www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unfretted / Fretless Guitar


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Am observat in ultima vreme ca a inceput sa fie la moda.

Se gasesc din ce in ce mai multe modele de cumparat, exista acum comunitati

si festivaluri, dvd-uri si carti instructionale, site-uri de internet, etc.

2 exemple audio:

 

fretlessguitarfestival___Glass_Electric_SpringBoard.mp3

 

fretlessguitarfestival___Artists_For_Charity_VVVs_Fretless_Solo_.mp3

 

Sound-ul este destul de diferit fata de cel al unei chitari normale,

am impresia ca lipseste atacul si claritatea tonului, totusi este interesant

si da loc la noi tehnici (observati slide-ul) si experimentari. Cum va suna?

 

Iata un articol din GP care ne invata (vezi la sfarsit) cum sa ne facem fretless dintr-o chitara normala:

http://www.guitarplayer.com/story.asp?sect...storycode=12723

 

Site-ul unui festival unde puteti gasi si alte exemple audio:

http://www.fretlessguitarfestival.com/

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

eu sunt f interesat de o asemenea chitara.. am si pus un topic acum o vreme in care ma interesam de o asemenea chitara, dar din lipsa de timp, am renuntat sa mai caut.

 

sunt totusi dornic sa imi procur asa ceva, macar pentru micile experimente muzicale de acasa; apropierea de vioara si posibilitatile mult mai largi de abordare ma fac sa sper ca instrumentul va fi indragit de cat mai multa lume.

 

sunt curios sa aflu cat mai multe despre subiectul fretless.. daca mai stie cineva cate ceva, daca detine o asemenea chitara, sa impartaseasca si cu noi. :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer mie personal nu prea imi place sound-ul...cel putin distorionat, poate pe clean o fi altfel

Aici este prezentata o astfel de chitara(sunt foarte curios cum este acel fingerboard din aliaj metalic):

http://www.gearwire.com/vigier-excalibur-musikmesse.html

 

Daca tot e vorba de experimente, am mai gasit aici o chitara cu mutibender

http://www.gearwire.com/duesenberg-multibe...musikmesse.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph
nu m-a impresionat deloc, cel putin pe distors nu-mi place cum suna.

vad ca la tot mai multe instrumente li se scot tastele, le plac chitaristilor asa de mult vioara?

 

mie, da. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dau shi eu cu ^intrebatu'. Care shi c^atzi chitarishti solo se baga sa lucreze pe asha ceva? Shi, last but not least, nu apar probleme la acorduri? Ba stai k mai am una: la un bass fretless, corzile sunt mai ridicate dec^t la unul cu taste (la violoncel shi contrabas e ^ink shi mai raau). La solo nu e la fel? Shi, fiind corzile de solo mult mai subtziri, nu te dor degetele ca draq? For the record, cu nishte ani ^in urma ^imi propusesem sa meshteresc asha ceva (nu prin de-fretuire), dar nu prea mai am abanos pt. fingerboard. Beisdes, totzi mi-au zis "e pierdere de timp, n-ai sa gaseshti niciodataa chitaristul in stare sa lucreze pe asha ceva..." Pe partea ailaltaa, instrumentele fretless au un timbru mai interesant....

 

A!!!! Saa nu uit! cine vrea sa obtzina un fretless prin de-fretare, s-ar putea sa aibaa problemecu fingerboard-ul. Abanosul e cam singurul lemn care "tzine la tavalealaa" pt asha ceva...

Link to comment
Share on other sites

Dau shi eu cu ^intrebatu'. Care shi c^atzi chitarishti solo se baga sa lucreze pe asha ceva? Shi, last but not least, nu apar probleme la acorduri? Ba stai k mai am una: la un bass fretless, corzile sunt mai ridicate dec^t la unul cu taste (la violoncel shi contrabas e ^ink shi mai raau). La solo nu e la fel? Shi, fiind corzile de solo mult mai subtziri, nu te dor degetele ca draq? For the record, cu nishte ani ^in urma ^imi propusesem sa meshteresc asha ceva (nu prin de-fretuire), dar nu prea mai am abanos pt. fingerboard. Beisdes, totzi mi-au zis "e pierdere de timp, n-ai sa gaseshti niciodataa chitaristul in stare sa lucreze pe asha ceva..." Pe partea ailaltaa, instrumentele fretless au un timbru mai interesant....

 

A!!!! Saa nu uit! cine vrea sa obtzina un fretless prin de-fretare, s-ar putea sa aibaa problemecu fingerboard-ul. Abanosul e cam singurul lemn care "tzine la tavalealaa" pt asha ceva...

 

O sa incerc pe o chitara acustica veche.

Link to comment
Share on other sites

Singura chestie pt care ar fi utila ar fi ca poti lua sferturi de ton , iar astfel poti canta niste teme orientale foarte interesante care , intr-un context diferit , suna foarte "intunecos" !!!

 

 

Indeed, potzi "merge" pe microtonii, dar c^and eshti singurul din trupa care are aceastaa posibilitate, nu-tzi prea foloseshte. Dec^at poate la vreo solistik mai "altfel", dar ^in Rom^ania (tzara shabloanelor, prin definitzie) rishti saa ajungi la statutul de "geniu ne^intzeles". Enescu, pare-mi-se, a folosit sferturile de ton la viatza lui... iar modurile persane sunt, if I remember well, pe treimi de ton...

 

O sa incerc pe o chitara acustica veche.

 

 

Keep us posted! Nu de alta, dar m-ai faacut TERIBIL de curios!!!!! Mai ales k am senzatzia k, la m^ana cel putzin, diferentza dintre o chitara frettles shi una cu taste e mai mare dec^at cea dintre un bass fretless shi unul "normal"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am observat in ultima vreme ca a inceput sa fie la moda.

 

in utimi 100 ...........LOL

 

prima si prima data au fost instrumente cu corzi "fretles" , in ultima vreme .

 

Apui au pus toy felu de "taste" , chiar ieri am vaz pe Discovery Civilisation

 

avea in loc de taste parca ( nylon sau coarda groasa din matz legata peste grif , o fi incomod cu eke si pe partea dosrala a gatului ..

 

Plus sunt chitarele Havaiene , care unele nu au taste( sau niciuna nu are ?)

 

P fi cam greu sa prinzi acorduri , de obicei aceste chit nu aveau numa 4 corzi , sunt un fel de "braci"

 

Altfel suna ca un violoncel "pizzicatto"

 

asa eletric cu distors e de nici o culoare , efectul mare al are cand faci un fel de slide in si cum se atinge coarda de lemn are diferite armonici.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

O chitara fretless e buna pentru cineva care detine o ureche muzicala foarte bine antrenata si poate lucra foarte bine cu come si care bineinteles vrea ceva mai mult de la muzica decat resul muritorilor.

O mica intrebare care ma framanta: primele chitari erau cu taste sau fara? Din cate stiu stiu eu chiatara de la inceput a fost conceputa cu taste, dar cineva a reusit sa ma puna la indoiala, afirmand contrariul.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.