www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magazine (fizice) care vand chitari in Bucuresti


jollyca
 Share

Recommended Posts

Salut,

De curand m-am reapucat de cantatul la chitara (in linistea sufrageriei mele :) ) si vreau sa imi schimb chitara. Am un Squier Affinity Series HSS pe care l-am primit acum 10 ani de ziua mea si vreau sa strang ceva bani ca sa-mi iau ceva cu alt sunet - poate un LP, poate un Ibanez, poate altceva. Problema mea este ca nu am cantat niciodata pe alta chitara, deci nu stiu cum "se simte" fiecare sau cum suna (Youtube nu se pune).

Caut un magazin in Bucuresti unde sa ma duc si sa probez niste instrumente. Eu stiu de MCMusic (pe Campineanu) si de Guitar Shop (care erau pe Stirbei, nu stiu unde s-au mutat). Mai stiti si alte magazine in care as putea sa ma duc sa incerc niste chitari?

Multumesc!

PS: ...iar Squier-ul vreau sa-l dau la un setup serios, mai exista alt loc in afara de GuitarShop?

Link to comment
Share on other sites

Musicandmore.ro au magazinul aproape de mcmusic si vand Schecter.

Senia.ro (fostul magazin Muzica pe Victoriei) - BCRich, Cort, Yamaha, LAG, LTD si probabil si altele - dar cam overpriced.

*cred* ca mai sunt si altele, dar astea 3 (senia, mcmusic, guitarshop) sunt cele mai mari din cate stiu eu.

Link to comment
Share on other sites

Subscriu. Am probat vreo 3-4 la un moment dat și toate erau ok, însă am rămas cu gândul la modelul 421-MOL (Mahogany Oil). Arată mult mai bine pe viu, parcă era mai plăcut la atingere și posibil setat ceva mai ok. Toate sunt ușoare de nu le simți. Toate aveau prăgusul tăiat parcă o idee prea sus. Ar mai fi seria S, dar alea parcă nu m-au impresionat la fel de tare, deși sunt foarte subțirele și comode.

Ce mi-a mai plăcut în ultimul timp de la GuitarShop a fost un telecaster Squier John5, un Jaguar Vintage Modified, un Epi LP Tribute Plus care se simțea grozav față de alte LP-uri pe care le-am mai butonat.

Aș zice să treci prin fiecare magazin să te joci cu mai multe, pe urmă vezi și ce mai găsești pe piața second, e posibil să prinzi niște afaceri pe cinste. E și pe forum un LTD mișto în bucurești, pe care l-aș lua fără să stau prea mult pe gânduri, dacă nu aș avea deja un neckthrough mișto:

Ar trebui să fie câteva zeci de clase peste bullet și - cum fata asta cântă pe bune, sigur e și reglat ok.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Vis-a-vis de senia (sediul central, blocul turn), pe intrarea către depozitele şi intrarea din spate a Magazinului fost MUZICA, se mai află un magazin, gen musicandmore, cu instrumente la vedere şi la probe.

Cei de la musicandmore aveau oferte interesante şi chitări foarte variate ca modele...

Mai era şi esound, dar văd că... nu-l mai văd pe nicăieri...

Bafte!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.