www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metode chitara


Norberth
 Share

Recommended Posts

Am primit acum ceva ani niste materiale didactice de la profesorul de chitara de atunci si mi-am dat seama de ceva vreme ca o metoda buna sa ma tin de treaba si sa iau procesul de invatare cat mai in serios ar fi sa inregistrez progresul facut.

Materialele despre care vorbesc:

1. William Leavitt - A Modern Method For Guitar

2. Troy Stetina - Total Rock Guitar

3. Peter Fischer - Rock Guitar Secrets

Am sa postez aici ceea ce inregistrez legat de aceste metode de chitara.

Prima dintre ele, axata mai mult pe jazz as zice, prezinta niste aranjamente frumoase pentru chitara, majoritatea fiind duete. In descriere, pentru cei interesati sa invete, am pus fiecare chitara izolata, in caz ca nu aveti un amic cu care sa exersati.

A doua e axata dupa cum ii spune titlul pe rock. Vine la pachet cu un CD cu inregistrari dar chitara e prezenta in acestea si mie personal mi-e greu de multe ori sa-mi dau seama cat la suta cant bine pentru ca am exersat si cat la suta se datoreaza faptului ca fac practic playback peste chitara deja inregistrata de Stetina.

A treia metoda vine la pachet cu niste backing track-uri peste care se presupune ca studentul ar trebui sa improvizeze. Sper ca in viitor sa pun si cateva improvizatii personale, dar sa vad cum am timp.

William Leavitt - A Modern Method For Guitar - Part 1

 

William Leavitt - A Modern Method For Guitar - Part 2

 

Edited by Norberth
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.