www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jumbo Frets?


Guest Preda
 Share

Recommended Posts

Guest Preda

Sunt un adept al vitezei, deci al shred-ului, si prin urmare vreau ca, chitara mea sa aiba jumbo frets. Dar am aflat nu acum multa vreme ca marimea tastelor afecteaza tonul instrumentului. Chiar si maestrul Eddie Van Halen este de aceeasi parere: "I like thin frets, that way it's more precise, the bigger, the fatter the fret is the worse the intonation is.". Ce parere aveti? Jumbo fret-urile afecteaza tonul, sau acest inconvinient poate fi neglijat? Ma gandesc sa nu fie doar o falsa alarma, din partea unui chitarist prea pretentios.

Link to comment
Share on other sites

Val Halen spune ca e afectata intonatia instrumentului si e destul de logic pt ca marginea fiecarui fret se va deplasa putin, jumbo-urile fiind mai late decat cele normale.

Dar in privinta TONULUI nu cred ca poate afecta grav in vreun fel...

O scalopare a fretboard-ului cred ca modifica mai mult tonul instrumentului decat o schimbare de taste...

Edited by Mihai_N_
Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
Val Halen spune ca e afectata intonatia instrumentului si e destul de logic pt ca marginea fiecarui fret se va deplasa putin, jumbo-urile fiind mai late decat cele normale.

Dar in privinta TONULUI nu cred ca poate afecta grav in vreun fel...

O scalopare a fretboard-ului cred ca modifica mai mult tonul instrumentului decat o schimbare de taste...

Sincere scuze. Am confundat tonul cu intonatia. Oricum nu am sa modific mesagul initial, pentru ca as fi ipocrit. Oricum faza cu tonul ramane in picioare. Sunt curios daca jumbo fret-urile afecteaza tonul. Si intonatia...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

jumbo frets sunt mai late, pune mana pe un ibanez si o sa simti imediat diferenta, alea sunt toate cu jumbo frets

Link to comment
Share on other sites

Jumbo frets nu erau mai inalte? ce treaba are grosimea?

 

Mai inalte si mai late.

 

Este mai usor de cantat si modifica chiar si tonul (avand in vedere ca se modifica substantial masa totala a neck-ului). La faza cu intonatia chiar nu am comentarii, la o chitara cu tastele bine nivelate si cu coroana bine facuta nu cred ca ar putea afecta intonatia. Poate daca apesi mai puternic (fiind ceva mai inalte) sa se intample ceva de genul asta...

 

Motivul pentru care totusi pe chitarele "vintage" se folosesc inca taste standard este cel al aspectului, iar pentru cei mai "puristi" al tonului (pe care il aud numai ei de fapt).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.