina atunci pot sa vad cit timp reusesc sa aloc pentru chitara in mod regulat. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sar si eu aici cu un raspuns, pentru ca intrebarea cumva rezoneaza cu mine - ia-ti chitara la care vrei sa canti. Daca vrei sa canti la chitara electrica... ia-ti chitara electrica. Daca esti mai impresionat de Metal Fest decat de "Om Bun" atunci poate atunci raspunsul e destul de clar :lol:. In ziua de azi gasesti chitare electrice destul de ieftine si decente pentru pretul lor. Gresala asta am facut-o si eu - am stat si am tot inceput sa cant la acustica cu gandul ca nu sunt "demn" sa trec la electrica, si uite asa nu am invatat sa cant niciodata ca lumea. De curand m-am reapucat de cantat pe electrica (am primit una cadou de ziua mea acum multi ani, dar intre timp m-am insurat am doi copii si cumva a ramas sa adune praf) si chiar ma face sa ma simt bine. Poate nu o sa ajung niciodata sa cant pe scena (am 40 de ani totusi), dar pot sa cant cu backing tracks, cu Rocksmith, pot sa cant pentru relaxarea mea.

Si ca sa-ti raspund fix la intrebare - corzile subtiri pe electrica sunt foarte usoare pentru degete. Bataturile astea fac parte din proces si sunt ceva peste care trebuie sa treci. Am avut corzi de nylon pe acustica si da, erau foarte usoare, dar imi aduc aminte ca trecerea la otel nu a fost chiar un capat de tara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, jollyca said:

[..]intre timp m-am insurat am doi copii si cumva a ramas sa adune praf) [..]

Si ca sa-ti raspund fix la intrebare - corzile subtiri pe electrica sunt foarte usoare pentru degete. Bataturile astea fac parte din proces si sunt ceva peste care trebuie sa treci. Am avut corzi de nylon pe acustica si da, erau foarte usoare, dar imi aduc aminte ca trecerea la otel nu a fost chiar un capat de tara.

Heheheh, știu ce zici. Eu n-aș reveni la acustică de nicio culoare, doar una cu gât mai de electrică și cutie de rezonanță mică. E fain și relaxant să ți-o dai la ce nivel poți, făra presiune :) Și e mult mai cool și distractivă electrica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/01/2020 at 11:43, jollyca said:

Sar si eu aici cu un raspuns, pentru ca intrebarea cumva rezoneaza cu mine - ia-ti chitara la care vrei sa canti. Daca vrei sa canti la chitara electrica... ia-ti chitara electrica. Daca esti mai impresionat de Metal Fest decat de "Om Bun" atunci poate atunci raspunsul e destul de clar :lol:. In ziua de azi gasesti chitare electrice destul de ieftine si decente pentru pretul lor. Gresala asta am facut-o si eu - am stat si am tot inceput sa cant la acustica cu gandul ca nu sunt "demn" sa trec la electrica, si uite asa nu am invatat sa cant niciodata ca lumea. De curand m-am reapucat de cantat pe electrica (am primit una cadou de ziua mea acum multi ani, dar intre timp m-am insurat am doi copii si cumva a ramas sa adune praf) si chiar ma face sa ma simt bine. Poate nu o sa ajung niciodata sa cant pe scena (am 40 de ani totusi), dar pot sa cant cu backing tracks, cu Rocksmith, pot sa cant pentru relaxarea mea.

Si ca sa-ti raspund fix la intrebare - corzile subtiri pe electrica sunt foarte usoare pentru degete. Bataturile astea fac parte din proces si sunt ceva peste care trebuie sa treci. Am avut corzi de nylon pe acustica si da, erau foarte usoare, dar imi aduc aminte ca trecerea la otel nu a fost chiar un capat de tara.

 

Grija mea nu era legata de ideea de fi demn de electrica ,   ci mai degraba ceva de genul  "daca momentan nu ma prea inteleg cu corzile metalice ,  oare la ce sa ma astept de la o electrica ? ".      Am constatat ca o partre din disconfort este si din cauza tastelor care zgirie putin la margine  ; ar trebui sa le pilesc putin.

 

Eu de fapt am inceput cu chitara de mult timp insa nu m-am tinut :  a fost o petrecere de revelion (parca 2001)  la care a cintat la chitara o colega , dupa care mi s-a pus pata ca vreau si eu . Iar dupa vreo luna tin minte ca era sesiune  si m-am dus sa cumpar chitara clasica Hora chiar dupa un examen  , era o zloata si mi-era sa nu scap cutia cu chitara in vreo balta ...   La vremea respectiva intentia era legata de  excursii la munte  , chitara , "rîpa", etc.    Iar dupa facultate am avut perioade in care ma reapucam, imi aminteam aproximativ ce uitasem dupa care iar ma luam cu altele.  

Sint intr-o situatie similara cu ce ai descris :  virsta tot pe acolo , timp putin . Nu se pune problema de trupe si cariere muzicale,  ci doar asa hobby prin casa pentru placerea proprie.  

 

Ca gen ma atrag chestii de genul rock/metal  asa ca o electrica ar fi ceea ce trebuie.  Deja am inceput sa ma interesez ce exista dar mai dureaza pina ma hotarasc .

 

Link to comment
Share on other sites

@Negro

Ca să îți fac o dare de seamă punctuală versus câteva preocupări:

1. Nu e musai ca tastele să fie prost bătute / finisate sau să provoace buzz din cauză că unele sunt cu totul sau pe alocuri mai înalte decât celelalte, chiar și cu gâtul aproape drept și o setare corectă a chitarei, dar unele au probleme aici. Unele chiar scumpe au probleme din cauză că se contractă lemnul tastierei, stând prea mult în depozitare sau prin vreun magazin, fără a fi îngrijit corespunzător - sau pur și simplu din cauză că și dacă a fost ok când a ieșit de pe bandă, a sosit în condiții de mediu (temperatură, umiditate) total diferite de cele în care au fost produse. Se corectează aproape orice la un tech/meșter/lutier priceput, care-și dă interesul. Totuși, e posibil ca la unele modele gâtul să fie prins (sau mai rău, lipit) strâmb, prea sus, prea jos, într-un unghi greșit - chestie pe care e bine să o verifici la cumpărare - fiindcă unele nu se prea pot corecta deloc sau implică efort și costuri mari, nejustificate, pe când cele bolt on (prinse cu șuruburi) se mai pot rașcheta, ajusta și suplimenta cu pene din lemn pentru a obține ceva corect, cântabil. La truss rod e important să meargă, să fie reglabil și nu blocat!

2. O electrică produsă corect și ajustată de cineva decent, cu un set de coarde bune și acțiune (distanță față de taste) suficient de joasă este extrem de comodă. Unele sună tare și la rece și în amp, altele nu sună tare la rece dar fac ravagii în amp (avantaj pentru cântat târziu cu uși deschise, că deranjezi și mai puțin). Dincolo de construcția în general mai bună și durabilitatea mai mare a unei chitare mai scumpe (plus na dotări doze timbru, atac și tot ce rezultă), pentru folosirea ocazională, o chitară accesibilă dar aleasă bine și pusă la punct poate fi o idee mai bună și sigur mai lejeră la portofel. Răzvan S. a reglat frumos chiar și extrem de ieftinul Epihpone LP Special II și a făcut din aia o chitară pe care se poate aborda cu lejeritate cam orice vrei să faci, iar la el, în ampul lui, suna foarte bine. Că nu te ține o viață sau dacă mergi în turneu, e secundar pentru ce vrei tu acum, se pare. Dar nu rata investiția într-un setup inițial bun, orice ai lua, oricât de ieftin sau scump. Scutești mâinile de chin și pe tine de nervi -> investiție mai bună decât un top mai drăgut. O Dacie cinstită, întreținută, care te duce unde ai treabă > Un Mercedes cu N probleme la frâne, direcție și gume uzate care te duce din stâlp în perete.

 

PS -  De regulă, ceva mai modern, cu radius mai măricel (12-16") e mai ușor de setat jos și comod decât ceva cu 9.5", dar e mai bine să iei în mână diverse, să vezi ce specificații au și să vezi care cum îți place, fiindcă diferă "sculptura" și finisajul gâturilor, ba chiar uneori și la același model poți simți clar că unul e mult mai comod și fain decât altul aparent identic.

Link to comment
Share on other sites

Tot cu "chitara clasica Hora" am inceput si eu pe vremea liceului, si cu acelasi scop - mai un Phoenix, o Ripa, o chestie... muzica de care la un moment dat m-am despartit pentru ca... asa e in viata.

Pot sa-ti zic cum o sa iau eu decizia "ce chitara sa-mi cumpar" - imi stabilesc un buget, strang banii respectivi si apoi vad care e alegerea mai bune in functie de raportul calitate / pret.

12 hours ago, apocapsile said:

O electrică produsă corect și ajustată de cineva decent

Pai si unde pot face un setup de chitara in Bucuresti? Sunt convins ca exista diverse locuri, dar sunt practic invizibile pe Google (nu am Facebook, probabil ca aici gresesc). Am un Squier Affinity si, cu toate ca o sa-mi cumpar alta chitara, nu vreau sa renunt la el pentru ca e prima mea chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Păi dă și tu un search pe aici, dacă tot ai întrebat pe RGC și nu pe Google și o să găsești lutieri/techs în București și în țară. Pentru facebook poți face un cont de test doar să poți accesa conținutul, făra să-ți faci linkuri prietenii, eventual pe o adresă de email nouă și ea, dacă detești subiectul. Te înțeleg.

Ce recomand eu fără rezerve până acum:

Foarte mulțumit am fost și de ce a făcut domnul Florin Dobrescu pe Vintage SG-ul meu de acum 3 ani:

Eugen C.

Mai au probabil și MC Music, Guitarshop și altele, dar nu pot comenta ce oferă și ce te costă.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bun,  deci ca sa existe o concluzie a topicului   :    am rotunjit cu pila extremitatile tastelor dupa care am montat un set de cozi 9-42 .  

Lucrurile s-au schimbat in bine am scapat de senzatia ca aproape ma taie la degete.   Cred ca de fapt cel mai mult ma deranjau marginile zgirietoare ale fret-urilor .

 

Multumesc pentru raspunsuri  !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.