www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dent-uri in lemn


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Daca sunt lovituri, deci fibra îndoită se repara cu șervețel ud și ciocanul de lipit.

Daca este ruptura, lemn lipsă, doar umplere cu chit sau derivate. Asta doar daca va fi vopsit pentru că reparația va fi vizibilă. Se mai poate freza și incrusta o bucată de lemn din aceeași bucată cu fibra potrivită .

Sau placarea cu furnir, headstock veneer.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sugestii.Cum am spus mai sus chituirea de orice fel(inclusiv transparenta)este exclusa pt ca nu il vopsesc opac ci doar bait si lac.

Ideea cu servetelul/carpa udapare cea mai buna .Eugen,imi poti da mai multe detalii te rog?

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

Acum 21 ore, Vince Windrider a spus:

Multumesc pt sugestii.Cum am spus mai sus chituirea de orice fel(inclusiv transparenta)este exclusa pt ca nu il vopsesc opac ci doar bait si lac.

Ideea cu servetelul/carpa udapare cea mai buna .Eugen,imi poti da mai multe detalii te rog?

Da, bre, si io tot finisaj transparent folosesc, shellac. Nu prea see vede cu titebond sau epoxy plus praf. Cu epoxy iti iese Mai bine culoarea poate. Mai Poti sa ii pui in furnir peste.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

praful de lemn cu aracet/epoxy se amesteca in prealabil cu bait :) astfel dupa baituire nu se observa

trust me- la prima chitara ce am facut-o, la un moment dat a zburat o bucata de lemn de vreo 4 cm patrati din corp (am dat impotriva fibrei cu dalta si BAM!), am lipit-o la loc si am facut trickul cu chit colorat si bait.... nici eu nu mai stiu unde a fost problema 

daca ii dai si un bait visiniu sau maro inchis, nu o sa stie nimeni :P- iarasi, lacul cum ii da luciu/reflexii, chiar nu o sa se vada 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.