www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setup & Pedale Chitara


Flassh
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am un Ibanez GRX70 si un Ibanez GTA10 (a fost un pachet de incepatori) si as vrea sa adaug niste pedale.
M-am interesat si ar fi urmatoarele:

Compressor: Mooer Yellow Comp 

Overdrive:  Inca oscilez intre Boss SD-1 si Ibanez TS Mini.
Din ce am inteles de pe forumuri la humbuckere si la amplificatoare cu sunet care este mai dirty (ceea ce cred ca este si in cazul GTA10) ar fi mai bun Boss SD-1.
Am fost in magazin si am testat ambele pedale cu chitara mea, dar pe un amplificator Marshal si parca mi-a atras atentia mai mult Ibanezul.
Le-as folosi pentru Blues / Rock / Funk / Jazz.

Alimentatoare: Si aici am cateva probleme, datorita bugetului (<200 Ron). Initial m-am uitat la un Harley Benton Junior Powerplant insa am vazut ca poate da rateuri si nu sunt de fapt izolate iesirile asa ca o alta varianta am inteles ca este un Boss PSA230S si cu Daisy Chain (PALMER MI PWC6). Pot arde pedalele daca as folosi a doua varianta? As avea o alternativa?

In viitorul apropiat as vrea sa mai cumpar o pedala de Reverb, deci ar trebui sa iau in calcul la alimentator si pe aceasta.

M-ati putea ajuta cu un sfat, va rog?

Multumesc!

Edited by Flassh
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Flassh said:

Overdrive:  Inca oscilez intre Boss SD-1 si Ibanez TS Mini.
Din ce am inteles de pe forumuri la humbuckere si la amplificatoare cu sunet care este mai dirty (ceea ce cred ca este si in cazul GTA10) ar fi mai bun Boss SD-1.
Am fost in magazin si am testat ambele pedale cu chitara mea, dar pe un amplificator Marshal si parca mi-a atras atentia mai mult Ibanezul.
Le-as folosi pentru Blues / Rock / Funk / Jazz.

Alimentatoare: Si aici am cateva probleme, datorita bugetului (<200 Ron). Initial m-am uitat la un Harley Benton Junior Powerplant insa am vazut ca poate da rateuri si nu sunt de fapt izolate iesirile asa ca o alta varianta am inteles ca este un Boss PSA230S si cu Daisy Chain (PALMER MI PWC6). Pot arde pedalele daca as folosi a doua varianta? As avea o alternativa?

In viitorul apropiat as vrea sa mai cumpar o pedala de Reverb, deci ar trebui sa iau in calcul la alimentator si pe aceasta.
 

Intre SD-1 si Tube screamer este diferenta de pret... dar poti folosi un Boss SD modat care se apropie mult de Ibanez.

Vezi aici

 

Junior Powerplant este suficienta pentru inceput (nu stiu de unde ai auzit ca da rateuri...). Poate duce si o pedala de reverb. Mai potrivita totusi ar fi varianta mare de la HB si nu e diferenta mare de pret.  PSA 230S e mai zgomotoasa,  ca cele pentru telefon,  nu recomand.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
8 hours ago, mmihai3 said:

Re overdrives, Electro Harmonix au seria nano relativ ieftină de copii:

- East River Drive = Tube Screamer

- Soul Food = Klon Centaur

- OD Glove = Fulltone OCD

- Crayon = Xotic BB Preamp

Nu sunt copii, pentru ca nu sunt chiar 1:1, dar in mod clar sunt inspirate din cele spuse de tine, sunt originals + a twist

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Blackthorn said:

Nu sunt copii, pentru ca nu sunt chiar 1:1, dar in mod clar sunt inspirate din cele spuse de tine, sunt originals + a twist

Da, da, bine zis "with a twist". Nu cunosc diferențele exact, ce știu e că OD-G e mai dark decât OCD, iar SF nu folosește diode mistice, precum Klon-ul. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.