www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


MrMartinYt
 Share

Recommended Posts

Salutare.Am o chitara diy cu floyd rose.Floyd ul a fost refolosit de pe alta chitara de a mea dar suruburile de prindere ale corzilor sunt bufnite si nu le mai pot strange.Podul este un Licensed Floyd Rose si are suruburi Lockmeister(img 1).Am cautat aici in tara suruburi dar am gasit un singur model si nu am un card sa comand din afara.intrebarea mea este.. pot. Folosii aceste suruburi(img 2) in locur celor vechi? Se potrivesc oare?

162278.jpg

accesorii-chitara-gewa-surub-string-lock-tremolo-floyd-rose-schaller.jpg

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 minute, Razvan S. a spus:

Nu, pentru ca spatiul nu este suficient(daca ai base similar cu cel de mai jos) pt cei din ''poza 2'', fizic nu au loc.

 

image.png

Salut,da baseplate ul este la fel.Ai avea idee de unde pot luat aceste minunate suruburi? Nu gasesc pe nici macar 1 site in Romania si nu dispun de un card pt a lua de pe eBay sau alte site uri

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca suruburile sunt problema?Spun asta pentru ca si alea ieftine, nu se duc usor deloc.  Ce inseamna sunt bufnite? La filet sau la hex side?

In general la ce descrii tu, s-a stripuit filetul de la SADDLE, si nu surubul. (saddleurile daca nu sunt de steel la modelul tau si sunt aliaj, pot pati asta foarte usor de la suprastrangere, iar eu nu am vazut pana acum suruburi de otel de lock stripped de saddle de aliaj...).

Fa o poza la suruburile afectate, si verifica cu un magnet daca se prinde de saddles sau nu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa "tai"  locas pentru o surubelnita  normala " plata " ca sa poti folosi pana gasesti unele potrivite .

Cu "Hexagonul " este o problema deoarece seturile de chei imbus ce am gasit la noi nu sunt exacte ca masura , unele sunt prea " mari " altele au un joc ..astfel cele cu un joc rotunjesc hexagonul .

Nu stiu de ce  o fi  diferente  " inch " /mm (?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.