www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema chitara


Claudiu Rusu
 Share

Recommended Posts

Salut comunitate. Am si eu o problema. Recent dupa ultimul concert doza de bridge (seymour duncan Nazgul ) nu mai reactioneaza in parametrii normali. Sunt pe canalul de overdrive si doza suna acustic/ clean. Potul de volum dedicat nu reactioneaza normal. Se simte diferenta de sunet cat de cat la volum dar in schimb imi suna si cu el oprit si cu el dat la maxim. In schimb pot opri sunetul din potul de volum de la doza de neck/midle, ceea ce nh ar trebuii sa fie normal. Acum din ce am mai auzit si de la altii problema ar fi potul de volum. Dar nu inteleg cum de pot controla doza de bridge si cu potul de volum de la doza de neck. Deci cumva s-au zapacit intr-e ele. Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce este in neregula sa stiu daca apelez la cineva sau e ceva ce pot sa fac singur. O fi doza de bridge stricata din moment ce imi suna acustic sau potul de volum ori rezistenta ceva ? Sau sa fie switch-ul dintr-e doze problema ? Din ce am vazut eu toate firele par in regula lipite si totul pare sa fie bine pus la punct. 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am intalnit problema asta pe chitare vintage. 

Doza in sine era moarta insa emitea semnal, slab, din cauza dozei vecine care functiona.

Incearca sa masori cu un multimetru doza cu pricina, daca nu indica nimic, probabil e intrerupta si fie o rebobinezi fie o schimbi.

In cazul astora vintage, intreruperea se produce din cauza corodarii dar doza ta nu ar prea avea de ce sa pateasca asta...

Daca doza e in regula, verifica potentiometrul de volum si continuitatea pe circuit:

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Claudiu Rusu said:

pot opri sunetul din potul de volum de la doza de neck/midle, ceea ce nh ar trebuii sa fie normal

De ce, nu era așa și înainte? De obicei e: https://www.premierguitar.com/articles/21106-mod-garage-decouple-your-les-pauls-volume-controls

Quote

O fi doza de bridge stricata din moment ce imi suna acustic sau potul de volum ori rezistenta ceva ? Sau sa fie switch-ul dintr-e doze problema ? 

Da. Cum îți imaginezi c-am putea să ne dăm seama care din ele, din informațiile date?

Quote

sa stiu daca apelez la cineva sau e ceva ce pot sa fac singur

Păi după cum ai pus problema nu pare c-o poți rezolva singur. De exemplu nu ne-ai spus câte doze are, câte controale și cum sunt legate între ele. Un multimetru ai? Pistol de lipit? Înțelegi de ce electronii nu se zăpăcesc?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce tip de chitara ?, cauta schema instalatiei  cu GOOGLE .

Zici de  doza  " MIDLE "  deci are trei doze ( ?)

Cand se intrerupe o doza in functie de locul intreruperi bobinajului ea mai poate  suna prin capacitatea dintre spire  ( condensatorul format intre cela doua sectiuni ala bobinei intrerupte ) dar cu volum mic si fara  joase .( capacitatea  fiid relativ mica ) .

Dar trebuie schema de " wiring "  si cateva poze bune  sa vedem ce minune o fi legata acolo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.