www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Looping cu chitara si microfon


Ciprian Horia
 Share

Recommended Posts

Ăăă sssalut salut.

Stimați colegi de forum, apelez la cunoștințele voastre.

Am un boss rc 2, pe care l folosesc la looping pt chitara. Vreau sa mi iau si un microfon si sa fac aceeasi treabă, folosind aceeasi pedala, cu iesirea in acelasi amp de chitara.

Concret schema pe care o am eu in minte e: microfon/chitara -> rc 2 lopoer -> amp.

Care sunt variabilele de care n am tinut cont si ce informatii ar fi de folos în contextul asta?

Ce mi ar mai trebui pt microfon? Un preamp pt boostul de semnal? Un mixer? 

E viabila ideea asta? 

Care ar fi solutia sa nu fie nevoie sa fac schimb de input între chitara si microfon mereu in timpul unui looping?(presupunând că microfonul are intrare 6.3 nu xlr)?

Se pretează ca soluție de buget ce am scris mai sus?

Cordiale mulțumiri, pace si prosperitate.

 

Edited by Ciprian Horia
Link to comment
Share on other sites

Solutia cea mai simpla ar fi sa iti o pedala boss cu 2 intrari, cum e RC-1/ RC-3 (RC-2 nu l-am gasit, pare discontinued, dar am vazut ca are doar o intrare) + un amplificator din acela portabil care are si intrare de voce, special pentru busking in general (ex.: Roland street cube), atunci o sa ai intrari separate pentru ambele. In acelasi amplificator nu stiu cum ai putea sa bagi si vocea si sa se auda si decent sincer... si avand in vedere ca RC-2 are doar o intrare

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.