www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O grămadă de efecte DIY


Recommended Posts

Pret: 0 RON
Localitate: Bucuresti
Contact: PM
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Accept schimburi

Deoarece mi-am dat seama ca nici in 100 de ani nu voi avea timp, bani și chef să pun în cutii toate efectele pe care le-am construit, m-am hotărât să le vând/schimb. Așa cum se vede în poze, efectele AU doar potențiometre și, eventual, comutatoare, dar NU AU jack-uri, mufe de alimentare, cutii și footswitch-uri!!! În majoritatea cazurilor, NU știu cât de asemănător sună față de original!!! Majoritatea sunt fuzz-uri, overdriver-e și distors-uri, dar am și cateva mai rare/interesante: Pearl OC-7, Death By Audio Echo Dream, câteva chorus-uri și flanger-e, un distors pe mai multe benzi, 2-3 tremolo-uri! Dacă cineva este interesat de un efect anume, o să mă gândesc dacă l-am construit vreodată sau nu...ceea ce se vede în poze nu este chiar tot ceea ce am :)

Cel mai mult m-ar interesa să le ia pe toate cineva pasionat de DIY, la fel ca mine...mai am de dat și mai multe efecte incomplete, cablaje sau, poate, chiar și piese...la schimb, aș vrea să-mi pună în cutii mai multe efecte pe care vreau să le păstrez și să-mi construiască 2-3 efecte...dacă este pasionat de așa ceva, sigur ne vom înțelege ;)

Prețurile sunt mici, zic eu: 20-30 RON un booster/fuzz/distors/overdrive simplu, 40-50 RON un booster/fuzz/distors/overdrive complex și 70-100 RON efectele de modulație...mă interesează și schimburi cu efecte!

20190924_181253.thumb.jpg.97e7f559bb6acba19396a13feab60ccb.jpg20190924_181242.thumb.jpg.4f6b605bcc55a31089c52f05b7ed465f.jpg

20190924_181258.thumb.jpg.0d5aa6b0ed9e1d763fbdc82872051a52.jpg

20190924_181602.thumb.jpg.7a9fd1026616f77de73385dd1b6e973a.jpg

20190924_181646.thumb.jpg.38a4f95e1dd36166995695416f5a218d.jpg

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
2 hours ago, Liviu.Pop said:

Man, da' ai băgat la montaje! :))) Și eu care mă plângeam de ale mele (cele nefinalizate)...

Scranteala curata, nene...in afara de ceea ce am pozat, cred ca mai am inca pe atat printr-un dulap din bucatarie si prin niste cutii de pe blacon...noroc ca am chiorat si nu mai vad bine nici cu ochelari...asa ca m-am calmat de aproape un an :)))

Link to comment
Share on other sites

Wow!!! asta da !!

Asta-i o " boala " nu doar un " microb"...hehe

@gigimarga
"...Deoarece mi-am dat seama ca nici in 100 de ani nu voi avea timp, bani și chef să pun în cutii toate efectele pe care le-am construit, m-am hotărât să le vând/schimb.."

Asa este ! Sa nu mai spun de compozitii nu o sa le pot finaliza pe toate cum as dorii  cam  niciodata  , de circuite si mai rau  unele le-am si uitat  .e gasesc apoi nu stiu care-i treaba cu ele ..caut documentatia  "proiectul " ..apoi vad ca de fapt nu amm timp ..si ma apuc sa inregistrez ..

Se aduna oricum ,asa se intampla mai ales daca  nu doar " copiezi " un circuit  ..

Acum ( vorba vine ...mai exact de cateva luni  ) proiectez un ADSR ptr chitara   ce de fapt o sa-l utilizez ptr sintetizatoarele EHX care au cate 9 preseturi  astfel la unele sounduri lipseste un bloc de ADSR (Am vrut sa cumpar unul dar cel care merita atentie costa pe la 270 Euro ..si nici nu este ce vreau eu ..).Am ajuns la a cincea versiune  fizic si la nu stiu cate pe hartie si simulari  , apoi testez  efectiv si vad ce este OK  si ce nu este OK ptr semnal din chitara ..Deja s-au adunat vre-o zece placi  si o sa se mai adune cateva pana finalizez ..

Cum a observat  fica-mea la varsta de 9 anisori ..ce construieste tata nici una nu are cutie ....hehe 

Totusi este bine daca  faci pentru vanzare ca mai recuperezi ceva din banii investiti  caci muzica si   electronica este un hobby scump .

Spor la vanzare/schimburi  si multe constructii de succes !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Karpi: Ma bucur ca nu sunt singur :)

"De circuite si mai rau  unele le-am si uitat. Le gasesc apoi nu stiu care-i treaba cu ele"...la fel patesc si eu...am cele putin 15 placute cu piese pe ele care nu mai stiu ce sunt...si nici rabdare sa fac pe detectivul cu ele nu mai am, desi, de obicei, am folosit layout-uri doar de pe doua site-uri...poate o sa gasesc pe cineva care sa mai aiba rabdare in dotare ;)

Cand fata mea avea in jur de 6-7 ani, am impresionat-o la maxim...i-am facut "in aer", sub forma unei mingi, un bistabil cu un LED roz si unul violet...si acum, dupa aproape 10 ani, imi spune ca a fost una dintre cele mai frumoase jucarii pe care le-a primit vreodat...incearca si tu sa-i faci una ^_^

Numai bine,

Radu

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Liviu.Pop said:

Ai făcut cumva TC Electronic Spark? Cel cu 4 knoburi, nu cu 1.

Nu l-am facut niciodata...nu renteaza, deoarece este foarte complicat...mai bine iti cumperi unul cu 150-200 RON si ai si cutie :)

 

17 hours ago, karpi said:

Observatia cu " nimic nu are cutie " a fost  foarte de mult ...dar treaba cu cutiile a ramas ..hehe

Cum spunea seful meu .."...in constructiile   electronice 90% este mecanica si doar 10 % este partea  de electronica .."

Numai bine !

Sarbatori Fericite !

 

 

Seful tau este un om foarte intelept :)

 

@Liviu & @Karpi :& All: Sarbatori fericite si pline de inspiratie!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.