www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme doze pasive


Bucur Alexandru
 Share

Recommended Posts

Bună!

Am un ibanez rgdix6pb iron label surreal black burst cu doze pasive dimarzio fusion edge și am o problemă cu ele. Se aude un bâzâit ciudat atunci când pun mâna pe corzi. E fi deranjant și nu pot sa cânt in fața unui public, toată lumea spune că se aude urât. Acest bâzâit nu se aude tot timpul, dar in mare parte da. Ce aș putea face? Unde este problema? 

Edited by Bucur Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Este ceva problema cu  legarea la "masa" ale corzilor .

Acest lucru in mod normal  este facut  in "interiorul chitarei"   prin legarea ( din fabrica ) al unui fir de conexiune intre masa montajului din chitara la calusul ( bridge ) ce este din metal  astfe l leaga corzilela masa .Astfel cand pui mana pe corzi  trebuie sa "dispara " ( reduce )  " bazaitul  ". 

Trebuie verificat cu un ohmetru daca ai continuitate ( contact electric cu rezistenta "zero" ) intre masa  si calus/corzi .

Sau poti sa incerci cu unconductor legat in exterior  ( infasurat temporar -improvizat )  de masa jack-ului ( corpul metalic al jack-ului nu varful ) al cablului  cuplat la  chitara, fir conductor  ce apoi il atingi " legi " cumva tot temporar de calus  ca sa aiba legatura cu corzile ..ar trebui sa dispara efectul de " bazait " .

Posibil sa nu aiba firul respectiv din fabrica sau sa fie deconectat sau nu are  legatura corespunzatoare  la calus   etc ..

vezi aici mai multe clipuri cu " bridge grounding"-ul 

https://www.youtube.com/results?search_query=guitar+bridge+grounding

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Părerea mea este că are continuitate între masă și hot. E destul să atingă masa de "hot" pe undeva. Posibil să fie și de la jack sucit cu fire expuse sau mai știu eu ce. Dacă e sunetul doar când pui mâna mai deranjant. Știu din experiență, că le-am inversat odată pe jack și exact așa făcea.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema similara, pe exact acelasi Ibanez rgdix6, cu aceleasi doze. Eu cred ca inteleg in mare cum e cu legatura la bridge si astea, si totusi nu am reusit sa inteleg unde e problema...sa nu fie ceva legat de dozele astea in sine; daca bine retin, cand tin mana pe corzi zumzetul parca se opreste, cum e normal, insa cand sunt pe ceva amp high-gain nu-l mai pot controla. Mai investighez si mai spun aici daca ma prind care-i baiul.

Link to comment
Share on other sites

Acum 37 minute, Jiganie a spus:

Am si eu o problema similara, pe exact acelasi Ibanez rgdix6, cu aceleasi doze. Eu cred ca inteleg in mare cum e cu legatura la bridge si astea, si totusi nu am reusit sa inteleg unde e problema...sa nu fie ceva legat de dozele astea in sine; daca bine retin, cand tin mana pe corzi zumzetul parca se opreste, cum e normal, insa cand sunt pe ceva amp high-gain nu-l mai pot controla. Mai investighez si mai spun aici daca ma prind care-i baiul.

Dar am văzut că nu se aude tot timpul, dar dacă mișc puțin chitara iar începe.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bucur Alexandru said:

Dar am văzut că nu se aude tot timpul, dar dacă mișc puțin chitara iar începe.

In cazul asta m-as gandi si eu ca ceva fire undeva se ating, cum spunea cineva mai sus; as verifica fir cu fir, zonele unde firele nu au izolatie, pe unde sunt lipite firele..

Link to comment
Share on other sites

Nu e calculator, totuși. Garanție în caz de ...ce?  Dacă e bună și merg toate când ai primit-o, nu prea ai ce pierde. Trimite-o la garanție pentru verificat wiringul, deși eu unul aș trimite-o direct la un tehnician ok care să facă wiringul țiplă dacă ți-e frică să te uiți sau nu te pricepi.

Oricum electronica e cam de doi lei la majoritatea chitarelor mai accesibile, merită switchuri/poturi bune și fire/jack pe măsură, legate mișto.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bucur Alexandru said:

Aș umbla și eu, dar s-ar putea să-mi pierd garanția și nu prea vreau.

Cum am descris , incearca cu un fir exterior ...corpul metalic al jackului  la  bridge / corzi .

Daca  atinge un puct " hot "  , firul  poate deslipit  ce duce la  bridge  cand ai  face contact extern cu un fir de la masa jackului la corzi  ar trebui sa nu mai scoata nici un sunet  deoarece se face scurt intre " hot ' si  "ground " .Sau  in functia de pozitia de reglaj al potmetrelor  poti  sa ai doar o reducere de volum  , invartind potmetrele poti avea diferite  rezultate dubioase  din caza ca firul s-ar atinge de un punct intermediar la " hot " ..etc 

Asa ca  testul cu un fir extern  este cel mai simplu mod de a testa  ca  sa umbli in instaltia interna .

".....Dar am văzut că nu se aude tot timpul, dar dacă mișc puțin chitara iar începe...."

se poate sa fie acel fir ce ar trebui sa fie legat de ground  este  " in aer " 'deslipit sau poate a fost uitata conectarea din fabrica care  poate se atinge de un punct "hot" .astfel mecanic miscand /scuturand chitara cand atinge cand nu atinge punctul "hot "..(?)

Trebuie testat  in diferitele ipostaze cu un fir exterior .

Oricum trebuie testat apoi de un cunoscator  cu un Ohm-metru  sa verifice continuitatea dozelor si continuitatea liniei de " ground " .

Nu am vazut ca vre-o chitara sa aiba " sigilata " placa  de acces la potmetre  , asa ca daca nu lipesti dezlipesti nimic nu iese din garantie ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 14/05/2019 at 21:01, Jiganie said:

Am si eu o problema similara, pe exact acelasi Ibanez rgdix6, cu aceleasi doze. Eu cred ca inteleg in mare cum e cu legatura la bridge si astea, si totusi nu am reusit sa inteleg unde e problema...sa nu fie ceva legat de dozele astea in sine; daca bine retin, cand tin mana pe corzi zumzetul parca se opreste, cum e normal, insa cand sunt pe ceva amp high-gain nu-l mai pot controla. Mai investighez si mai spun aici daca ma prind care-i baiul.

Probabil nu mai are importanta, dar am dat peste asta si am revenit: pana la urma eu cred doar ca am cantat pe amp (sim) cu prea mult gain fara noise-gate corect...deci...mai invatam ca nu e nevoie de gain maxim nici macar pentru metale maxime :)..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.