www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vopsire chitara


Alexandru Pitac
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Radu Lazarovici said:

Nu vreau sa-i fac reclama si nici nu intentionez sa-i denigrez pe ceilalti, dar din tot ce-am vazut pana acum, userul avatar2100 ar fi de recomandat.

Succes !

Am vazut topicurile cu proiectele facute de el, intredevar, toate chitarele arata in mare fel.

Multumesc mult pentru sugestii!

Chitara in cauza este un Charvel din anii 80. Din cate am inteles, cea mai buna solutie este indepartarea completa a vopselei existente si revopsirea integrala.

Ceva sugestii referitoare la culoare? :D

 

otypworh6vt5nqjtgc0h.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Alexandru Pitac said:

Am vazut topicurile cu proiectele facute de el, intredevar, toate chitarele arata in mare fel.

Multumesc mult pentru sugestii!

Chitara in cauza este un Charvel din anii 80. Din cate am inteles, cea mai buna solutie este indepartarea completa a vopselei existente si revopsirea integrala.

Ceva sugestii referitoare la culoare? :D

 

otypworh6vt5nqjtgc0h.jpg

Cred ca cel mai bine dai un click pe Charvel guitars imagini si poate gasesti ceva sa-ti placa. Posibilitatile sunt multiple si cel mai bine stii tu ce iti place.

Link to comment
Share on other sites

@Alexandru Pitac Las-o în pace, taică, e frumoasă foc. Serios.

Apoi gândește-te că indiferent ce fel de culoare i-ai aplica, partea cu headstock-ul o să fie foarte greu de bibilit perfect în aceeași culoare, așa cum se prezintă dânsa acum. Pe bune, dacă nu-ți place culoarea mai bine o vinzi și iei una care-ți place direct, după capul meu. Mai ai pe negru, albastru, roșu și alte culori modelul ăsta.

E un Charvel Model 5 din 1986 după tremolo, care pare a fi un Kahler 2300 Pro. (ulterior au pus Jackson JT5 pe toate M5). Corp din plop neckthrough.

Foarte faină, mi-ar plăcea mult și mie să pun mâna pe așa ceva. Dacă te încurcă prin casă îți las adresa :)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, apocapsile said:

@Alexandru Pitac Las-o în pace, taică, e frumoasă foc. Serios.

Apoi gândește-te că indiferent ce fel de culoare i-ai aplica, partea cu headstock-ul o să fie foarte greu de bibilit perfect în aceeași culoare, așa cum se prezintă dânsa acum. Pe bune, dacă nu-ți place culoarea mai bine o vinzi și iei una care-ți place direct, după capul meu. Mai ai pe negru, albastru, roșu și alte culori modelul ăsta.

E un Charvel Model 5 din 1986 după tremolo, care pare a fi un Kahler 2300 Pro. (ulterior au pus Jackson JT5 pe toate M5). Corp din plop neckthrough.

Foarte faină, mi-ar plăcea mult și mie să pun mâna pe așa ceva. Dacă te încurcă prin casă îți las adresa :)

Chitara are cateva semne de buna purtare, urate..

Din cate se vede a mai fost vopsita la un moment dat si in acele zone se tot exfoliaza.

Dupa ce e gata, o pun la bataie sa fie cantata un pic.

A ajuns pe mana user-ului Robero2001, voi posta la final rezultatul.

3 hours ago, Mr Vintage said:

Nemaivorbind că revopsirea unei chitare vintage îi diminuează drastic valoarea de piață.

Si asta e vintage, din 86?

Cat despre valoare, nu pot zice ca e cine stie ce..

Poate dupa ce se vor pensiona cei din generatia 80-90, ii va apuca nostalgia si vor incepe sa cumperere din nou superstrat-uri.

Multumesc mult pentru sugestii si ajutor! :rgcrules:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandru Pitac said:

Chitara are cateva semne de buna purtare, urate..

Din cate se vede a mai fost vopsita la un moment dat si in acele zone se tot exfoliaza.

Dacă e deja compromis finișul, e complet altă discuție. Credeam că ai doar mâncărimi :)

Ar trebui să fie super faină treaba după ce se ocupă de dânsa Roberto. Vezi când se duce jos vopseaua, poate arată bine doar cu ceva baiț și lac, as in mai natural, cine știe?

Na poate nu valorează mult comparativ cu alte chestii superstrat-urile astea dar aia nu le face chitare proaste sau indezirabile, mie unuia mi se pare super fain modelul ăsta.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mr Vintage said:

Vintage = >30 y.o. 1986+30=2016

2019>2016

Q. E. D.

Si eu care credeam ca doar Les Paul-urile din 59 sunt vintage :P

Stiu ce zici, doar ca nu prea sunt eu pro incadrarii in clasa “vintage”, mai ales in cazul multitudinii de chitare japoneze facute din placaj in anii 70, gen Hondo, Silvertone, etc..

8 minutes ago, apocapsile said:

Dacă e deja compromis finișul, e complet altă discuție. Credeam că ai doar mâncărimi :)

Ar trebui să fie super faină treaba după ce se ocupă de dânsa Roberto. Vezi când se duce jos vopseaua, poate arată bine doar cu ceva baiț și lac, as in mai natural, cine știe?

Na poate nu valorează mult comparativ cu alte chestii superstrat-urile astea dar aia nu le face chitare proaste sau indezirabile, mie unuia mi se pare super fain modelul ăsta.

Nu stiu ce sa zic, vedem dupa ce incepe Roberto sa se ocupe de ea. Avand in vedere ca e facuta din plop, nu prea sunt fan finisaj natural.

Ea nu valoareaza acum mult comparativ cu chitarele din acea epoca din gama ei de pret. Dar per total este o chitara bine facuta, gat foarte misto, lat si subtire, taste jumbo. Vedem ce va iesi.

Link to comment
Share on other sites

" Si asta e vintage, din 86? " .. devine "vintage" cind implineste 25 ani.(as far as i can remember)... la fel si la masini, etc.

Nu ai (prea) scade valoarea la un refinish ... decat daca iese de porc :))) Altfel statea situatia daca era vorba de un Strat din anii '60, sa zicem (si altele, de genu' :-P ) :ph34r:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...come to think of it... Daca chiar vrei sa iasa din filmu' ala (lol), fa-l "bull's eye" sau "rising sun" .. ambele "paint schemes" erau populare la Charvel-uri high end in anii aia.. dar... vopseste si dozele! :))) (ceva ce facea Jackson la Soloist/custom paint, tot cam pe atunci)==> adica,, ca idee, in final fatza sa arate la modul asta: https://www.vintageandrare.com/product/Jackson-Soloist-Custom-Shop-Painted-1987-Desert-Sunset-61818

:guitar:YAY ! :)

Edited by guitarhead
.. sau vezi aici (si altele de acest gen) pentru inspiratie https://www.pinterest.com/gymsjym/cool-guitar-paint-jobs-and-silly-shit-that-made-me/
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, guitarhead said:

" Si asta e vintage, din 86? " .. devine "vintage" cind implineste 25 ani.(as far as i can remember)... la fel si la masini, etc.

Nu ai (prea) scade valoarea la un refinish ... decat daca iese de porc :))) Altfel statea situatia daca era vorba de un Strat din anii '60, sa zicem (si altele, de genu' :-P ) :ph34r:

Vintage sa fie ^_^.

Nu cred sa iasa cu sorici. Am vazut si chitarele facute de Roberto si am ramas impresionat de calitatea executiei. Cea care e inspirata dupa Ibanez RG are un fretboard de iti taie respiratia. Foarte bine lucrata si foarte comoda.

Am incredere ca o sa iasa ceva foarte ok. Fata de situatia actual oricum va fi o imbunatatire dramatica :D

7 hours ago, guitarhead said:

...come to think of it... Daca chiar vrei sa iasa din filmu' ala (lol), fa-l "bull's eye" sau "rising sun" .. ambele "paint schemes" erau populare la Charvel-uri high end in anii aia.. dar... vopseste si dozele! :))) (ceva ce facea Jackson la Soloist/custom paint, tot cam pe atunci)==> adica,, ca idee, in final fatza sa arate la modul asta: https://www.vintageandrare.com/product/Jackson-Soloist-Custom-Shop-Painted-1987-Desert-Sunset-61818

:guitar:YAY ! :)

Rising Sun ma tenta si pe mine la un moment dat sau o imitatie a chitare Kamikaze 2 a lui Lynch, dar sunt chestii sofisticate.

Chitara va fi in stilul acesta, fara binding, bineinteles. Deocamdata nu m-am hotarat ce sigla sa ii pun, cea originala sau cea "toothpaste" care din punctul meu de vedere arata mult mai bine.

EmeraldcasterPostOuch!.jpg&hash=c66791fd

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.