www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea mai buna solutie de procesare digitala?


99benjamin
 Share

Recommended Posts

Va salut!

Am mare nevoie de parerile si expertiza cunoscatorilor.

Din motive financiare si profesionale, am ales sa merg pe varianta de Line6 FBV3 footswitch controller, placa de sunet Steinberg ur 22 mk2, un vox ac120 si un MacBook. (controllerul si placa de sunet inca se pot returna daca e cazul).

Referitor la soft si chiar si la partea de preamplificare, care ar fi cea mai ok solutie, cea mai apropiata de 'the real deal' ca si ton?

Initial am cumparat ceva patch de la Sunday Guitar (pt Main Stage 3) si ma gandeam si la Amplitube 4, dar am nevoie sa merg pe cea mai buna varianta...

 

Va foarte multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Poti merge pe varianta placa de sunet, macbook pro, un midi foot controler iar pt softuri recomand Th-u Slate Digital, Overloud TH3,  Stl Tonality Andy James sau Archetype Plini. Pt efecte suplimentare (modulatii, delay, reverb) gasesti in Logic Pro X . Ca si monitorizare poti alege un power amp stereo pe tranzistori si 2 incinte cu 1 sau 2 difuzoare de banda larga sau 2 monitoare de scena active.

Pt controler iti recomand Ground Control Pro. Poti pune 2 pedale de expresie., ai pana la 8 instant access-uri si il gasesti second destul de ieftin.

Acum ceva ani am mers pe varianta Guitar Rig. N-am avut nici o problema

1D35C5A3-A24E-4D5C-96B7-C146BAD27005.jpeg

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vektor said:

Defineste "cea mai buna"

Scop / use cases ? Buget ?

Cele mai "bune" solutii sunt axe-fx 3 si kemper profiler

Caut cea mai buna varianta ca si low budget, ca sa spun asa. MacBook si VOX AC120 am, am cumparat si FBV3 si o interfata audio insa pe acestea inca le pot returna daca gasesc ceva mai ok. Deci bugetul pentru efecte ar fi de vreo 2000-2500 lei.

Cant intr-o sala cu vreo 100-120 persoane. Nu am nevoie de efecte fancy, ci de un ton cat mai aproape de cel cu pedale traditionale (cu care ajung la buget destul de mare, nu gasesc second ce imi place) si de tonul pe lampi - in principiu ma duc pe stiluri din zona alternative/worship deci merg mult pe tonuri maxim distorsionate. 

Ma gandeam si la un procesor de efecte, dar nu m-a impresionat nimic in acest buget...

39 minutes ago, Dan Damian said:

Din motive financiare ... MacBook ? :)

Cine a zis ca nu il am deja de cativa ani cumparat? :D

 

1 hour ago, Mosh Craciun said:

Poti merge pe varianta placa de sunet, macbook pro, un midi foot controler iar pt softuri recomand Th-u Slate Digital, Overloud TH3,  Stl Tonality Andy James sau Archetype Plini. Pt efecte suplimentare (modulatii, delay, reverb) gasesti in Logic Pro X . Ca si monitorizare poti alege un power amp stereo pe tranzistori si 2 incinte cu 1 sau 2 difuzoare de banda larga sau 2 monitoare de scena active.

Pt controler iti recomand Ground Control Pro. Poti pune 2 pedale de expresie., ai pana la 8 instant access-uri si il gasesti second destul de ieftin.

Acum ceva ani am mers pe varianta Guitar Rig. N-am avut nici o problema

1D35C5A3-A24E-4D5C-96B7-C146BAD27005.jpeg

Multumesc tare mult pentru sugestii, sunt foarte folositoare :)

Vroiam sa te intreb totusi despre Amplitube 4 ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, 99benjamin said:

Caut cea mai buna varianta ca si low budget, ca sa spun asa. MacBook si VOX AC120 am, am cumparat si FBV3 si o interfata audio insa pe acestea inca le pot returna daca gasesc ceva mai ok. Deci bugetul pentru efecte ar fi de vreo 2000-2500 lei.

Cant intr-o sala cu vreo 100-120 persoane. Nu am nevoie de efecte fancy, ci de un ton cat mai aproape de cel cu pedale traditionale (cu care ajung la buget destul de mare, nu gasesc second ce imi place) si de tonul pe lampi - in principiu ma duc pe stiluri din zona alternative/worship deci merg mult pe tonuri maxim distorsionate. 

Ma gandeam si la un procesor de efecte, dar nu m-a impresionat nimic in acest buget...

Cine a zis ca nu il am deja de cativa ani cumparat? :D

 

Multumesc tare mult pentru sugestii, sunt foarte folositoare :)

Vroiam sa te intreb totusi despre Amplitube 4 ce parere ai?

Am cam testat tot ce se poate si amplitube nu-mi place. Ca si simulari de ampuri/pedale th-u si th3 suna cel mai bine. Daca tot vrei sa mergi pe varianta asta iti recomand un preamp pe lampa. Pt mai multe detalii scrie mi in privat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.