www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

TAB or Sheet ?!?


Cristi M_145
 Share

Recommended Posts

Mie persona , notatile de tip tabulatura , imi sunt mai usor de inteles si cantat , decat cele de partitura . Dar intrebarea este .. care este mai eficient? tabulatura este usor de inteles si interpretat cu usurinta , dar este *personalizata* doar pentru chitara . Partitura trebuie sa stii ceva teorie muzicala si sa intelegi ce este peacolo , dar este si universala* . Parerea voastra ?

Link to comment
Share on other sites

Tabulatura este usor de inteles, dar ofera foarte putina informatie - daca nu cunosti piesa si nu ai ascultat-o in prealabil, este aproape imposibil sa o canti ca in forma ei originala. Partitura ofera toata informatia necesara ca sa reproduci la perfectie ( sau foarte aproape) piesa . In partitura poti vizualiza usor relatia dintre  elemente si poti deduce sau crea armonia dupa o linie melodica data destul de logic - in tabulatura, 3-5-7-12-13-12 nu iti zic prea multe...  Daca stii sa citesti, sa intelegi si sa reproduci dupa partitura, cred ca ai ajuns la un nivel destul de avansat ; Tabulatura e la un singur nivel, si cam tot acolo ramai dpdv al cunostiintelor muzicale, desi tehnic avansezi in "folosirea" instrumentului.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt deacord cu tine , dar tabulatura fiind doar un mod mai simplu de notatie, asta nu inseamna ca stagnezi la  un singur nivel , cum precizezi tu "Tabulatura e la un singur nivel, si cam tot acolo ramai dpdv al cunostiintelor muzicale" .

Pana cand ajunge un chitarist , sa inteleaga o partitura care reprezinta o melodie destul de avansata , necesita mult timp ; deci mai degraba , pentru vremurile noastre unde totul este la un click distanta ,  respectiv-ul/a asculta melodia respectiva , "prinzandui mersul " , si apoi poate sa invete notele necesare pentru cantarea melodiei la chitara "asezand " el notele , pana cand "prinde mersul original " al melodiei . (Eu , personal , asa procedez ) Deasemenea notatia TAB , intre note , contine spatii , permitandui chitaristului sa inteleaga , cum si cand trebuie cantata nota respectiva .

Edited by Cristi M_145
Link to comment
Share on other sites

Daca iti zic ca ai 3 # in armura pe fretul 3 coarda 2 , unul pe coarda 4 fretul 1 si unul pe coarda 1 fretul 2 ..... ce intelegi din asta? sau te pun sa faci un solfegiu pe tabulatura ? :lol: Sau dai partitura ta unui violonist sau pianist.... ce face baiatu cela? 

Nu zic - nu stiu nici eu sa cant dupa partitura, dar la un moment dat ajunsesem sa inteleg unele treburi din partitura si ghici ce - chiar aveau sens ! :))  daca imi scriu piesele pe tabulatura, is sanse mari ca dupa jumate de an sa nu le mai stiu canta nici eu, dapai altul care nu a auzit piesa

La fel ca la tab, si la partitura recunosti acordurile dupa simbolistica grafica dupa un pic de exercitiu; trust me, nu se compara - imagineaza-ti ca toti muzicienii mari sa-si fi scris piesele cu " clapa 1, rapid clapa 2 si iarasi clapa 1, fugit pe clape 3,5,7, clapa neagra 5" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand vine vorbe de : "pe fretul 3 coarda 2 , unul pe coarda 4 fretul 1 si unul pe coarda 1 fretul 2" , asta chiar e adevarata Prostie , eu nu ma refeream la asta , ci la asta :Medieval Guitar.pdf . Si cum am mai zis , vorbesc aici doar pentru chitaristi , momentan , unde este vorba despre un asnsamblu , este cu totu altceva . Eu ma refer la Tab , pentru "uzul personal " e mai practic decat partitura , dar acu , fiecare cu ce vrea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tabulaturile te pot ajuta la început, când nu cunoști instrumentul mai deloc și sunt ok ca repere secundare, dar dacă vrei să pricepi ceva din ce faci acolo și să te dezvolți pe termen lung, statul pe "tabulaturi" face mai mult rău. Asta nu e ceva subiectiv.

Fără cârje, alergi mai repede.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, apocapsile said:

Tabulaturile te pot ajuta la început, când nu cunoști instrumentul mai deloc și sunt ok ca repere secundare, dar dacă vrei să pricepi ceva din ce faci acolo și să te dezvolți pe termen lung, statul pe "tabulaturi" face mai mult rău. Asta nu e ceva subiectiv.

Fără cârje, alergi mai repede.

Si care-i alternativa mai buna :p?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.