www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Les Paul


Leonardo
 Share

Recommended Posts

Salut lume! Dorsc sa cumpar un les paul, pana acum m-am gandit la un Cort CR100 la 800 de lei (https://www.soundcreation.ro/chitare-electrice-model-lp-cid490/cort-cr100-crs-id14322.html) dar ne avand prieteni sau cunostinte in domeniu, am apelat la google. Aici am gasit anumite site-uri care criticau firma Cort, ca aceasta ar produce instrumente de proasta calitate si asa mai departe, parerea voastra care este ?

O alternativa la les paul-ul pe care il caut ar fii un Harley Benton SC-400 ceva mai ieftin, dar are o caracteristica pe care eu o consider problema : are gatul lipit de corp .Am vazut ca in general este o caracteristica cautata la chitarele electice de tip LP, pentru mine reprezinta un "neajuns" din cauza faptului ca am auzit ca gatul se poate deforma, de la schimbarile bruste de temperatura, si dilema ramane, gatul poate fii inlocuit sau trebuie schimbata chitara. Aceeasi intrebare, parerea voastra care este ?

Amp-ul l-am ales deja, este un Marshall MG15 (https://www.soundcreation.ro/combo-uri-si-stack-uri-de-amplificare-cid433/marshall-mg15-cfr-id16185.html), initial m-am gandit la un Yamaha GA15 II, dar ceva m-a facut sa ma indrept catre Marshall. Inca nu am cumparat nimic din cele de mai sus (inca strang bani), spuneti-mi parerile voastre.

Nu ma intereseaza anunturile !

Edited by Leonardo
Greseala de scriere.
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Auzi, tu vrei musai să cumperi Les Paul dar te supără că are gâtul lipit. Nu ți se pare o sincopă logică aici? Te-ai uitat și unde anume găsești gâturi de înlocuit pentru CR100? Și cât ar costa? Întreb și eu așa :) 

Dacă nu cumva îl ții pe rând în cuptor și frigider, nu cred să fie probleme în timp care nu se văd din start (dacă știi la ce să te uiți sau cooptezi pe careva priceput, să nu te înțepi).

Cort e un brand absolut onorabil, au și exemplare nereușite și foarte bune, ca toți producătorii. Există și Epiphone etc. Nu te crampona de faza cu gâtul lipit sau mai bine ia și tu strat/tele dacă vrei să găsești ușor înlocuitor. Statistic, m-aș aștepta să găsești mai ușor un Cort bun decât un exemplar foarte reușit Harley Benton, dar nu le-a încercat nimeni pe toate să-ți zică sigur :)

Also, nu știu ce anume te-a făcut să te îndrepți către amplificatorul ăla (probabil faptul că scrie Marshall pe el). Mie unuia mi se pare (personal) o opțiune foarte nefericită când ai posibilitatea să iei la bani similari Katana Mini, Blackstar Fly sau second un BOSS Katana 50 / Roland Cube și alte chestii de genul ăsta, mult, mult, MULT mai mișto. Mai documentează-te, ascultă-le și tu măcar pe net, vezi în magazin cum ți se par etc.

Sincer? Dacă aș vrea ceva de buget acum, m-aș duce direct la un Squier Bullet (strat hard tail HSS sau și mai bine telecaster FSR) și un Katana Mini, cel mai probabil. Ieftin și absolut ok.

Noroc!

Edited by apocapsile
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 10 minute, apocapsile a spus:

Te-ai uitat și unde anume găsești gâturi de înlocuit pentru CR100? Și cât ar costa? Întreb și eu așa :) 

In primul rand, ai dreptate nu m-am interesat.

Acum 11 minute, apocapsile a spus:

Dacă nu cumva îl ții pe rând în cuptor și frigider, nu cred să fie probleme în timp care nu se văd din start

In al doilea rand, funny ,si mersi pentru ca m-ai ajutat

Acum 12 minute, apocapsile a spus:

vezi în magazin cum ți se par etc

In al treilea rand ,nu sunt magazine in Tg Jiu si probabil nici in Gorj dar m-am interesat pe net.

Link to comment
Share on other sites

Merită o excursie poate la București sau prin Timișoara, Craiova, Pitești,unde or fi mai aproape de tine.

Nu ai cum să știi care ți se pare mai "a ta" până nu cântărești câteva în mână. Poți încerca și vreun Ibanez GIO la MC Music (am văzut unele foarte faine în magazin) și mai multe Les Paul dacă ajungi la Cluj, București sau Brașov la Guitarshop etc.

Na, eu aș merge la Cluj sau București pentru a mă documenta, au mai multe chestii. Le care poate le găsești pe urmă și mai ieftin second pe forum sau olx, în stare bună.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Acum 26 minute, apocapsile a spus:

Merită o excursie poate la București sau prin Timișoara, Craiova, Pitești,unde or fi mai aproape de tine.

Nu ai cum să știi care ți se pare mai "a ta" până nu cântărești câteva în mână. Poți încerca și vreun Ibanez GIO la MC Music (am văzut unele foarte faine în magazin) și mai multe Les Paul dacă ajungi la Cluj, București sau Brașov la Guitarshop etc.

Na, eu aș merge la Cluj sau București pentru a mă documenta, au mai multe chestii. Le care poate le găsești pe urmă și mai ieftin second pe forum sau olx, în stare bună.

Nu spui rau, eu personal asi alege Timisoara, dar e greu sa te deplasezi 250-280 de km cand ai 15 ani si parinti nu vror sa auda de rock, chitara si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

2019, no rock? pfft. și unde o ascunzi? zi-le că înveți blues/gospel. Uite de ce ziceam de squier bullet telecaster ca optiune de chitară nouă ok la puțini bănuți:

Și exemplarul pe care l-am văzut în magazin era foarte ok. Mult mai ok mi s-a părut decât les paul-uri de buget, dar știu cum e când ți se pune pata :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de humbucker :) Un humbucker este compus din două single coil-uri legate în serie, RWRP (pardon, RP, că m-a corectat colegu'). Nu e mai cald, depinde de doză, poate fi glacial. Te lămurești tu în timp. Tind să aibă medii mai pronunțate, de aia sună mai 'cald'.

Acum, eu m-aș uita și la John5/Jim Root tele de la Squier. Cred că faci mai multe cu ele.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, apocapsile said:

Depinde de humbucker :) Un humbucker este compus din două single coil-uri legate în serie, RWRP. Nu e mai cald, depinde de doză, poate fi glacial. Te lămurești tu în timp.

Acum, eu m-aș uita și la John5/Jim Root tele de la Squier. Cred că faci mai multe cu ele.

Doar RP

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore, Airhead a spus:

ti-as recomanda un procesor pe care sa il utilizezi pe iesirea de casti.

Sunt incepator (simplifica rogu-te), ce inteleg eu e ca mi-ar trebui un VOX Amplug (https://www.soundcreation.ro/amplificatoare-casti-audio-cid95/vox-amplug-2-crock-id20179.html) sau ceva asemanator.

Link to comment
Share on other sites

personal imi plac procesoarele Line 6, m-am obisnuti cu ele si sunt foarte ok.

ce ai tu in link este un efect destul de limitat, pentru ceva bani in plus poti sa iti iei asa ceva https://www.mcmusic.ro/chitara-71/vox-stomplab-1g-procesor-multi-efect.html

am cumparat unul pentru fiica mea si este ok. am gasit pe net si tutoriale unde iti arata cum sa iti faci tonul tau, mai sunt si altele.

de la Line 6 mi se par interesante pentru un incepator seria Amplifi, sunt vreo 2 pe olx. am avut versiunea Amplifi FX100, si acum am un Amplifi TT, extraordinare. ce recomand ar fi Line 6 AMPLIFi 75 Modeling. aici intervine insa bugetul tau.

https://www.olx.ro/oferta/amplificator-line6-amplifi-75-IDbG65N.html#28b97d9238

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.