www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Alexandru Pitac

expirat vând [EXPIRAT] Charvel Model 5 - 1986 Kahler 2300/Doze Gibson - Seafoam Green

Recommended Posts

Pret: 2400 RON
Link producator: https://www.axebition.com/electric-guitar/charvel-model-5
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Accept schimburi

Charvel Model 5

Specificatii:

Made in: Japan
Year: 1986
Construction: Neck-Through
Body Material: Maple/Poplar
Nut Width: 43 mm (1-11/16 inch)
12th fret width: 52.52 mm
Thickness at nut: 20.00mm
Thickness at 12th fret: 22.00mm
Neck Material: Maple
Fretboard: Rosewood
Fretboard radius: 305 mm (12 inch) / 406 mm (16 inch)
Scale Length: 25.5 inch (648 mm)
Frets: 24
Neck Pickup: Gibson 500T / 15.3k 
Bridge Pickup: Gibson 496R / 9.13k 
Pickup Configuration: HH
Tone knob: 1x CTS 500K
Volume knob: 2x CTS 500K
3 way switch: CTS
Tuning Key Arrangement: 6-in-line
Tuning Machines: Jackson
Bridge brand: Kahler 2300 PRO

Face parte din gama de top a seriei "Model" Charvel, produsa in configuratia asta doar in 1986.
Chitarei i-a fost indepartat finish-ul vechi, refinisata in turcoaz "Seafoam Green" de catre userul Roberto2001.
I-a fost reaplicat un logo corespunzator perioadei de productie (acest logo s-a folosit doar in anul 1986), refinisat headstock-ul in negru, nivelat taste, curatat fretboard, ajustat Kahler, decuparea unor placute de alama sub tremolo (pentru reducerea inaltimii saddle-urilor care era din fabrica cam mare), refinisarea unor zone unde a sarit vopseaua (din pacate nu a mai nimerit culoarea), de astea s-a ocupat dl. Eugen Cretu.
Dozele sunt Gibson 500T neck si 496R bridge, ramele originale au fost inlocuite. Potentiometrele si switch-ul sunt CTS.
Estetic, prezinta cateva ding-uri si zone unde s-a incercat corectarea finish-ului. Aceste zone se pot observa in fotografiile atasate.
Functional este in stare perfecta.
Gatul este foarte comod si rapid, actiunea este extrem de joasa (0.75mm la coarda Mi gros), tremolo-ul este perfect functional si nu dezacrodeaza chiar daca abuzezi de tremolo.
Locking nut-ul este functional insa nu e chiar pe gustul meu. Trebuie strans cu atentie si tinute corzile intr-o anumita pozitie in asa fel incat sa nu fie trase sub placutele de strangere.
Eu o folosesc fara a avea nut-ul blocat si nu am niciun fel de probleme de acordaj.

Se poate testa in Bucuresti.
Vine insotita de gig-bag, ramele dozelor originale si maneta tremolo.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

• Like 2
  • Sad 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.