www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O coardă ruptă :(


Jackzon93
 Share

Recommended Posts

Va salut pe toți. Sunt nou pe forum, mă numesc Adrian am 26 de ani și ca prin minune m-am gândit că ar fi bine sa învăț să cânt la un instrument muzical. Dețin o chitara Yamaha EG 112c. Nu dețin decât o boxa decenta cu microfon. Până aici totul ok până când mi-a venit mie o idee ff buna, să îmi iau o aplicație de pe play store să îmi acordez chitara. Așa de bine mi-am acordat chitara încât mi-am rupt o coardă. Întrebarea mea sta in felul următor: orice corzi se potrivesc la chitara sau numai acelea făcute după modelul meu?

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Jackzon93 said:

Înseamnă că merge orice tip de corzi ?

Da, poti folosi orice tip de corzi pentru chitara electrica. Daca vrei sa schimbi corzile si pe chitara sunt inca cele stock, ar fi preferabil sa folosesti aceeasi grosime, ca sa eviti nevoia unui setup. Oricum, daca esti incepator, un setup ar fi recomandat pentru chitara, chit ca e noua, chit ca e SH. Cel mai probabil din fabrica a venit cu corzi .09-.42, dar poti gasi detalii mai exacte pe internet. Eu folosesc D'Addario, alt brand destul de bine vazut (la un pret decent, cred ca in jur de 30 de ron sunt in Romania) este Ernie Ball. Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

Nu e mare bai daca se rupe o coarda. Eu iti recomand sa o duci la un magazin de muzica si sa ii rogi pe tipii de acolo sa iti faca o revizie, si sa iti recomande niste corzi. Mie imi plac Dunlop, dar asta tine foarte mult de preferinta personala. Corzile ar trebui schimbate cam odata la trei luni.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mr Vintage said:

Corzile nu sunt făcute după modelele de chitară, LOL.

Bravo veterane. Pune omul o intrebare si te-ai gasit sa-l ajuti tu cu LOL-ul tau.

OnTopic: daca nu ai chef sa scoti acum din buzunar toata suma pentru un set intreg, sau daca patesti sa ti se rupa din nou dupa ce le schimbi, sa stii ca gasesti si la bucata. Daca ai sa prinzi drag de chitara ai sa ajungi sa ai vreo 5-10 bucati prin casa de MI subtire si nu numai.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Chitara ta este usor de setat, gasesti multe tutoriale pe youtube.

cat despre corzi, pentru inceput este recomandat sa incepi cu set de 09-42. recomand deasemenea achizitia unui tuner, gen Korg GA-2. este usor de utilizat si destul de exact.

https://www.mcmusic.ro/acordoare/korg-ga-2-acordor-chitara-bass.html

Link to comment
Share on other sites

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi! Greseala mea  a fost atunci când am folosit aplicația  am pus-o pe auto in loc de manual și aplicația a încurcat corzile. Încă nu mi-a ajuns corzile cânt doar la 5 corzi, habar nu am de note, de corzi dar am învățat să cânt ( smoke in the water )

Link to comment
Share on other sites

am învățat să cânt ( smoke in the water )

Acum sa inveti si smoke on the water :)

Sa nu te superi de glumita,dupa ce pui corzile desi ar trebui sa ti le puna cineva care se pricepe si sa-ti arate cum se pun sau sa vezi pe net tutoriale despre cum se monteza corzile  sa-ti iei preventiv si vro cateva mi-uri subtiri.chiar daca nu vor suna grozav itit poti face exercitiile ,deocamdata nu conteaza asa mult corzile,conteaza sa lucrezi pe chitara si sa avansezi la tehnica.

Nu mai folosi aplicatii pentru acordat,ia-ti un acordor si acordezi doar mi subtire apoi obisnuieste-te sa acordezi dupa ureche(chiar daca nu-ti iese de la inceput,te verifici cu acordorul) si doar urcand in sus sa tina acordajul.

p.s. baga la cap tot ce au zis baietii aici ,iti va fi foarte util,iar daca iti place cum merge treaba s-ar putea sa depasesti 3 luni pana vinzi chitara :)

Edited by GuitarGreenhorn
Link to comment
Share on other sites

La 14.04.2019 la 17:12, GuitarGreenhorn a spus:

am învățat să cânt ( smoke in the water )

Acum sa inveti si smoke on the water :)

Sa nu te superi de glumita,dupa ce pui corzile desi ar trebui sa ti le puna cineva care se pricepe si sa-ti arate cum se pun sau sa vezi pe net tutoriale despre cum se monteza corzile  sa-ti iei preventiv si vro cateva mi-uri subtiri.chiar daca nu vor suna grozav itit poti face exercitiile ,deocamdata nu conteaza asa mult corzile,conteaza sa lucrezi pe chitara si sa avansezi la tehnica.

Nu mai folosi aplicatii pentru acordat,ia-ti un acordor si acordezi doar mi subtire apoi obisnuieste-te sa acordezi dupa ureche(chiar daca nu-ti iese de la inceput,te verifici cu acordorul) si doar urcand in sus sa tina acordajul.

p.s. baga la cap tot ce au zis baietii aici ,iti va fi foarte util,iar daca iti place cum merge treaba s-ar putea sa depasesti 3 luni pana vinzi chitara :)

Nu mă supăr :)))

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi, am desfăcut chitara bucățică cu bucățică să o înțeleg cum funcționează, apoi am asamblato la loc și i-am schimbat și corzile, și i-am făcut și un setup și e ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.