www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Casca studio


Recommended Posts

Hey hey

As vrea sa va intreb ce marca si mai exact ce model de casti de studio folositi la lucru in studio,la registrari ,ascultari de muzica ,in general cand ai chitara in mana si vrei sa canti singur dupa backingtrack sau fara,si si....Eu m-am gandit la un ATH M 50 x pt ca e laudat destul si nu e prea scump.Dupa cum vad sant o gramada de marci si tipuri ,normal ....cine cum sta cu lozu,si cu urechea ;-) .Are cineva acest model sau ceva asemanator ex.M40x,M30x sau ceva de la AKG? Sa scrieti aici ceva pareri ce si cum ev. de ce asta .;-) mersiii

Link to comment
Share on other sites

Salutare! De vreo 2 ani folosesc M40x, si sunt foarte multumit de ele ca fidelitate, M50x-urile fiind mai mid-scooped. Sunt destul de confortabile pentru closedbacks, uneori stau cu orele cu ele pe cap. Au cablu detasabil, gasesti pe net replacement pentru el, sau pentru ear-paduri. In schimb, daca vrei sa le folosesti doar in locuri fara alte persoane in jur, go for openbacks. 

Also, poti incerca cu pluginul Morphit de la toneboosters sa iti faci o idee despre cum ar suna multe modele.

Edited by SpiriFlaviu
Link to comment
Share on other sites

Indiferent ce scrie pe net si ce spune "lumea", m40x si m50x nu sunt studio grade. Sunt ptintre cele mai bune casti "consumer".

Trebuie sa decizi ce vrei de la ele. Si trebuie sa decizi cat esti dispus sa investesti. Si trebuie sa ne spui ce echipamente ai deja.

Vrei casti open sau closed ? In-ear sau Over-ear? Ce impedanta ? Ai / urmeaza sa iei headphone amp ? Cu sau fara DAC separat ?

Sennheiser HD 559, 595, 599, 660, 660s, (sau mai sus daca ai cu ce)

Beyerdinamic DT 770 Pro sau mai sus (880 pro, 1770 Pro, etc)

Daca preferi Audio-Techinca ATH-AD500, 500x, 700, 700x, etc

Daca vrei doar sa le infigi in procesor, amp, telefon, etc si sa mearga direct, atunci ath m50x sau sony mdr sau sennheiser hd7/8/9 sau altele similare sunt perfecte.

 

PS: Sursa: Am avut, am sau am testat toate cele enumerate mai sus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M50x de 2 ani si sunt super happy cu ele, la nivelul meu de amator. Le folosesc infipte in telefon, PC, placa de sunet externa (EMU 4040) procesor chitara, iesirea de casti de la amp, they do the job well. Chiar pot sa sun ca n-am reusit niciodata sa fac sa sune procesorul pe boxe la fel de bine cum suna in casti :)

A venit cu 2 cabluri removable, unul spiralat si unul drept, very handy.

Acuma, cum zicea si Vektor, depinde de use-case-ul tau si de buget.

Link to comment
Share on other sites

Casti de studio este una si tot felul de casti de ascultat muzica este altceva .

Castile de studio " ideal " ar trebui sa aiba o caracteristica Frecventa/amplitudine liniara , sa nu redea nici o frecventa din banda la care a fost proirectata mai tare sau mai incet .

@SpiriFlaviu  :...Also, poti incerca cu pluginul Morphit de la toneboosters sa iti faci o idee despre cum ar suna multe modele."

Intrebarea este Cum > ?Cu ce ? Cu o casca oarecare " de larg consum " neliniara in raspuns de frecvente dar si ca dinamica  , cu caracteristici necunoscute ,mult diferita .cum sa auzi cum ar suna celelalte  bune sau rele ...???

Numai cu o casca super perfecta ai putea sa faci un fel de comparatie sa auzi cum suna alte branduri /tipuri .

 

Castile de " consum " nu redau liniar banda de frecvente , de ex o firma  face un player portabil la care se proiecteaza si o casca .Playerul  suna bine numai cu casca  proiectata/dedicata ..casca reda de ex un fel de " Loudness "  adica basul mult mai tare , inasltele mai tare si mediile slab ..astfel impreuna cu playerul din care  au " salvat -facut economie " la piesele ce ar fi facut  un filtru adecvat este OK cu castile respective .Cum se strica casca  " nu mai suna cu alte casti ..trebuie sa cumperi tot de la firma respectiva acelas tip de casca ..

@Koroviev"..Chiar pot sa sun ca n-am reusit niciodata sa fac sa sune procesorul pe boxe la fel de bine cum suna in casti :) .. "

Nu va suna pe amplif la fel ca si in casti .In primul rand se  datoreaza  conditiilor diferite .In casti de ex nu ai reflexii de pe pereti ..Daca mai ai si semnal  cu efecte " stereo "  este si mai problematica treaba ca sa ai monitorizare pe scena ce sa sune apropiat ..Sa zicem pe scena  doua amplifuri de 100W postate in fata  sau lateral  ca sa auzi ca si in casti  si trebuie sa stai exact intre cele doua difuri /boxe sa nu te indepartezi nici sa nu te apropii caci se schimba soundul perceput ...Vezi pe Steve Vai ..cu trei boxe monitoare in fata sa si doua Marshall in spatele sau ca sa reproduca soundul elaborat in studio ..asa macar pentru sufletul lui ..caci pe fata in PA deja probabil suna mult diferit .. 

 

Poti exersa si inregistra cu orice casti  DAR daca  dupa acea vrei sa mixezi si masterizezi ai nevoie de casti de studio de incredere  ce stii ca suna intr-un fel si din experienta stii cum va suna pe boxe .Monitoare /boxe de studio la fel trebuie sa redea  foarte fidel  materialul inregistrat atat in frecvente cat si dinamic  .Ptr diferite scule/boxe  este necesara si masterizare diferita  precum si in functie  suportul  utilizat ..mp3 , wav , vinil , CD ..

Nici o casca nu este perfecta si nici un set de amplif boxe , dar mixeristul de studio cunoaste instalatia si  stie din experienta cum sa seteze /regleze ca sa sune bine  si pe scule bune si pe scule mai slabute  si p[e telefon si pe PC media ..si stereo si mono ...etc  

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, karpi said:

Intrebarea este Cum > ?Cu ce ? Cu o casca oarecare " de larg consum " neliniara in raspuns de frecvente dar si ca dinamica  , cu caracteristici necunoscute ,mult diferita .cum sa auzi cum ar suna celelalte  bune sau rele ...???

 

Numai cu o casca super perfecta ai putea sa faci un fel de comparatie sa auzi cum suna alte branduri /tipuri .

Are 2 moduri de operare, corectie si simulare. La corectie, aplica un eq cu inversul raspunsului castilor tale, la simulare aplica un eq cu raspunsul peste corectie. Acuma problema e ca acel eq sigur nu pusca 100% cu realitatea, de asta am zis ca se poate face "o idee" :D si da, trebuie sa ai deja casti din lista lor ca sa te poti juca cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Hm- da da da ;-))))) aste este un raspuns castigator.A nu,eu nu vreau sa ma bag in problema asta pana sub 1000 de metri sub pamant...Eu doar as vrea sa cumpar o casca nici cea mai ieftina dar nici cea mai cea.Un max. de 500-700 lei este suficient.Oricum eu nu am studio si nici in planul cincinal nu am sa fac.Vreau doar sa sune bine cu ch. intr-un combo pt exersat,sa aiba fidelitate,dinamica si sa fie rezistent mecanic ca un Caterpillar.De ex fetita mea a facut sa pice jos din agatatorul de perete o casca Senn. model nu mai stiu ceva cu radio si i s-a rupt bratul drept.Nu s-a putut lipi si cind l-am montat inapoi  i-sa facut un scurt si s-a dus pe veci.Moarte de la un metru si si pe un covor gros.Altu in veci de la Senn nu imi mai trebuie si a fost cam 600 de lei acu 7 ani.....

Link to comment
Share on other sites

Personal trag si repet cu casti noname , ieftine , luate din talcioc  nici nu stiu cate perechi am..cum se duce cablul cumpar altele ,,...din acestea aleg care este cel mai OK  restul care nu-mi plac  sunt pentru cablu de schimb ..

Pentru mixat am AKG tot din talcioc luate ieftin toate aveau problema de cablul intrerupt .. ,   mai multe tipuri  toate sub denumirea de studio ." de referinta " ..nu suna la fel .asa ca ...dupa ce sa te iei  care este " referinta " ??

Practic  alegi care i-ti place  dinamic si ca raspuns in frecvente ..cele ieftine tip PC media cu cablu ..suna excelent ptr chitara .apoi in mixer DAW  cu casti de " referinta "  prelucrezi cum doresti . 

Cu casti multimedia sau cele de larg " consum"  chiar de firme vestite sa nu se mixeze caci  au banda de frecventa " corectata " .in rest este OK sa asculti muziuca sau sa exersezi ...

Este corect sa alegi ceva construit serios , mai toate sunt fabricate de mantuiala , sa se strice ca sa tot cumperi ..hehe

 

Link to comment
Share on other sites

Cele mai folosite casti de studio, radio, etc. din cate am observat eu, sunt SONY MDR-7506. Am si eu o pereche si sunt multumit.

Nu sunt nici pe departe cele mai bune casti de pe piata, dar in viata reala conteaza si bugetul, in conditiile in care intr-un studio pot fi si 40 de perechi de casti.

Mai bune decat aceste casti, dar si mai scumpe, ar fi Sennheiser HD-25 II.

Mai bune decat Sennheiser ar fi Beyerdynamic DT-880 PRO, care suna superb.

Asta e parerea mea, fiecare cu urechile lui, nici eu nu le-am ascultat pe toate.

Edited by Dan Damian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spor la ascultat. Eu am luat ATH-M20X pentru ca erau la un pret foarte bun (170 lei) si sunt ok pentru pretul lor. Intr-adevar, le folosesc doar la ascultat muzica in telefon si placa de sunet externa. Nu au nu stiu ce confort - dupa vreo 2 ore incep sa te doara urechile - si nici cablu detasabil sau driverele de la M50X.

Link to comment
Share on other sites

Da -a venit impreuna cu un M20x(asta e pt.un prieten).Am scris o parere pe site-ul de pe care l-am luat si ...nu l-au publicat ,cu toate ca n-am scris nimic urit,am dat si eu cu parerea de buna de rau cum am gasit.Am sa-i intreb totusi de ce? Hm ...deci pana acuma m-i s-a facut o parere: din punct de vedere mecanic l-au complicat ca vulpea f_t_t_l (u),din p.d.v. electric -cu cabluri de schimb e....OK.Pozitia de parcare e iarasi OK.,Sunetul cu aparatele pe care le am e OK,Suna plin ,muzica are suflet cu el se aud multe nuante separat...ce vreau mai mult? ---nu a fost 1500 de lei..Cu timpu am sa-i cumpar un adaptor Fiio BTA 10 si il transform wireless ..asa ca e bine- si bradul s-a inverzit ;-)

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.