www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Problema doze EMG] Cred.


ScreamStar
 Share

Recommended Posts

Ok, se da o pereche de doze active emg, nefolosite de mai bine de 3-4 ani aproximativ. In vremea ei, chitara canta ca o privighetoare, nu era niciun singur lucru de reprosat la ea.

Dupa o foarte lunga depozitare, schimbat baterii, schimbat corzi, curatat pot-uri, schimbat jack-ul mama... pauza output semnal.

Outputul exista, am un half stack randall de 120W, iar cu volum la 9-10 se aude... Ca si cum as canta pe o chitara la 0.9 volum din Master.

 

Avand in vedere ca in Bistrita nu exista niciun "electrician" specializat in asa ceva, nu as trimite chitara cine stie pe unde, asta daca ar fi o problema minora care se poate rezolva acasa. 

Are cineva vreo idee despre ce e vorba? Daca se poate rezolva in apartament? :)). 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Ai  încercat chitara în alt amp sau ampul cu altă chitară?

Also, poate ar trebui să vezi dacă nu s-a bulit vreun fir când te-ai jucat la ea, în special alea care leagă bateria la ansamblu. Verifică să fie ok și switch-ul de doze.

Also: https://www.emgpickups.com/media/productfile/p/o/powertips_tricks_0230-0190c.pdf

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Daca ai semnal foarte slab suna a problema de alimentare. Posibil sa fie de la output jack - verifica sa fie firele legate cum trebuie pe jack-ul stereo (are +9v, semnal si -/ground comun).

Ce poti sa mai verifici ar fi sa nu fie mufa conectata 'invers' in doza.

In doze nu prea are ce sa se strice ca sunt cu totul in epoxy.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai, e era vorba că unele foarte vechi pățeau să se strângă epoxy-ul în timp și să preseze spirele cumva, dar dacă nu-s extra vechi nu prea cred că e ăsta cazul.

 

@ScreamStar Ia încearcă să vezi ce sunet ai și cu bateria deconectată complet. Dacă e la fel, nu alimentează cum trebuie deci check wiring.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ebh said:

Daca ai semnal foarte slab suna a problema de alimentare. Posibil sa fie de la output jack - verifica sa fie firele legate cum trebuie pe jack-ul stereo (are +9v, semnal si -/ground comun).

Ce poti sa mai verifici ar fi sa nu fie mufa conectata 'invers' in doza.

In doze nu prea are ce sa se strice ca sunt cu totul in epoxy.

La jack se conecteaza minus 9v, semnal si GND.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa existe si in Bistrita electronist .

Cauti unul si ar trebui sa masoare daca intra ceva curent in  doza .Adica sa masoare curentul  consumat din baterie /sursa .Trebuie sa consume cativa " mA ( miliAmperi) " .

Cine a schimbat jackul de iesire ? daca  se alimenteaza prin cabdu /priunn acel jack  la  montarea noului jack mama poate este legat gresit .

Semnal foarte mic  la dozle  pasive de obicei se datoreaza intreruperi bobinajului , astfel capacitiv /inductiv mai scoate ceva semnal slab ...

Oricum prima data se masoara curentul  ca sa vezi daca consuma curent ..

Atentie la polaritate ! probabil este   cum scrie @picnic  ...dar este bine daca ai gasi date tehnice pe net cu Google  .( poate are protectie la tensiune  si nu este o catastrofa  )

Nu are si posibilitate de baterie in chitara ? 

Daca mai desfaci  vre-o scula electronica  sa facxiu inainte de orice  interventie poze cu telefonul sau aparat foto , sau  la o treaba atat de simpla un desen pe care sa scrii insemnezi ce  si unde a fost legat dupa culorile firelor  pozitia terminalelor ..etc 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, am sa le iau pe rand.

p.s. Cu bateriile deconectate, suna exact la fel. Nu e nicio diferenta, iar la doze nu s-a umblat deloc. Nu s-a "atins" nimeni de ele pana acum.

Iar cu amp-ul... Merge perfect cu alte chitare. Deocamdata nu am pus chitara in cauza prin alte amp-uri.

Edited by ScreamStar
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ScreamStar said:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, am sa le iau pe rand.

p.s. Cu bateriile deconectate, suna exact la fel. Nu e nicio diferenta, iar la doze nu s-a umblat deloc. Nu s-a "atins" nimeni de ele pana acum.

Iar cu amp-ul... Merge perfect cu alte chitare. Deocamdata nu am pus chitara in cauza prin alte amp-uri.

Dude, ai zis că ai schimbat jack-ul!!!

Îți trebuie jack stereo pentru EMG. Al tău e stereo? Cred că aia e problema. Vezi diferența? Dacă ai jack ca în stânga, nu e bun pentru EMG. trebuie ca în dreapta. Mai jos ai instrucțiunile în link.

Mai jos doar ca să vezi cum arată jack-ul stereo, nu te lua după ce scrie la conexiuni dar observă că are mai multe puțe :P

 Wiring-Example-Annotated.jpg

 

Pentru wiring kit solderless EMG: http://www.emgpickups.com/media/productfile/h/_/h_b245_0230-0106re.pdf

Găsești kituri pe net.

 

Pentru wiring "tradițional" cu cositor:

6242c0f70d2d2fe6d30114f1ce49c308.jpg

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Jack-ul nu a fost schimbat cu altul, a fost dat jos, curatat de toate impuritatile (rugina s.a.) si lipit inapoi. M-am exprimat eu gresit probabil, imi cer scuze pentru asta.

Iar la imaginea cu wiringul, am 2 baterii de 9V, nu una si 2 volume pe fiecare doza si un ton. Deocamdata inca nu am avut timp pentru a ma uita peste legaturi, desi am desfacut o odata si toate firele erau legate unde trebuie. Ma voi uita in detaliu cand voi avea putin timp liber.

Edited by ScreamStar
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ScreamStar said:

t inapoi. M-am exprimat eu gresit probabil, imi cer scuze pentru asta.

Iar la imaginea cu wiringul, am 2 baterii de 9V, nu una si 2 volume pe fiecare doza si un ton. Deocamdata inca nu am avut timp pentru a ma uita peste legaturi, desi am desfacut o odata si toate firele erau legate unde trebuie. Ma voi uita in detaliu cand voi avea putin timp liber.

18v mod!

Uite cum e corect să fie legate împreună cele două baterii. Și vezi să aibă zeamă amândouă :)

EMG18vMOD.gif

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.