www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitară electrică Les Paul


Abner
 Share

Recommended Posts

Chitara  nu are componente originale si d-asta e foarte probabil sa fie un fals. 

Cateva chestii care imi sar mie in ochi:

- Dozele sunt puse invers iar capacele  nu sunt autentice.

- suruburile de fixare ale calusului sunt mai mari decat ar trebui sa fie

- tastele nu se opresc la "binding"-ul alb de pe marginea gatului ci trec peste. 

Am atasat o poza cu o chitara originala luata de pe un alt site : http://loviesguitars.com/product/2005-gibson-les-paul-supreme-cherry-sunburst-great-shape-ohsc/

Numarul de serie indica anul 2005  (Exact ca in poza mea). 

 

Un pret onest ar fi undeva la 300-500 RON in functie de cat de cantabila e chitara. 

 

IMG_4626.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Doar pt.ca e fake (ceea ce se vede de la o posta), nu inseamna ca " face fix 500 de lei ".. bwahahaa... Trebuie luata la bani marunti si vazut concret cum se comporta/suna/etc.! Am pus mina/cintat pe asa ceva si aia era facuta super bine, la nivel de Epiphone!  (f. posibil facuta "la negru" de catre cineva de pe linga vreo fabrica Epi).. de fapt cu Epi chiar si compar genul asta de chitara : ) ..

Nu am inteles de ce face "fix 500", doar pt. ca a construit-o unu'  sa arate a Gibson :)))

:guitar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mr Vintage said:

Hai să îți spun de ce zic mulți că face fix 500.

Pentru că nu s-a vândut aşa ceva cu mai mult. Cel puțin, nu aici, pe RGC. Pe Olx, unde asemenea chestii se vând ca Gibson autentice, poate. Dar, din clipa în care devine evident că sunt falsuri, nu dă nimeni mai mult. 

Când poți lua Epiphone adevărate cu 1000 de lei, nu dai 1100 pe un fake a cărui cea mai înaltă calitate e că... e ca Epiphone. 

Nu uita că Epi-urile adevărate beneficiază şi de acel sistem de garanție Gibson, ceea ce nu e cazul aici.

Nemaivorbind de imagine. Când apari cu Epi pe scenă, se poate spune cel mult că n-ai bani. Când apari cu Chibson, cei care se pricep vor spune ori că eşti husen, ori că încerci să-ți furi singur căciula.

 De aceea recomand fake-urile de la Fender, macar nu esti husen, esti doar ghertoi, cat despre Chibson, se poate sa nu merite nici macar un leu daca este facuta mizerabil si nu se poate canta, regla, etc..

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mr Vintage said:

Orice ai spune, cele mai reglabile şi cantabile sunt fake-urile Ibanez.

Asta e axioma, orice om chitarist stie asta.. cat despre Chibson, daca e ok mobilierul ii pui un stiker cu Dorfer sau Neumarkt peste Gibson si nu mai esti husen, te transformi in rocker rebel tru si cul..

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.