www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Emil Brando Lechinteanu


Killahead
 Share

Recommended Posts

Am dat copy/paste acestui articol din blogul meu, de mult am vrut sa scriu aici ceva despre acest mare muzician roman care este Emil Brando Lechinteanu. Asadar,

Emil Brando Lechinteanu este unul dintre cei mai renumiti, titrati si prestigiosi artisti rock Romani. Motivul pentu care poate nu ati auzit de el este pentru ca a trait si activat o mare parte a carierei sale in USA si Germania.

De ce m-am apucat acum sa scriu despre Emil? Nu numai ca suntem amici, dar mi-a facut onoarea de a folosi una dintre piesele mele, si anume "White sugar", pentru a "colora" unul dintre clipurile sale artistice.

Emil este fara discutie unul dintre muzicienii mei preferati, ascultati cum canta cu IRIS piesa lui Hendrix, "Voodoo Chile".


Clipul cu pricina il puteti vedea la acest link:

http://www.youtube.com/watch?v=bUMLqpsTZx0


post-1237-1177362971_thumb.jpg

Biografie oficiala

1958-se naste la Bucuresti Emil Lechinteanu.

1976-infiinteaza grupul IRIS impreuna cu chitaristul Nutu Olteanu, unul dintre cei mai legendari chitaristi romani.

1977-spectacole la "Clubul de la ora 7", Sala Polivalenta, TVR, Ateneul Tineretului etc.
Scrie piesa cu mesaj politic "Corabia cu panze" ce ajunge pe primul loc in topuri la radio.

1979-emigreaza in Statele Unite ale Americii.

1980-activeaza in diverse grupuri din Seattle, Anchorage si imprejurimi.

1984-se stabileste in Los Angeles. Canta in grupurile Terriff cu Joe Holmes (Ozzy Osbourne), Gypsy Moreno cu Roy Z (Bruce Dickinson, Rob Halford) , Joshua si Driver cu Rob Rock (Impellitteri, Axel Rudi Pell)

1985-este sponsorizat de catre firmele Ibanez , B.C. Rich si Rotosound.

1986-inregistreaza albumul "Speed of Light" cu Sound Barrier (Metal Blade Records) si apare la TV Chanell 3 Santa Monica cu lectii de bass.
Apare in revista Guitar Player in rubrica "Spotlight" a lui Mike Varney (cel care i-a descoperit pe Yngwie Malmsteen, Jason Becker, Marty Friedman, etc.) si in multe alte publicatii de specialitate. Repeta alaturi de Metallica, care cautau in acea vreme pe cineva care sa-l inlocuiasca pe legendarul bassist Cliff Burton (RIP).

1987-inregistreaza albumul "Intense Defense" cu grupul Joshua (RCA Records, Germania), unul dintre cele mai cautate si apreciate albume de Melodic Metal.

1988-se muta la Boston unde canta in cluburile de rock de pe coasta de est.

1990-lanseaza EP-ul trupei Driver

1991-se intoarce in Europa unde impreuna cu Matthias Dieth (ex. U.D.O.) lanseaza trupa APE, inregistrand albumul "Human Greed" (Semaphore Records).

1992-colaboreaza din nou cu Nutu Olteanu in Stockholm la proiectul Funky Death Cap.

2000-apare pe scena alaturi de IRIS in concertul "IRIS 20 de ani" si pe albumul "Matase Alba" intr-o noua versiune a piesei "Corabia cu panze".

2003-pleaca in turneu cu formatia IRIS si canta partea de bass a piesei "Voodoo Chile" pe albumul IRIS "4 Motion".

In prezent canta, picteaza si este artist multimedia in Köln, Germania.


Killahead's Blog on Yahoo 360°
http://de.360.yahoo.com/t_dijma

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Toni dar cum putem intra in contact cu muzica lui ? Exista vreo cale sa dam de ea? (ma refer aici la altceva in afara de youtube)

Intre 1992 si 2000 nu a activat ca muzician ?

 

"Corabia cu panze" de pe Matase Alba e un start. Emil Lechinteanu era un nume foarte popular in Romania (printre muzicienii de Rock) dinainte de '89 chiar daca a plecat din '79 (eu stiam ca prin '80). Si pe mine m-ar interesa un CD recent cu Nutu Olteanu sau Emil Lechiteanu si eventual de unde se poate cumpara online. Stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Cel mai celebru? :) Chiar ma indoiesc... daca eu ca roman n-am auzit de el, un strain a auzit? Mai ales ca mare parte din cariera lui s-a desfasurat in anii '80 in America unde chitaristii schimbau trupele ca pe shosete.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai celebru? :) Chiar ma indoiesc... daca eu ca roman n-am auzit de el, un strain a auzit? Mai ales ca mare parte din cariera lui s-a desfasurat in anii '80 in America unde chitaristii schimbau trupele ca pe shosete.

 

No offence, dar nu cred ca te pricepi prea mult la rockul si metalul anilor '80, asa ca e normal sa-ti fi "scapat" unele chestii.

Albumele pe care canta el se vand si in ziua de azi. De ex. Joshua "Intense defense" a fost chiar reeditat acum vreo 2 ani mi se pare.

 

 

 

IN ACEST TOPIC NU VREAU SA VAD FLAMEURI!

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Mda, nu-i bai ca nu ai auzit TU de el.

LOL, hai sa luam toti artistii obscuri de acu' 20 de ani si sa ne dam jmekeri cat suntem de trv.

Nici Emil nu cred ca ar vrea sa fie cunoscut de catre un tip care are la semnatura o poza cu DT pe care scrie FAGGOTS.

Mai bine decat sa scrie "RULZ".

No offence, dar nu cred ca te pricepi prea mult la rockul si metalul anilor '80, asa ce e normal sa-ti fi "scapat" unele chestii.

Asta asa e, dar pana la a-l numi "cel mai celebru" e cale luuuuuuuuuuuuuuunga. Iti zic eu cine sunt roacarii romani cel mai cunoscuti in afara: Negura Bunget.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
... daca eu ca roman n-am auzit de el, un strain a auzit?

 

Da' unde voiai sa auzi de el zarzare, la TVR1? (no offence, zarzare=dude pe romaneste)

Link to comment
Share on other sites

killahead, te inteleg ca ai cel mai profund respect pentru omul asta, dar.. abordezi problema gresit.

 

nu te poti astepta sa incepem sa ne guduram instant si sa derulam 3 pagini de posturi omagiu in conditiile in care nu auzise aproape nimeni de el pana la topicul tau [cum de altfel nimeni de pe forum nu auzise de screaming heads inainte sa apari tu]. ne invata la circ/scoala primara sa nu punem botul la enunturi care incep cu cel mai blabla, deci formuleaza mai elastic.

asta e, suntem ceva mai ignoranti, that's why you like us :)

 

nu vad nici un motiv care sa stea in picioare pentru ca posturile lui rigoletto sa fie sterse, in concluzie vor fi mutate la loc.

in plus, rigoletto are dreptate si prin faptul ca a reusit sa te intarate.

 

ps: inca astept raspuns la intrebarea lui cosu din postul #2.

ps2: din alt punct de vedere, pentru promovare apeleaza cu incredere la metodele de contact.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
killahead, te inteleg ca ai cel mai profund respect pentru omul asta, dar.. abordezi problema gresit.

 

nu te poti astepta sa incepem sa ne guduram instant si sa derulam 3 pagini de posturi omagiu in conditiile in care nu auzise aproape nimeni de el pana la topicul tau [cum de altfel nimeni de pe forum nu auzise de screaming heads inainte sa apari tu]. ne invata la circ/scoala primara sa nu punem botul la enunturi care incep cu cel mai blabla, deci formuleaza mai elastic.

asta e, suntem ceva mai ignoranti, that's why you like us :)

 

no offence, insa daca citeai si tu HMM in vremurile demult apuse din 97-98, chiar si mai inainte, poate ai fi auzit de acest om, care sincer acum dupa ce am citit postul lui killahead, mi-am adus aminte de el, insa stiam despre el cateva lucruri si asta cam de acum 10 ani

 

iar de screaming heads daca tu nu ai auzit inainte sa apara killa' asta e problema ta, insa trust me, se stia de mult timp de baieti :)

 

enjoy

 

PS [ca o completare] ce ai spus mai sus ma duce cu gandul doar la un singur lucru, forumul asta e plin ce copii, motiv pentru care m-am si oprit din postat acum ceva vreme, iar acum m-am simtit nevoit sa o fac

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
no offence, insa daca citeai si tu HMM in vremurile demult apuse din 97-98, chiar si mai inainte, poate ai fi auzit de acest om

Pai asa daca imi dadeam silinta, stiam si despre matusa tatalui lui Fred Durst, doar ca nu am facut-o.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Pai asa daca imi dadeam silinta, stiam si despre matusa tatalui lui Fred Durst, doar ca nu am facut-o.

Ca nu-ti dai silinta si esti unaware, dar te crezi atotstiutor si-ti dai cu parerea in stanga si in dreapta, nu-i o problema.

Ceea ce mi se pare grav aici este faptul ca esti promovat de moderator.

Um om are o opinie. Nu inseamna ca are dreptate. Dar e vorba de a respecta o opinia, mai ales ca este una avizata dupa parerea mea si vine de la un om care reprezinta ceva pentru forumul asta. In loc sa aiba grija ca cei care combat aceasta opinie sa aiba argumente fondate, moderatorul da castig de cauza unuia care are drept argument cea mai buna scuza pentru ignoranta: "nu am auzit, deci nu exista sau nu se poate".

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

S-ar putea ca Toni sa fi fost un pic entuziasmat cand a deschis topicul, dar cum nimeni nu a venit cu o contrapropunere la titlul de nr.1 in celebritate, care i-a fost acordat lui Emil Lechiteanu, nu vad cum poate fi combatuta aceasta pozitie. Cu atat mai mult cu cat au fost aduse o sumedenie de argumente de catre Toni. Mai departe, nu pot decat sa ma alatur personajului dostoievskian si sa sustin ca pozitia moderatorului este echivoca atat timp cat este sustinuta o parere lipsita de argumentatie (sau cu argumentatie infantila), in detrimentul uneia bine structurata. Faptul ca noi nu stiam de existenta acestui muzician nu ne onoreaza deloc si ne dovedeste, o data in plus, ca...mai e mult pana departe! Oricum, multumim Toni, pentru informatie!

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Um om are o opinie. Nu inseamna ca are dreptate. Dar e vorba de a respecta o opinia, mai ales ca este una avizata dupa parerea mea si vine de la un om care reprezinta ceva pentru forumul asta.

Aia e opinia lui si opinia mea e ca nu Emil Marlon Brando este cel mai celebru roacar roman. Opinia mea numarul 2 (si anume ca Negura Bunget sunt mai cunoscuti) este sustinuta de numarul mare de siteuri de reviews straine.

 

Chestia cu e grav ca sunt promovat de moderator a fost scoasa din putul gandirii: adica moderatorii n-au voie sa fie de acord cu altcineva decat un om care reprezinta ceva pentru forumul asta?

Link to comment
Share on other sites

Cosu, chiar azi mi-am comandat CD-ul Joshua "Intense defense" de pe Amazon, nu-l aveam inca original. L-am avut pe vinil pe vremuri, dar l-am vandut din lipsa de bani :)

 

Aici e linkul, sunt si sound samples:

http://www.amazon.de/Intense-Defense-Rem-J...1785&sr=8-2

Link to comment
Share on other sites

@Rigoletto: ad ignorantiam anyone? In fine, parerile nu trebuie sa fie si argumente, nu?

 

@Toni: foarte mersi de informatii, chiar nu stiam ca apare si el pe "Corabia cu panze" cea noua :) (desi am caseta :)) - de altfel, nu stiam de el, punct (daca nu traiesc in LA...). Apreciez initiativa si te rog sa mai faci d-astea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Hai hai, faceti split cu titlul "cel mai celebru rocker roman" si aicea sa ramana doar Marlon Brando.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.