www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A murit meseria de textier?


mariusmartocsan
 Share

Recommended Posts

Salutare băieți,

Am văzut că aveți o comunitate mișto, eu sunt afon, dar cu nevasta mea e altă poveste. După ce tot o auzeam pe nevastă-mea că îi place să cânte prin casă, am pus-o în legătură cu cineva din Satu Mare și a și avut rapid acum un an jumate concerte pe la festivaluri și zilele comunelor. Ea cântă în limba maghiară și m-au ajutat cu piesele niște băieți de aici local.Acum problema este că ea vrea puțin altceva, ceva mai profi cred. Compozitori de muzică am tot găsit dar textieri aproape deloc. Buba cea mare este că ea cântând în maghiară, ne-am gândit să facem o traducere, nu literă la literă, dar o dată ce avem un text pe română m-am gândit eu că putem face ceva similar pe maghiară, mai ales că pe maghiară sunt și câte 10 cuvinte pentru același lucru. Nu cunosc nici prețurile. Știu doar că o piesă cap coadă cu tot cu text la studio profi prin bucurești e 1500-2500 euro, știu sunt și cu 5000 dar sunt și cu 150 euro. Am găsit un băiat mișto în Oradea pentru compoziția muzicală, nu știu cum îi spuneți voi, dar nu avem texte. 

Mă puteți ajuta cu sfaturi recomandări? Am văzut că au mai fost 2-3 subiecte de genul pe forum dar nu au fost prea discutate, într-un din topice chiar se luau băieții la miștouri.

 

 

Link to comment
Share on other sites

A existat vreodată această meserie???

Cu puține excepții, muzica noastră are niște texte penibile, imposibil de cântat de oameni care au absolvit măcar liceul.

Link to comment
Share on other sites

Nu avem textieri pentru că nu avem nevoie de ei. Cei care "cântă" nu au nimic de zis, vor doar să se "afirme", iar cei care ascultă, oricum, sunt incapabili să discearnă.

Nu există soluții, pentru că e nevoie de o minune, iar minunile sunt rare.

Ascultă și tu Yes, dacă vrei texte bune.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e să te uiți și tu pe portaluri și grupuri unde își pun oamenii versuri sau o ard "culti" sau "altfel". De văzut texte mișto am văzut prin "undeground", pe te miri ce bloguleț obscur. Dacă vezi pe careva punând chestii care ți se par interesante și cât de cât consistente, poți discuta cu respectiva persoană, poate vă rezolvă. Deși probabil trebuie să-i convină și ce fel de muzichie combinați voi acolo :)

Link to comment
Share on other sites

la ce "muzica" se face in ziua de azi... mai ales ce se difuzeaza la posturile de radio comerciale... sectia ritmica este o pompa de vidanja, iar orchestratia e formata din sunete de rington-uri de telefon... Daca stai sa asculti textele, te doare ficatul instantaneu... ;)  sunt puse niste versuri doar ca sa fie acolo... ca sa se deosebeasca piesele alea de mixurile instrumentale ale unui dj...

Ca sa faci texte trebuie sa ai o poveste de spus... ;) Eu unul asa am facut mereu ! ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sint cam alte locuri in care sa cauti, cenacluri, cercuri de poezie, de litere, undeva in zona asta. Sigur, nu e exclus sa dai peste un inginer sau un medic daruit pentru asa ceva. Poezie nu versificatie ca de-aia poa' sa scrie si o sudorita suferinda in amor.

In privinta meseriei de textier cred ca e mai bine sa nu ma pronunt ca sigur mi-ar iesi vorbe grele de nu insalubre de-a binelea. Adaug doar ca o de-asta, textiera de muzica usuratica romaneasca, altminteri mult prea celebra, textiera, zic, ciripea ea intr-un interviu la Radio Romania prin anii '90 cum ii vin ideile de texte pentru muzica lu' barbat'su. Cind bucatareste! La cum ii si ieseau textele ori muzele se ascundeau bine de tot printre cratite ori femeia gatea prost. Ori ambele, ca muzele-astea ale scrisului au si ele limitele lor, de toane sa nu vorbim.

Edited by Posho
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Sa iti scrie cineva versuri pentru o melodie compusa de tine suna ciudat - nu functioneaza.

Chiar daca cineva ar fi foarte talentat si bine intentionat (gasisem eu pe cineva pe aici acum multi ani) tot nu o sa poate scrie un text perfect pentru ce vrei su sa spui in melodie.

Dupa parerea mea, melodiile si textele se scrie impreuna, simultan, de aceleasi persoane.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Borsec said:

Sa iti scrie cineva versuri pentru o melodie compusa de tine suna ciudat - nu functioneaza.

Chiar daca cineva ar fi foarte talentat si bine intentionat (gasisem eu pe cineva pe aici acum multi ani) tot nu o sa poate scrie un text perfect pentru ce vrei su sa spui in melodie.

Dupa parerea mea, melodiile si textele se scrie impreuna, simultan, de aceleasi persoane.

Inseamna ca nu stii cum functioneaza industria muzicala :)) 

Link to comment
Share on other sites

"Industria muzicală"... lol... în context românesc... lol... Numai cineva care n-are nici o tangență cu golăneala de la noi poate folosi această sintagmă pompoasă...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Borsec said:

Sa iti scrie cineva versuri pentru o melodie compusa de tine suna ciudat - nu functioneaza.

Chiar daca cineva ar fi foarte talentat si bine intentionat (gasisem eu pe cineva pe aici acum multi ani) tot nu o sa poate scrie un text perfect pentru ce vrei su sa spui in melodie.

Dupa parerea mea, melodiile si textele se scrie impreuna, simultan, de aceleasi persoane.

Nu este adevarat ! Absolut deloc ! in anii de aur, in adevaratele industrii muzicale(SUA, Anglia, Franta, Italia, etc...) au existat o multime de compozitori care scriau linia melodica si pe urma veneau textierii care compuneau un text pe respectiva melodie care li se dadea... ;) doar ca... acei textieri stiau perfect cu ce se mananca o orchestratie ! erau la randul lor doza de muzica, stiau exact cum sa imparta metric, cum si unde sa lase respiro-urile necesare, etc...

in Romania, un exemplu de piesa celebra si foarte reusita este "DE-AI FI TU SALCIE"(1972)- Muzica: Horia Moculescu / Text: Mihai Maximilian - Varianta initiala(din punctul meu de vedere cea mai buna !!!) a fost lansata de Mihaela Mihai, doar ca aceasta a fugit din tara prin 1974, asa ca pe disc a fost inregistrata in 1975 cu Angela Ciochina...

Unul dintre cele mai celebre exemple este piesa SUMMERTIME ! ;)  Muzica compusa de George Gershwin, iar versurile de DuBose Heyward si Ira Gershwin ;)

Un alt exemplu... piesa MY WAY ! Autorii originali sunt francezii: Jacques Revaux si Claude Francois. Titlul original era "Comme d'habitude" ;)

Varianta facuta celebra de Franck Sinatra a avut textul compus de catre Paul Anka ! ;)

iar unul dintre cele mai celebre exemple de colaborare Compozitor + Textier este asta: https://en.wikipedia.org/wiki/Jerry_Leiber_and_Mike_Stoller

Citeste cu atentie... ;) treaba este mult mai complexa ;)

si la formatia PHOENIX sunt multe piese care-l au ca textier/i pe Șerban Foarță si Andrei Ujică ;) 

 
   
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca să conchidem: meseria de textier n-a murit, pentru că în România nu a existat niciodată.

Au existat câțiva textieri buni şi foarte buni în rock (Şerban Foarță şi Andrei Ujică, Victor Cârcu, Alexandru Basarab alias Adrian Hoajă, Marian Odangiu) şi unul-doi şi în "muzica uşoară" (răposatul Aurel Storin, de pildă). În afară de ei, ori de câte ori interpreții şi-au dorit versuri ca lumea (vezi Alifantis, Baniciu, Mondial, Sincron), au adaptat poezie clasică românească. Puține formații care şi-au scris singure versurile - FFN, Progresiv TM, Celelalte Cuvinte - au texte decente.

Restul "textierilor" sunt nuli şi neaveniți. Iar "meseria" nu a existat, din cauză că 1) redactorii muzicali au dat drumul la tot felul de chiftele, pline inclusiv de greşeli gramaticale, şi 2) publicului nu-i pasă, de fapt, ce ascultă.

Link to comment
Share on other sites

oameni nu stiu, dar uite un curs moca de berklee college of music despre cum sa scrii versuri 

e foarte tare pat pattison,  daca ai timp sa te uiti la cursuri  de la el o sa te surprinda placut

si are gusturi foarte misto in muzica 

 

https://www.coursera.org/learn/songwriting-lyrics

 

 

 

eu am facut  o parte din alt curs de-al lui care se numea songwriting, nu-s sigur ca nu e chiar asta si mi-a placut

Tin minte ca la un moment dat dadea si o lista de 10 cantece pe care le analiza.  Unul din ele era

 

Edited by sorin_popovici
Link to comment
Share on other sites

Problema e că el vorbeşte de limba engleză, care are o altă stilistică decât limba română. Nu doar o altă fonetică (fapt care pune probleme, deoarece ritmul şi accentele textului sunt dictate de ritmul şi accentele muzicii), ci un cu totul alt regim expresiv.

Mai simplu spus, rockul (şi popul, folkul etc.) merge pe un registru stilistic "mediu", care în limba engleză e foarte dezvoltat. Româna are, ca toate limbile romanice, tendința către "stilul înalt", care se potriveşte cu muzica rock... mai mult de-o grămadă. Cum încerci să cobori acest registru, cazi în vulgarități de tip "Ți-am luat un ineeeeeeel,/ Şi-o să-ți dau în cap cu eeeeeeel!".

Sincer, cred că e mult mai greu să scrii texte rock bune în română. La Phoenix şi la Sfinx a mers, pentru că şi muzica aia era foarte deosebită, foarte "elitară". Nici lui Păunescu - textier foarte abil - nu-i ieşeau toate: alea cu haiduci merg, alea "de dragoste" sunt penibile.

Oricum, relax: nimănui nu-i pasă. Nivelul muzical în România e lamentabil.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...
On 06/09/2019 at 18:00, Guest said:

Problema e că el vorbeşte de limba engleză, care are o altă stilistică decât limba română. Nu doar o altă fonetică (fapt care pune probleme, deoarece ritmul şi accentele textului sunt dictate de ritmul şi accentele muzicii), ci un cu totul alt regim expresiv.

Mai simplu spus, rockul (şi popul, folkul etc.) merge pe un registru stilistic "mediu", care în limba engleză e foarte dezvoltat. Româna are, ca toate limbile romanice, tendința către "stilul înalt", care se potriveşte cu muzica rock... mai mult de-o grămadă. Cum încerci să cobori acest registru, cazi în vulgarități de tip "Ți-am luat un ineeeeeeel,/ Şi-o să-ți dau în cap cu eeeeeeel!".

Sincer, cred că e mult mai greu să scrii texte rock bune în română. La Phoenix şi la Sfinx a mers, pentru că şi muzica aia era foarte deosebită, foarte "elitară". Nici lui Păunescu - textier foarte abil - nu-i ieşeau toate: alea cu haiduci merg, alea "de dragoste" sunt penibile.

Oricum, relax: nimănui nu-i pasă. Nivelul muzical în România e lamentabil. 

Creați un site web sau o pagină de prezentare în care să vă prezentați mostre din ceea ce ați scris. Asigurați-vă că includeți o varietate de scrieri, cum ar fi articole, bloguri, conținut de marketing sau orice alt tip de scris pe care îl oferiți. De asemenea, puteți include recomandări și feedback pozitiv de la clienții anteriori. Puteți arunca o privire la https://goit.global/ro/blog/ce-este-un-qa-tester-si-cum-sa-devii-unul/ pentru a vedea cum să faceți acest lucru în mod corespunzător. Există multe platforme online unde puteți găsi clienți care caută scriitori profesioniști. Câteva exemple populare includ Upwork, Freelancer, Fiverr sau Guru. Înscrieți-vă pe aceste platforme, completați-vă profilul și începeți să aplicați pentru proiecte care corespund abilităților dumneavoastră.

Folosește-ți rețelele de socializare pentru a-ți promova serviciile. Postează mostre ale scrierilor tale pe platforme precum LinkedIn, Twitter, Facebook sau Instagram. Participă activ în comunitățile online relevante pentru domeniul tău de specialitate și împărtășește-ți cunoștințele și experiența.

Link to comment
Share on other sites

legat de texte si de cat de idioate, mizerabile si cretine pot sa fie ... unele absolut GRETOASE !!!

analizati cu atentie mizeria asta de text. piesa am inteles ca este un mare "hit"... Va dati seama in ce hal de spalata pe creier este o generatie care considera voma asta ca fiind "muzica"... !!! 🤬🤮

 

[Intro: Cardi B, Al "T" McLaran & Megan Thee Stallion]
Whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house (Hol' up)
I said certified freak, seven days a week
Wet-ass pussy, make that pullout game weak, woo (Ah)

[Chorus: Cardi B]
Yeah, yeah, yeah, yeah
Yeah, you fuckin' with some wet-ass pussy
Bring a bucket and a mop for this wet-ass pussy
Give me everything you got for this wet-ass pussy

[Verse 1: Cardi B & Megan Thee Stallion]
Beat it up, nigga, catch a charge
Extra large and extra hard
Put this pussy right in your face
Swipe your nose like a credit card
Hop on top, I wanna ride
I do a kegel while it's inside
Spit in my mouth, look in my eyes
This pussy is wet, come take a dive
Tie me up like I'm surprised
Let's roleplay, I'll wear a disguise
I want you to park that big Mack truck right in this little garage
Make it cream, make me scream
Out in public, make a scene
I don't cook, I don't clean
But let me tell you how I got this ring (Ayy, ayy)


[Verse 2: Megan Thee Stallion]
Gobble me, swallow me, drip down the side of me (Yeah)
Quick, jump out 'fore you let it get inside of me (Yeah)
I tell him where to put it, never tell him where I'm 'bout to be (Huh)
I'll run down on him 'fore I have a nigga runnin' me (Pow, pow, pow)
Talk your shit, bite your lip (Yeah)
Ask for a car while you ride that dick (While you ride that dick)
You really ain't never gotta fuck him for a thang (Yeah)
He already made his mind up 'fore he came (Ayy, ah)
Now get your boots and your coat for this wet-ass pussy (Ah, ah, ah)
He bought a phone just for pictures of this wet-ass pussy (Click, click, click)
Paid my tuition just to kiss me on this wet-ass pussy (Mwah, mwah, mwah)
Now make it rain if you wanna see some wet-ass pussy (Yeah, yeah)

[Verse 3: Cardi B & Megan Thee Stallion]
Look, I need a hard hitter, need a deep stroker
Need a Henny drinker, need a weed smoker
Not a garter snake, I need a king cobra
With a hook in it, hope it lean over
He got some money, then that's where I'm headed
Pussy A1 just like his credit
He got a beard, well, I'm tryna wet it
I let him taste it, now he diabetic
I don't wanna spit, I wanna gulp
I wanna gag, I wanna choke
I want you to touch that lil' dangly thing that swing in the back of my throat
My head game is fire, punani Dasani
It's goin' in dry and it's comin' out soggy
I ride on that thing like the cops is behind me (Yeah, ah)
I spit on his mic and now he tryna sign me, woo


[Verse 4: Megan Thee Stallion]
Your honor, I'm a freak bitch, handcuffs, leashes
Switch my wig, make him feel like he cheatin'
Put him on his knees, give him somethin' to believe in
Never lost a fight, but I'm lookin' for a beatin' (Ah)
In the food chain, I'm the one that eat ya
If he ate my ass, he's a bottom-feeder
Big D stand for big demeanor
I could make ya bust before I ever meet ya
If it don't hang, then he can't bang
You can't hurt my feelings, but I like pain
If he fuck me and ask "Whose is it?"
When I ride the dick, I'ma spell my name, ah

[Chorus: Cardi B]
Yeah, yeah, yeah
Yeah, you fuckin' with some wet-ass pussy
Bring a bucket and a mop for this wet-ass pussy
Give me everything you got for this wet-ass pussy
Now from the top, make it drop, that's some wet-ass pussy
Now get a bucket and a mop, that's some wet-ass pussy
I'm talkin' wap, wap, wap, that's some wet-ass pussy
Macaroni in a pot, that's some wet-ass pussy, huh

[Outro: Al "T" McLaran]
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house
There's some whores in this house

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu pe altii, dar pe mine m-a amuzat mizeria asta, atat cat am citit din ea (nu am ajuns pana la final, ca nu am avut rabdare). Dar sunt convins ca aceeasi parere o aveau parintii nostrii despre muzica celor de la Metallica, Motley Crue, Ozzy, Marilyn Manson. Si cu siguranta aceeasi parere o am eu despre Dimmu Borgir, Craddle of Filth sau altii de genul asta. Fiecare generatie cu muzica ei. Asta e. Dar da, meseria de textier e moarta. Am niste versuri bunicele facute de chat gpt. In curand o sa moara si meseria de compozitor. Astea sunt vremurile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.