www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Condensatoare SMD echivalente cu Film in PTH


MichaelGross
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Am inceput sa lucrez la cateva scheme de efecte pe care as vrea sa le construiesc, pentru inceput inspirate din circuite cunoscute. Am mai construit efecte dar de data asta as vrea sa experimentez putin cu SMD. Componentele o sa le iau in cea mai mare parte de pe lcsc.com pentru ca ma avantajeaza transportul la pachet cu placile de pe jlcpcb. Trecand prin componente am observat ca nu prea gasesti varietate prea mare de condensatoare film ca SMD.

De aici intrebarea, care e cea mai ok substitutie? Din cate stiu si am vazut la through hole ceramicele nu suna prea bine cand sunt in circuitul audio direct. E altfel la condensatoarele ceramice multilayer?

O alta alternativa ar fi tantalum dar multe firme destul de mari au inceput sa evite tantalul din cauza disputelor politice si incalcarea drepturilor umane din Congo, unde se mineaza.

Sa incerc cu ceramice multilayer si la valori mai mari de 1nF sau sa caut alternative pe mouser sau alte site-uri?

De asemenea, m-ar ajuta orice sfat legat de trecutul pe SMD. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

https://ez.analog.com/dsp/sigmadsp/f/q-a/67344/choosing-capacitors-for-audio-path

De fapt in efecte nu ai tensiune mare asa  ca " degradatia" valorii capacitatii nu este mare sa zicem 10% , si nici cu eventuala microfonie nu ai probleme  poate primul condensator " de intrare " din primul etaj sa fie  " film " sau electrolitic sau tantal  . De fapt sunt zeci de alte probleme de nonlinearitate intr-un circuit  .

In cele mai multe pozitii din circuit  ai pe condensator  doar o fractiune din tensiunea de alimentare  ( tensiunea de alimentare  in cazul circuitelor integrate este intre  9 pana la si  30V)  asa ca nu ajungi nici la ceio 10% de scadere a capacitatii .

Poate in cazul circuitelor cu tuburi  cu tensiune anodica de 300V ar fi o problema .

http://sound.whsites.net/articles/capacitors.htm

Discutia cu distorsiunile  se refera la  conditia de super HiFi ce cred ca nu este cazul la efecte ptr chitara .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 07/05/2019 at 15:23, MichaelGross said:

... Din cate stiu si am vazut la through hole ceramicele nu suna prea bine cand sunt in circuitul audio direct. ...

Condensatorul ,indiferent din ce si cum este facut , poate crea probleme   prin tangenta unghiului de pierdere sau factorul de calitate . Pt aplicatii de AF ,condensatorii ar trebui masurati macar la 100 Hz si  10 KHz . 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa uitam cum unele scule  amplif sau efecte ( foarte multe )   au soundul specific tocmai venite din imperfectiuni . 

Nu cred ca la  intervalul de 100-5000 Hz sa se simta mari diferente intre condensator "film " sau " ceramic "  .

Acea eventuala cadere de capacitate in functie de marimea tensiuni  poate fi compensata  montand condensatoare cu capacitate  10-15%  mai mare si problema este rezolvata ..asta la cele de cuplaj intre etaje , in cazul unor filtre  ar fi o problema schimbarea valorilor in functie de volum /amplitudine ,dar cred ca nu ajung  pe condensatoare  din circuitul filtrului tensiuni de amplitudinea care sa influenteze prea dramatic . plus  nu se simte  in raspunsul filtrului acea mica schimbare  .

In cazul unui amplif HiFi  ce costa mii de $$$ nu este " fumos " sa nu fie liniar raspusul   dar la chitara nu-i o problema .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.