www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va rog sa ma ajutati.


Vlad15
 Share

Recommended Posts

De cat timp canti?

Nu este o solutie viabila deoarece chitara acustica nu este gandita sa fie echipata cu corzi din nylon. Se va curba spre spate gatul din cauza lipsei de tensiune. Trecand peste aspectele tehnice; sa zicem ca reusesti sa le montezi(desi nu stiu cum, ca la corzile de clasica nu ai bila in capatul corzii) nici sunetul nu va fi unul bun.

Ia o pauza mai mare,cat ai nevoie , si continua dupa. Se formeaza bataturi si n-o sa mai doara.

Ai doua optiuni daca tot te deranjeaza: 

-  iei niste corzi(din metal) mai subtiri, chitara va trebui reglata in consecinta;

-  iei alta chitara: clasica spre exemplu.

Nu am inteles niciodata de ce incepe lumea pe acustica, se canta destul de greu. Si daca luam in calcul si cum sunt acusticele de incepatori....

Edited by lefmir
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Dacă e vreo minune taste scunde și acțiune de 3,5mm la tensiunea aia normal că dor degetele. E doar o presupunere.

Dacă e prea dureros, atunci e o chitară prost reglată sau proastă sau cu coarde proaste/ vechi, oxidate etc. 

Nu e "normal" să te doară decât dacă într-adevăr freci ore în șir chitara aia și mai ales dacă te crispezi și aplici multă presiune.

Pe alea bune se cântă ușor, trebuie să fie al naibii de șmecher sunetul uneia care te chinuie ca să merite compromisul.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, lefmir said:

Nu este o solutie viabila deoarece chitara acustica nu este gandita sa fie echipata cu corzi din nylon. Se va curba spre spate gatul din cauza lipsei de tensiune. Trecand peste aspectele tehnice; sa zicem ca reusesti sa le montezi(desi nu stiu cum, ca la corzile de clasica nu ai bila in capatul corzii)

Total fals, nu se va curba nimic, ca poate ajusta trussrodul sa compenseze asta.

Exista corzi de clasica cu acea bila stock, sau poate face un nod de mai multe ori si e perfect ok.

Sure, ca va trebui sa ia din nut slots, ca sa compenseze grosimea celor 3 de nylon SAMD e partea a 2-a, dar nu spune ca nu e solutie viabila. Se poate, daca omul chiar vrea (oricat de corny ar fi ideea :) )

Omu are o idee mai outside the box...te rog, nu strivi corola de minuni etc etc :tardlol:

 

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2019 at 09:22, Razvan S. said:

Total fals, nu se va curba nimic, ca poate ajusta trussrodul sa compenseze asta.

Exista corzi de clasica cu acea bila stock, sau poate face un nod de mai multe ori si e perfect ok.

Sure, ca va trebui sa ia din nut slots, ca sa compenseze grosimea celor 3 de nylon SAMD e partea a 2-a, dar nu spune ca nu e solutie viabila. Se poate, daca omul chiar vrea (oricat de corny ar fi ideea :) )

Omu are o idee mai outside the box...te rog, nu strivi corola de minuni etc etc :tardlol:

 

Da, spune-i de truss rod si baga-l de tot in ceata. Ideea era sa il ajutam. Si sa ii zici unui incepator ca poate sa isi puna corzi de nylon pe acustica e the wrong way to go, dude.

Nu e eu stiu cine care canta de 1000 de ani la chitara si vrea cea mai exotica treaba. Este un incepator care inca nu stie, probabil, cu ce se mananca fizic o chitara. 

 

Edited by lefmir
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca toata lumea a trecut prin asta. Nu-ti mai bate capu' degeaba. Se vor face bataturi si apoi gata, scapi de dureri. 

Mai induri putin, ca nu-i ceva foarte insuportabil. In toata viata ta vei intampina greutati mult mai mari decat niste dureri in degete. Ce faci atunci? Te arunci de pe pod sa scapi de "dureri", a? :))

Edited by ScreamStar
Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2019 at 21:49, Vlad15 said:

Am o intrebare care probabil e idioata(sunt începător): As putea pune corzi de chitara clasica(de plastic) pe o chitara acustica?

P.S.:Ma dor degetele desi am luat o pauza.

Poti sa pui linistit nu se intampla  nimic .

Daca apare  vre-o problema  revii si  poti sa ceri sfaturi/indrumari .( daca cumva apar probleme cu " fret buzz " dar nu cred ..mai toate chitarele acustice au " actiunea "  din " fabrica " relativ mare asa ca daca  pui corzi mai " moi " nu cred ca o sa ai " frettbuzz"

Plus poti sa montezi set de corzi  de chitara electrica set de  "0,9"  in locul celor groase adecvate  ptr chitara acustica , nu vei avea acel ton frumos dar sunt mult mai " moi ".Cu corzi de nylon  trebuie sa canti cu  o tehnica putin diferita fata de corzi din otzel ..asa ca daca vrei mai tarziu sa fii obisnuit cu corzile de otzel pui din acestea " moi "/subtiri .

De ex. cu corzi de nylon nu poti sa faci " bend-uri  " abea poti scoate un "vibrato usor " .raspunsul dinamic la corzile 1:2 :3 este foarte " soft " ..de fapt este OK ptr muzica clasica sau alte genuri de muzica , ceva mai soft .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.