www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificari chitara / upgrade strat


Ciprian Horia
 Share

Recommended Posts

Salut dragi colegi, am de curand un Squier Strat CV 50 la care vreau sa fac un upgrade.

Vreau sa o fac sa sune cat mai bine si sa profit de faptul ca este din start un produs destul de bun. Primul gand e sa ii pun niste doze Seymour Duncan SSL-1, si sa ii pun un block de metal.

Ce as vrea sa stiu e cat de mult influenteaza potentiometrele sunetul, in ce fel, si in ce masura poa sa faca o diferenta vizavi de doze, daca cumpar unele noi fata de situatia in care le-as lasa pe cele vechi .

Si daca ar trebui sa le schimb, ce recomandari aveti.

 

Ce lutier bun stiti in Bucuresti? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Sunt OK potentiometrele si switch-ul pe seria CV. Daca iti permiti poti sa iei o placa cu doze si wiring deja facut (cu potentiometre si switch upgradat) - calitatea ar trebui sa fie OK si ai mai putina bataie de cap la instalare.

ex https://www.siglermusiconline.com/products/920d-custom-seymour-duncan-ssl-1-loaded-pre-wired-strat-pickguard-for-guitar

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Micul chitarist said:

Dacă folosești doar neckul, e oki, dar impactul asupra sunetului nu o sa fie asa de mare dacă nu pui niște potențiometre bune

 

Asta vreau sa inteleg exact, e nevoie sa schimb potentiometrele de la CV 50 ul asta, ca sa pot sa folosesc doza la potentialul maxim, in sensul ca ce am acum pe chitara ca potentiometru poate sa nu redea spectrul intreg al sunetului din pickup?

Tre sa mentionez, am cunostinte minime spre inexistente legate de electronica.

Si daca are cineva idee, daca sunt interschimba dozele SSL-1, pt ca in magazin mi s-a spus ca nu exista la acest model doza speciala de neck, sunt toate 3 la fel. Si de asemenea daca pot sa pastrez vechiul cover de la pickupul de CV50, care e crem, si sa il pun pe ssl1.

2 hours ago, vektor said:

Cand vrei sa schimbi ceva la chitara trebuie sa stii intai 1. ce nu iti place la asta si 2. ce vrei de la ea.

Nu exista "mai bine"

 

De acord cu tine, 

sunetul pe care l caut e asta:

 

Deci, pt mine "mai bine" ar insemna cat mai aproape de tone-ul asta.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ebh said:

Sunt OK potentiometrele si switch-ul pe seria CV. Daca iti permiti poti sa iei o placa cu doze si wiring deja facut (cu potentiometre si switch upgradat) - calitatea ar trebui sa fie OK si ai mai putina bataie de cap la instalare.

ex https://www.siglermusiconline.com/products/920d-custom-seymour-duncan-ssl-1-loaded-pre-wired-strat-pickguard-for-guitar

am luat pana la urma o doza de ssl-1 si vreau maine sa o las la inlocuire

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vektor said:

Bun, deci stii ce vrei.

Acum,  de ce nu poti scoate sunetul ala cu ce ai acum ? In afara de chitara restul gearului e comparabil ? Exercitiu ai ?

Eu vreau sa cred ca da, m-am orientat in directia stilului lui John Frusciante. Ca gear, am un RP255, iar veriga slaba poate ca ar fi amplificatorul care e un Fender Frontman 15G. Daca o sa mi zici ca amplificatorul are si el un aport mare la sunet nu o sa te contrazic, la fel cum are si felul in care canti, dar momentan sunt la pasul cu schimbatul dozei si vreau sa stiu daca dpdv electronic mai e ceva pe chitara care trebuie modificat, pana la ce intra in pedale/amp etc

Edited by Ciprian Horia
Link to comment
Share on other sites

Acum 12 minute, Ciprian Horia a spus:

 

Asta vreau sa inteleg exact, e nevoie sa schimb potentiometrele de la CV 50 ul asta, ca sa pot sa folosesc doza la potentialul maxim, in sensul ca ce am acum pe chitara ca potentiometru poate sa nu redea spectrul intreg al sunetului din pickup? 

 

Dacă pui niște potențiometre bune, 250k pentru single coil, chiar și dozele stick o sa sune mai bine. Gândește-te ca acesta chitară (a ta) a fost făcută cu părți foarte ieftine, nu neapărat necalitative, dar de obicei podurile la orice chitară mai low și chiar mid budget sunt trash. 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Cu ampul ala schimbi dozele degeaba

 

4 minutes ago, Micul chitarist said:

Dacă pui niște potențiometre bune, 250k pentru single coil, chiar și dozele stick o sa sune mai bine. Gândește-te ca acesta chitară (a ta) a fost făcută cu părți foarte ieftine, nu neapărat necalitative, dar de obicei podurile la orice chitară mai low și chiar mid budget sunt trash. 

Esti complet pe langa.

Squier CV nu e ieftina si nu e facuta cu piese ieftine.

Tu nu intrebai saptamana trecuta ce chitara sa iti iei ?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 4 minute, Ciprian Horia a spus:

Eu vreau sa cred ca da, m-am orientat in directia stilului lui John Frusciante. Ca gear, am un RP255, iar veriga slaba poate ca ar fi amplificatorul care e un Fender Frontman 15G. Daca o sa mi zici ca amplificatorul are si el un aport mare la sunet nu o sa te contrazic, la fel cum are si felul in care canti, dar momentan sunt la pasul cu schimbatul dozei si vreau sa stiu daca dpdv electronic mai e ceva pe chitara care trebuie modificat, pana la ce intra in pedale/amp etc

Aici vine încă ceva :anul este foarte important în sound. 90 la suta din sound e amul. Am și eu un Frontman, și îți pot spune sigur ca dacă vrei un tone decent trebuie sa l schimbi neapărat. Vezi și tu ce găsești în funcție de buget 

Acum 6 minute, vektor a spus:

Cu ampul ala schimbi dozele degeaba

 

Esti complet pe langa.

Squier CV nu e ieftina si nu e facuta cu piese ieftine.

Tu nu intrebai saptamana trecuta ce chitara sa iti iei ?

Nu zic ca e ieftina, spun ca dacă pune niște potențiometre noi se va vedea un improvment la sound. Da, întrebam ce chitară sa mi iau, pentru ca VREAU SA ȘTIU ȘI PĂRERILE ALTORA. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Micul chitarist said:

Nu zic ca e ieftina, spun ca dacă pune niște potențiometre noi se va vedea un improvment la sound.

100% fals. Nici potentiometrii romanesti de 5 lei 10 bucati nu su capacitanta parazita suficienta cat sa o auzi cu urechea libera.

Potentiometrii scumpi sunt scumpi pentru ca rezista mult mai bine in timp, nu fasaie si nu prea dezvolta probleme mecanice si uzura.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt nou în domeniu, și am petrecut destul timp căutând informații despre componente. La prețul acelui squier plus 1000 de lei vine chitara mea, care cu toate ca e foarte bună, are potențiometre slabe..... Acest lucru fiind spus și de 1 luthier din Anglia 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 5 minute, vektor a spus:

I give up.

Cumpara potentiometrii de 128 de euro bucata, sunt clar mai buni decat altii mai ieftini.

Nu e ca si cum am aproape 20 de ani de electronica in spate :)

Nu zpun ca tre să pui potențiometrii ce 128 de euro, dar 35 de lei nu omoară pe nimeni sa pună în chitară..... Si cum ai zis tu, Reșița mai mult și nu fasaie 

*rezista 

Acum 6 minute, vektor a spus:

 

Nu e ca si cum am aproape 20 de ani de electronica in spate :)

Ok,poate am greșit eu. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Cu nota suplimentară că majoritatea pot fi configurate în funcție de echipament să sune așa cum îți dorești, indiferent dacă ai SSL-1 și "crăpăturile din freturi rotunjite" sau nu :).

Dintre alea enumerate de vektor pot zice că pentru acces la efecte și jucat cu ele e poate mai bun Katana. Poate mai strângi puțin și iei Mark II. Eu aș lua 100 Mark II, nu e cu mult mai mare decât 50 și nu-ți rămâne mic. Sau Katana Head.

Amplifi pare cel mai comod și cu cea mai ok aplicație de mobil plus tone de profiluri și tone matching, adică îți ajută setările să dai bine pe ce piesă alegi să o freci. Eu n-am încercat, dar nu arată rău deloc.

Dar probabil că nu vei gig-ui prea curând, caz în care singurul avantaj al Katanelor este că includ efecte și au software bun, editorul de tonuri și tonuri deja făcute de alții pe care le poți lua la ajustat pentru ce chitară ai dumneata. Și că poți să pui pe ele accesorii, pene, cafea fierbinte și altele.

Dacă vrei doar o cutie în care să te bagi și să suni bine fără pretenții de prea multe efecte și octavere și fuzz-uri și nebunii, doar ceva modulații, reverberații delay-uri atunci THR5 aș zice că ți-e arhisuficient. Eu am luat recent la încercat și Adio Air GT și pot spune că nu e așa de urât în persoană, sună tare și bine, are funcția aia utilă de bluetooth și (trebuie să testez) un soft numit JamVOX 3 care te lasă să faci mult mai multe chestii odată legat la un calc, inclusiv estompat chitara din piese, adăugat mai multe efecte, înregistrat, nebunii.

 

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Acum 7 ore, Micul chitarist a spus:

Salut! În primul rand, ar trebui sa îi rotunjești crăpăturile freturilor , pentru  a simți chitară mai bine la mana. Un luthier bun îl găsești la Guitar Shop :Mihnea Ferezan.... Succes. Și eu am de gând sa încep un proiect din asta. 

Capăturile, scuze de confuzie, autocorect or 

Sau frettends dacă o dăm pe engleza 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ce? Unde am zis eu de punte sau pragus? Știu denumirile în engleza, în romana o ca le învăț 

Acum 4 minute, apocapsile a spus:

Las' că te-am prins și cu "puntea", nu te mai scoate :P Se numește cordar (bridge). Ăla dinspre cheițe se numește prăguș (nut).

 

Link to comment
Share on other sites

N-a zis nimeni să-ți ții gura că e liber pentru toată lumea, dar străduiește-te să nu te mai repezi așa pe cuvinte, altfel vor scoate creierii vizitatorilor fum încecând să deslușească ce anume încerci să transmiți. :)

De asemenea, vezi că potențiometrele "bune" nu sunt neapărat și scumpe. Bourns fabrică pentru Seymour Duncan ceea ce vând ei la 80 de lei mai mult sau mai puțin ștampilând cu "SD" loturi din ceea ce găsești în alte părți ca "B" (Bourns) la 7-9 lei.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lefmir said:

75% din ton e in maini si in panatie;

Nu știu man, mie-mi pare că lipsește mai mult de 25% acolo. :D 

19 hours ago, Ciprian Horia said:

dar momentan sunt la pasul cu schimbatul dozei si vreau sa stiu daca dpdv electronic mai e ceva pe chitara care trebuie modificat, pana la ce intra in pedale/amp etc

Aruncă mizeria aia de "amplificator" și lasă subtilitățile până înțelegi rolul fiecărui element. Acum tre' să fii "la pasul cu" cântat la chitară, nu anxietăți gratuite consumeriste. Ca să parafrazez oameni mai importanți ca noi, ce crezi c-o să te facă să suni mai bine, 200 EUR dați pe doze sau pe lecții?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FiveseveN said:

Nu știu man, mie-mi pare că lipsește mai mult de 25% acolo. :D 

In cazul lui nu ca se pune problema. Frusciante nu canta metal. Da-i lui nea Frusciante un Squier Bullet sa vezi ca o sa sune tot ca Frusciante. Sau o Hora Iris Solo. 

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.