www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare doze de sunet la o chitara electrica


Recommended Posts

Am achizitionat recent o chitara, destul de ieftina ce e drept... Un Epiphone SG Special VE. Acum as dori sa inlocuiesc dozele de sunet standard cu un set de la EMG 81/60. Am cateva nelamuriri in legatura cu instalarea si partea de cablaraie. Am vazut ca au acel sistem solderless, dar din cate imi dau seama nu vin la pachet cu un  toggle-switch care sa aiba acelasi sistem de legatura. Trebuie obligatoriu sa inlocuiesc si acest toggle switch cu unul care are acest sistem solderless, sau pot proceda si altfel? Tin sa precizez ca nu ma pricep si nu vreau sa recurg la sudarea/lipirea firelor. Ma puteti ajuta? Multumesc anticipat! 
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie, tai firele de la switch de unde sunt lipite și dozele emg vin cu o placa unde intră atât mufe, cât și firele de la switch, care pot fi înșurubate intr-un bloc de contacte securizate cu șuruburi. Vezi manual la ei pe site, e foarte simplu. Și bateria ar trebui să încapă in cavitatea de electronicăraie din sg, la mine a intrat dar aveam un Vintage VS6 l. Trebuie și baterie, știi? Dacă nu încape bateria, nasol, trebuie gaură sau mărită cavitatea aia. Poate ai noroc.

Calcul simplu: Epi 700 lei dozele încă 6-700, de 1400 luai o chitară mai bună. La ce ai cumpărat, probabil că amplificatorul e problema principală. Eu am dat la 1500 un double cut care se pișă pe Epiphone-uri de 3-4000, de exemplu și nu ai nevoie de doze mai bune.

PS - Căutarea pe.forum și pe Google e prietena ta. EMG au site. Tu ai o ruletă sau riglă in casă. Zic și eu.

Nu crezi că au mai fost vreo mie cu întrebări similare?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

La chitara asta, nu dozele "de sunet"  sunt problema principală. Ci hardware-ul şi electronica.

Mai exact, după ce vei monta dozele care au costat mai mult decât chitara, nu-i exclus să constați că acordajul ține doar 5 minute. Sau că la 10 schimbări de doză, switchul are două contacte imperfecte. Sau că peste două luni cade mufa.

A fost o manevră mortală să iei EMG-uri pentru o asemenea chitară.

Link to comment
Share on other sites

Acum 6 minute, Mr Vintage a spus:

La chitara asta, nu dozele "de sunet"  sunt problema principală. Ci hardware-ul şi electronica.

Mai exact, după ce vei monta dozele care au costat mai mult decât chitara, nu-i exclus să constați că acordajul ține doar 5 minute. Sau că la 10 schimbări de doză, switchul are două contacte imperfecte. Sau că peste două luni cade mufa.

A fost o manevră mortală să iei EMG-uri pentru o asemenea chitară.

Eu tin sa schimb si switchul, desi nu am avut nicio problema cu el pana acum. O data cu dozele schimb toata partea electrica din chitara asta. Chiar nu inteleg de ce ai spune asta.

Link to comment
Share on other sites

Ar spune asta fiindcă găsești second inclusiv Jackson-uri făcute mișto de tot, în Japonia, cu tot ce trebuie pe ele, la sume nu cu mult mai mari decât va totaliza investiția ta la final - și nu-ți  imagina că se compară :) Doze, electronică schimbi, materialele și manopera din chitară, mai greu.

Dar dacă ești pus pe treabă, mai bine schimbă și gata, te vei lămuri tu dacă a meritat sau nu în timp. Important e să îți placă și să fii tu mulțumit de ea.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Fara_Nume25 said:

 

Uite, cu 1300, o chitare care o sparge pe a ta, cu tot cu EMG-uri.

Şi uite şi cu 1000, o SG pe care poți cânta lejer pe scenă.

Ca şi cea de mai sus, vine perfect setată şi ready to rock.

Poate înțelegi.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.