www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Fretboard


mojo8337
 Share

Recommended Posts

Salutari. Am achizitionat o chitara de curand si desi imi place cum canta si cum se aude are o chestie ciudata pe tastiera.  Fibrele de lemn par mai adanci si mai dure, are un aspect mai "rough".  Tastiera e din rosewood si vreau sa stiu daca nu e vreo problema a lemnului, i-am dat cu putin lemon oil dar tot asa arata. Vi se pare normal? Am sa pun niste poze cu tastiera si la urma pun o poza cu o alta chitara cu tastiera din rosewood ca sa vedeti diferenta.

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mojo8337 said:

De ce este diferit la aceasta chitara si nu si la restul? Eu ma gandeam ca este lemnul de calitate slaba sau poate o fi vreun soi de termite care sa atace lemnul ? :confused:

Indeed, my friend.. you were right.. It IS the infamous, dreaded, rosewood fretboard chewing termites! :))):guitar:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mojo8337 said:

De ce este diferit la aceasta chitara si nu si la restul? Eu ma gandeam ca este lemnul de calitate slaba sau poate o fi vreun soi de termite care sa atace lemnul ? :confused:

post-9969-0-41059300-1374147842.thumb.jpg.46beec12d7befc6da9a2ce840c4cd037.jpg

Asta e freatbordul meu, nu e raritate. Am auzit de unii care pun un strat de lac pentru a schimba feel-ul, dar e o chestie de preferinta.

Link to comment
Share on other sites

.. am (mai) pomenit, si cred ca am chiar in posesie --pe ceva chitara-- lemn/fretboard ce arata fix ca " tastiera din primul post" .. and i LOVE it ! Arata f.bine, o intretin cu uleiul respectiv, and it feels great to play :) Da, are alta structura/fibra/pori/etc. decat altele (mai scumpe?) .. so what.... :guitar:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, vektor said:

3 exemple de rosewood fretboard, pe 3 instrumente diferite ( si un ebony, because why not ) 

Eu as zice ca e ceva chiar in neregula cu tastiera din primul post. Arata ca si cum ar fi fost facuta de la capatul scandurii, oarecum nefinisata, ... raschetata.

20190225_231206 (2).jpg

20190225_231130.jpg

20190225_231103.jpg

20190225_231032.jpg

 

La chitarile Music Man Made in USA am vazut genul ala de tastiere rosewood ca in primul post. SI am vazut asta la mai multe exemplare. NU are lemnul nici o problema, pur si simplu este o specie de rosewood care e mai poroasa si are textura care se vede

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dupa cum se vede din poze -cu cat e mai brodata si adincita e mai speciala si scumpa.Daca e prea neteda deja se presupune ca rosewoodul e fake :-))) Nu sint doua fretborduri la fel ----mai ales din doua marci diferite....n-are nimic---- sa traim noi atata cat va rezista in timp fretbordul acela ;-)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mojo8337 Eu zic că ai dat lovitura, ai prins fretboard de chitară superioară și nu știi să-l apreciezi :)

Pe bune că arată fain sculptat așa, mie Cutlass-ul ăla pe care l-a dat Blackthorn mi s-a părut foarte aspectuos la tastieră, tocmai din cauza asta. 

Și chitara ta îmi place MULT cum are tranșeele alea, serios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La 28.02.2019 la 19:27, apocapsile a spus:

@mojo8337 Eu zic că ai dat lovitura, ai prins fretboard de chitară superioară și nu știi să-l apreciezi :)

Pe bune că arată fain sculptat așa, mie Cutlass-ul ăla pe care l-a dat Blackthorn mi s-a părut foarte aspectuos la tastieră, tocmai din cauza asta. 

Și chitara ta îmi place MULT cum are tranșeele alea, serios.

in ultima poza se vede ca are runout. nu e chiar 3 A grade...

dar e absolut normal. nu au folosit niciun filler si probabil nici nu l-au slefuit cu grit superior...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

in ultima poza se vede ca are runout. nu e chiar 3 A grade...

dar e absolut normal. nu au folosit niciun filler si probabil nici nu l-au slefuit cu grit superior...

Runout, adică este tăiat un pic aiurea, fără a ține cont de direcția fibrei, chestie care îl face mai puțin robust? Warp-prone and stuff?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Adica liniile alea nu sunt tocmai pe toata lungimea si ies in afara... Nu neaparat taiat aiurea ci asa e lemnu... Obtinut... Mai mult de atat nu puteau scoate probabil din bucata respectiva ca asa era... 

Chestia e ca  nu e tocmai the highest grade si da mai putin stabil fata de un 3A cu liniile drepte. Dar depinde si de grif si constructie.. Etc

Link to comment
Share on other sites

Ciocanel, daca te gandesti ca dupa taierea fret sloturilor, partea inferioara a fret boardului care ramane continua de la nut pan la ultimul fret are o grosime de vreo 3 mm , eu cred ca nu o sa aiba probleme legate de deformari

Singurul neajuns e ca trebuie sa fii mai atent cu intretinerea lui , sa il cureti mai des si sa ii mai dai cate un ulei

Mnah... nu cred ca estetica fretboardului o sa traga in spate evolutia chitaristica a proprietarului, deci bagati mare pe freturile alea !!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am mai vazut rosewood de genul asta pe tastiera unor chitari mai scumpe decat music man, la suhr custom de exemplu. Cred ca tine mai mult de varietatea de rosewood folosita, unele au o porozitate mai mare. La mana nu se simte deloc anapoda, iar in poza pare mai drastic decat este in realitate. Chitara era una foarte reusita din toate punctele de vedere, a trecut la un moment dat pe la colegul nostru de forum Florin Giuglea care s-a aratat foarte placut impresionat de sound si calitatea generala a chitarii. Acelasi lucru visavis de tastiera din rosewood mi-a spus-o si el, unele bucati de rosewood sunt mai poroase decat altele

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.