www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

warm-up bible


Guest sadus
 Share

Recommended Posts

Guest ArianeQube
Alte pareri?

 

Da, eu : nu-s de acord , nu-s de acord :lol:

 

Serios vorbind, o sa incerc sa invat si do-re-mi, dar mi s-a parut atat de simplu cu alfabetul muzical, mai ales ca abia am invatat sa cant cu note si nu cu tab-uri. :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 exercitii faine de alternate picking pe game minore, doar ce le-am vazut intr-o lectie de-a lui Satriani. Suna bestial cu distorsion

 

e-15--17--15--0--0--0--14--15--14--0--0--0--12--14--12--0--0--0--10--12--10--0--0--0--8--10--8--0--0--0--7--8--7--0--0--0--5--7--5--0--0--0--3--5--3--0--0--0--2--3--2--0--0--0--0-- etc pe toate corzile

 

 

 

 

e-15--17--0--0--14--15--0--0--12--14--0--0--10--12--0--0--8--10--0--0--7--8--0--0--5--7--0--0--3--5--0--0--2--3--0--0--0--0-- etc pe toate corzile

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest eldervoice

Sunt incepator in ceea ce priveste chitara,dar ce m-a ajutat destul de mult in legatura cu incalzirea degetelor si tot ce tine de brate,a fost powerballul,cred ca merita incercat.Nu dezvolta elasticitatea,dexteritatea,etc, aceea se dobandeste cu exercitiile enuntate de voi anterior,in schimb,ajuta articulatiile ,forta din degete si tot ce tine de muschii bratelor.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sunt incepator in ceea ce priveste chitara,dar ce m-a ajutat destul de mult in legatura cu incalzirea degetelor si tot ce tine de brate,a fost powerballul,cred ca merita incercat.Nu dezvolta elasticitatea,dexteritatea,etc, aceea se dobandeste cu exercitiile enuntate de voi anterior,in schimb,ajuta articulatiile ,forta din degete si tot ce tine de muschii bratelor.

Poti da mai multe detalii despre acest powerball ?

Multumesc aniticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest eldervoice

Scuze ca n-am venit cu un raspuns mai devreme.Din cat am folosit-o eu, mi se pare destul de ok pentru incalzire,inainte sa scot chitara din husa.Cum am precizat si mai sus,dezvolta forta degetelor,ajuta articulatiile,pune sangele in miscare in brate.Bila asta,plus cateva exercitii de stretching au fost suficiente pentru mine sa n-am probleme gen dureri la incheieturi.Nu are niciun efect asupra modului in care iti misti degetele pe tastiera,respectiv dexteritatea,ci doar tot ce tine de brate,muschi,incheieturi,forta lor,etc.Spor la exersat!

Edited by eldervoice
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eu, in schimb am probleme cu degetul 3, inelarul. Îmi recomandați ceva anume?

 

Daca te referi la faptul ca nu ai suficienta forta in deget, eu pana acum n-am gasit alta solutie decat sa "stresez" degetul respectiv, pana cand am reusit sa il fac sa fie "functional". Spre exemplu, vroiam sa tin power chords pe corzile groase (E gros, A, D) cu degetul mijlociu si nu-mi iesea de nicio culoare, asa ca am strans din dinti si am incercat sa cant riffuri care sa solicite degetul ala pe power chords... si am reusit pana la urma.

 

Insa nu acelasi lucru am reusit sa-l aplic si pentru degetul mic, din pacate, pentru ca nu stiu cum sa "canalizez forta degetului" ca sa apas pe corzi... adica reusesc maxim sa apas numai corzile Mi gros si Re, La-ul dintre ele imi scapa pur si simplu. De putut, stiu sigur ca se poate, am vazut lume facand asta, dar mie nu-mi iese de nicio culoare. Are cineva vreo idee, ce ar trebui facut in sensul asta? Sau sa fie din cauza ca am degetul mic?...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Are cineva vreo idee, ce ar trebui facut in sensul asta? Sau sa fie din cauza ca am degetul mic?...

 

ai doua solutii.

1. antrenament, studiu

2. sa nu-ti mai folosesti degetul mic.

cand hendrix a fost intrebat odata care ar fi cel mai bun chitarist din lume, el a raspuns "ask Alvin Lee".

Alvin nu foloseste si nici n-a folosit vreodata degetul mic. si el nu este deloc slowhand. dimpotriva!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cel mai bun exercitiu de incalzire este sa canti.Pentru mine personal incalzirea reprezinta primele doua piese din setlist, in cazul unui spectacol...

 

Nu inteleg toata bataia asta de cap cu chesti complicate pentru incalzire pentru ca este ilogic din punctul meu de vedere.Daca nu esti incalzit nu poti sa canti nu stiu ce exercitiu de ti se impletesc degetele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frate, si cind vii de afara, de la -15 grade, crezi ca exercitiile recomandate de Petrucci sint cele mai bune pentru incalzire? Eu nu cred. Cu mina sloi nu face nici dracu din alea. Sau mai rau, cind tre' sa cinti afara, la minus nu'sh cite grade... Cred ca e mai usor sa-ti dezmortesti mina cu niste powerchorduri si dupa aia sa treci la prostii din astea (adica sa faci sweepuri si chestii din alea complicate cind ai mina deja incalzita).

Link to comment
Share on other sites

Frate, si cind vii de afara, de la -15 grade, crezi ca exercitiile recomandate de Petrucci sint cele mai bune pentru incalzire? Eu nu cred. Cu mina sloi nu face nici dracu din alea. Sau mai rau, cind tre' sa cinti afara, la minus nu'sh cite grade... Cred ca e mai usor sa-ti dezmortesti mina cu niste powerchorduri si dupa aia sa treci la prostii din astea (adica sa faci sweepuri si chestii din alea complicate cind ai mina deja incalzita).

 

Exactly my point!

Link to comment
Share on other sites

ai doua solutii.

1. antrenament, studiu

2. sa nu-ti mai folosesti degetul mic.

cand hendrix a fost intrebat odata care ar fi cel mai bun chitarist din lume, el a raspuns "ask Alvin Lee".

Alvin nu foloseste si nici n-a folosit vreodata degetul mic. si el nu este deloc slowhand. dimpotriva!

 

Multumesc pentru reply. Cred ca cea mai indicata ar fi totusi prima solutie, ma gandesc ca ar fi un avantaj sa pot folosi si degetul mic la fel (sau macar aproape la fel) ca si pe celelalte pentru bareu. Daca tot il am la mana, de ce sa nu-l pun la treaba :)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest napoletaan

Shred:

 

e|-----------------------------|---------------------------|------------------------------|-----------------------------|

b|-----------------------------|---------------------------|------------------------------|-----------------------------|

G|----------------------------|----------------------------|-----------------------------|-----------------------------|

D|-----7--3------------------|-----7--3------------------|-----7--3-------------------|-----------------------------|

A|-----------7--3------------|-----------7--3------------|-----------7--3-------------|-----3--2--3--3/5--3------|

E|--5--------------7--3--7--|--5--------------7--3--7--|--5--------------7--3--7--|--1-------------------3------|

 

 

Clean:

 

e|-----------------------------------------------------------------------------------------|

B|-----------------------------------------------------------------------------------------|

G|----------------15-13-12---12-13---------------------------------------------------|

D|--12--12/13-15-------------------13-----XX12--12/13-15-13-12---------------|

A|-----------------------------------------------------------------------------------------|

E|-----------------------------------------------------------------------------------------|

Edited by napoletaan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.