www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Sign in to follow this  
Metal Head In

vând DOD 250 first reissue și DOD YJM 308 (ambele modificate to DOD 250 grey specs. cu piese autentice din acea perioadă)

Recommended Posts

Pret: 400 RON / buc.
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Pedalele au fost modificate la specificațiile originale ale DOD 250 grey , folosind piese originale din acea perioadă

Se poate vedea și în poze , cipurile sunt Texas Instruments originale din acea perioadă (UA741CP Malaysia) , astea erau folosite în DOD 250 grey ultimele din anii '80 , dar și în primele DOD 250 galbene  , doar primele de la început .

Condensatorii folosiţi sunt Philips / Mullard Tropical Fish iar rezistenţele sun Carbon Film  . Toate lipiturile  le-am făcut cu silver solder , foarte curat şi calitativ . 

Pedalele sună cu mult mai bine şi mai organic decât atunci când erau stock cu toate acele piese de 2 lei made in China

Motivul vânzării e faptul că dețin un DOD 250 original din '82 , care e overdrive-ul meu  preferat , iar pe acestea mi le-am făcut în ideea  de backup . Însă de ceva vreme am realizat că efectiv nu voi folosi niciodată aceste pedale , voi folosi tot timpul originalul , chiar dacă mi se strică îl repar sau îmi cumpăr altul , motiv pentru care am decis să le scot la vânzare . 

Pedalele arată foarte bine , sună foarte bine  şi funcţionează perfect .  

Preţul e de 400 ron pentru fiecare  , cu transport inclus Mai jos aveţi şi poze . 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

• Like 1
  • Haha 1

Prețul scade la 350 ron pt. fiecare pedală (transport inclus) . 

Un lucru trebuie precizat . Așa zisele reissue pe care le știți în ziua de azi nu au nici o treabă cu pedalele originale nici ca sound și nici ca și componente . 

Aceste două Dod 250 modificate la specificațiile celor originale , folosind componente autentice din acea perioadă a anilor '70 - '80  care sunt foarte greu de găsit (aici mă refer în special la op. amp.) , se apropie în proporție foarte mare de sound-ul celor originale . 

Un Dod 250 grey poate ajunge de la 500 la 1.000 euro .

Ale mele sunt modificate nu doar cu mai știu eu ce piese echivalente din ziua de azi cum fac AnalogMan și Keeley (și care după aia cer o grămadă de bani pe acele modificări) ; Eu am pus exact piesele originale de bază care se regăseau în Dod 250 grey , vedeți pozele în special op. amp.-ul care stă la baza întregului sunet în această pedală . 

• Haha 1

YJM 308  se scoate de la vânzare !

Am uitat să precizez , am schimbat la el tot cu piese exact din perioada cu pricina , cu excepția diodelor , am lăsat diodele stock cu care a venit . Acum însă am reușit să găsesc niște diode potrivite vintage din anii '80 (sunt cele cu blue stripe ) , iar acum sună atât de bine de parcă ar fi din altă lume , motiv pentru care nu mai vreau să-l dau .

Celălalt , al doilea 250 , mai rămâne la vânzare o perioadă .