www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Poida Adrian

Cum si cu ce sa curat interiorul amplificatorului?

Recommended Posts

Salut, ma tot gandeam sa imi curat interiorul amplificatorului pentru ca este mult praf in el(se vede prin gaura de ventilare este un Marshall AVT100), imi puteti da niste sfaturi cum si cu ce sa curat interiorul amplificatorului si butoanele de volum, gain, trebble etc. deoarece se misca destul de greu. 

Multumesc, anticipat! 

Cu o carpa putin putin umezita si stoarsa mega bine sau cu un compresor de aer, ambele operatiuni avand loc cu ampul deconectat de la priza

Potentiometrele lasa-le asa daca nu bazaie, sau daca chiar vrei, exista spray de contacte electronice

• Like 1

foloseste un aspirator cu o  piesa cu deschidere ingusta pentru spatii mici si una cu dimensiuni mici cu perie in cap... asta daca ai praf mult.

eu folosesc si teava aspiratorului fara accesorii in capul ei si ma folosesc de o pensula pentru a elibera praful din diverse zone mai putin accesibile si tin teava aproape de zona pe care o curat cu peria ca sa se aspire imediat praful.

In rest, suprafetele netede exterioare/interioare cu o carpa usor umezita. la potentiometre, daca e cazul, spray cu aer comprimat si pe urma un spray de contacte pe baza de alcool izopropilic sau unul care are si functie de ungere ;)

• Like 2