www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Blackthorn

expirat vând [EXPIRAT] Mesa Boogie Rectoverb 50 series 2 combo

Recommended Posts

Pret: 4500 RON
Link producator: https://www.andertons.co.uk/brands/mesa-boogie/mesa-boogie-dual-rectifier-classic-with-chrome-tread-plate
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Mesa Boogie Rectoverb 50 este poate cel mai versatil combo din seria Recto de la Mesa Boogie. Are toate ingredientele pentru o multime de sounduri, toate impachetate relativ compact, dar fara sa faca compromis la calitatea sunetului. Suna suficient de mare pentru cam orice tip de aplicatie, dar avand doar 50W poate fi dat mai tare, in asa fel incat sa intre si finalii in ecuatia sunetului si sa inceapa magia pentru care seria Recto este celebra. Ce il face deosebit de marea majoritate a Recifierelor este canalul de clean, extrem de reusit, de inspiratie Fender Blackface, cu un ton cald si clar pe care foarte rar l-am auzit intr-un amplificator high gain (poate doar la Bogner Ecstasy), iar in modul pushed se duce clar in zona de Fender Tweed Deluxe, cu breakup specific amplificatoarelor din anii 50. Canalul 2 este cel pentru care seria Rectifier este celebra, si aici are cam tot ce trebuie pentru o gramada de sounduri posibile: mpdul RAW, este cu mai putin gain si mult mai open, modul VINTAGE este soundul clasic de Metallica si motivul principal pentru care toti iubim Mesa Boogie. Modul MODERN este deja consacrat in tonurile de metal modern, inregistrat in cam toate albumele trupelor recente. In plus ofera control de reverb pentru fiecare canal, bucla de efecte si solo boost, care este ca un al 2lea master volume reglabil independent. Footswitch-ul vine cu 3 functii: schimbarea canalelor, activarea reverbului si activarea solo boostului.

Amplificatorul arata si functioneaza foarte bine, mai mult a stat decat a cantat. Vine insotit de husa originala si este la 230V din fabrica (adica a fost fabricat pentru Europa). Se pot optine cu el tonuri de clean gen Fender Deluxe Reverb si Twin Reverb, crunch gen Fender Tweed, un ton foarte convingator de Marshall cu mediile, inaltele si presence ridicate in candlul vintage si tonurile clasice Mesa Recto de metal + plus celebrul sound de Lead fluid specific rectifierelor. E genul de amp care are la dispozitie foarte mult gain si te ajuta mult la mana.

Din pacate nu l-am mai gasit la vanzare in Europa, el fiind nou undeva cam la pretul unui head Dual Rectifier, adica putin peste 3000 euro. La Thomann varianta de 25W, care nu are nici o treaba cu soundul acestuia de 50W (am avut headul Recto de 25W si suna foarte mic) costa 2222 euro (10 570 lei astazi), iar un head Recto la Andertons in UK este 3100 lire. Eu vreau pe combo-ul meu 4500 lei. Pretul este sub jumatate din cel al fratelui mai mic, de aceea este absolut FIX si NU sunt interesat de schimburi.

https://www.thomann.de/ro/mesa_boogie_recto_verb_twenty_five.htm

https://www.andertons.co.uk/brands/mesa-boogie/mesa-boogie-dual-rectifier-classic-with-chrome-tread-plate

Contact 0731 444 646

20191102_151603.jpg

20191102_151624.jpg

20191102_151637.jpg

20191102_151658.jpg

20191102_151705.jpg

20191102_151733.jpg

Edited by Blackthorn
  • Like 5

Dar nu mai bine vrei sa iti dau eu 1800 lei diferenta? Ampul asta a fost nou undeva in jurul a 3000 euro, fata de 600 si ceva cat este al tau. In plus am scris foarte clar in anunt si cu bold, ca NU sunt interesat de schimburi. Daca vrei schimb vreau diferenta de 1800 Euro

• Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.