www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare


MrMartinYt
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

avusem versiunea mai veche de KG100HFX (era cu albastru atunci) si era decenta pentru asa ceva. Mai foloseam un Boss OD2 in fata pentru culoare si tonul era destul de ok pentru un amplif pe tranzistori. Din punctul asta de vedere recomand, dar trebuie sa mai tii cont de niste chestii:

1. unde il vei folosi? E un amp maricel si loud, asadar in apartament/camera de camin etc (cazul meu) poate nu ii faci dreptate. La sala si pentru concerte, sigur

2. daca il vei folosi pentru concerte, ai nevoie de  toata puterea (si greutatea) aia? Poti eventual sa optezi si pentru headuri mai mici. Eu am trecut de exemplu pe un lunchbox, mi se pare mult mai versatil

3. exista optiune de ampuri mici, poate hibride, poate o lampa la 5w, sau si mai bine, ai mereu optiunea digitala. O interfata audio si niste pluginuri pe laptop and you're good to go. Mai ales daca ai buget limitat. Asa iti dai si seama cam ce amp ti-ai dori cu adevarat pentru ce faci. Sau cine stie, poate ramai pe pluginuri :D it's da future!

 

My two cents, pana la urma iti iei ce vrei. Soundul e ok-ish la banii aia si e construit destul de solid.

Spor!

Edited by Daiabitiz Uyup Zwurp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 12 minute, Mr Vintage a spus:

Dacă la janghina de chitară o să adaugi o janghină de amp, o să sune a metal bătut cu ciocanul.

Nu există "amp de metal" şi "amp de ne-metal", ci amp de hi-gain (preferat de trupele de metal, dar nu numai) şi amp de low-gain (care şi el poate fi utilizat pentru metal, dar cu pedalele potrivite în față).

Kustomul KG e un amp ieftin şi prost. La volum de apartament e inutilizabil, că are 100 de w. 

Cel mai bine, până înveți cât de cât, să cânți, e să iei un amp bun de 5-10 w (posibilitatea de a-l reduce la 0,5 sau 1 w e binevenită), fie pe lâmpi, fie cu modelare digitală ca lumea. Sau să utilizezi liniştit soluțiile digitale.

Daca tie Ibanez si LTD ti se par janghine am inteles... Am renuntat la acel proiect

 

Edited by MrMartinYt
Link to comment
Share on other sites

Acum 15 minute, Daiabitiz Uyup Zwurp a spus:

Salut,

 

avusem versiunea mai veche de KG100HFX (era cu albastru atunci) si era decenta pentru asa ceva. Mai foloseam un Boss OD2 in fata pentru culoare si tonul era destul de ok pentru un amplif pe tranzistori. Din punctul asta de vedere recomand, dar trebuie sa mai tii cont de niste chestii:

1. unde il vei folosi? E un amp maricel si loud, asadar in apartament/camera de camin etc (cazul meu) poate nu ii faci dreptate. La sala si pentru concerte, sigur

2. daca il vei folosi pentru concerte, ai nevoie de  toata puterea (si greutatea) aia? Poti eventual sa optezi si pentru headuri mai mici. Eu am trecut de exemplu pe un lunchbox, mi se pare mult mai versatil

3. exista optiune de ampuri mici, poate hibride, poate o lampa la 5w, sau si mai bine, ai mereu optiunea digitala. O interfata audio si niste pluginuri pe laptop and you're good to go. Mai ales daca ai buget limitat. Asa iti dai si seama cam ce amp ti-ai dori cu adevarat pentru ce faci. Sau cine stie, poate ramai pe pluginuri :D it's da future!

 

My two cents, pana la urma iti iei ce vrei. Soundul e ok-ish la banii aia si e construit destul de solid.

Spor!

1.Il voi folosii in casa si poate la inregistrari cover uri etc  depinde

2. Nu stiu daca chiar am nevoie de atata putere de aceea am intrebat

 3  Ce alt head as putea folosii? nu am un buget super maricel .. am undeva la 850 900 lei si cant mare parte metal si totusi 5W nu ar fii cam putin? bine eu nu am prea folosit ampuri sau headuri cu lampi sau hibride 

Edited by MrMartinYt
Link to comment
Share on other sites

CC: 

Ce zice @vektor

Am un prieten care foloseste asa ceva si e suficient.

Daca ai un cabinet si vrei neaparat sa-ti cumperi head, da o geana si pe thomann, cauta un review pe youtube si, cel mai sigur, stabileste-ti clar lista de preferinte:

 

AMP apartament

Buget 900

Putere : Max 40-50w (again, in apartament nu vei avea nevoie nici macar de aia. Eu am asta si nici macar nu ii dau blana : https://www.thomann.de/ro/evh_5150_iii_15w_lbxii_top.htm)

Sound : (insert preferinta personala)

Calcul pre-investitie: pret vs sunet, gandeste-te daca il poti revinde, cand nu-ti mai place. Altfel ramai cu mobila la suprapret

Check this (orientativ), VOX poti proba la mcmusic, Orange la Guitarshop, daca ai prin zona

https://www.thomann.de/intl/hybrid_amplifier_heads_for_guitar.html?oa=pra

 

Alternativ:

1. interfata audio 

fara midi, does the trick, am avut si recomand: https://esound.ro/behringer-umc202hd-interfata-audio.html

cu intrare MIDI si iti poti pune controller : https://esound.ro/behringer-umc204-interfata-audio-midi-usb.html

2. guitar rig / toneforge etc, gasesti tu variante

 

Gandeste-te si la fiabilitatea sunetului. Daca intregistrezi mai ai un stres si cu un microfon, care sa-ti capteze ok, si de o interfata. Ca doar nu inregistrezi cu telefon, ma gandesc.

Mai da un search pe youtube si vezi ce mai zice si goagal ca-ti recomanda in ~200 $

 

 

Edited by Daiabitiz Uyup Zwurp
Link to comment
Share on other sites

Pt coveruri si cantat la dormeza nu iti trebuie 100w. Ti-s destui 2-10 w cum ziceau si colegii . Am avut si eu amp de 100 pe tranzistori, si la sala de repetitie (cu un baterist hotarat), nu depaseam 3 din 10 ca volum. Iti recomand sa iei second daca poti, cu aceiasi bani iti poti lua ceva mai fain, sau poti lua aceiasi chestie mai 'eftina, si o pedala de distors/drive.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 29 minute, dani_rosu5 a spus:

Pt coveruri si cantat la dormeza nu iti trebuie 100w. Ti-s destui 2-10 w cum ziceau si colegii . Am avut si eu amp de 100 pe tranzistori, si la sala de repetitie (cu un baterist hotarat), nu depaseam 3 din 10 ca volum. Iti recomand sa iei second daca poti, cu aceiasi bani iti poti lua ceva mai fain, sau poti lua aceiasi chestie mai 'eftina, si o pedala de distors/drive.  

Am deja un amp de 10 w dar nu am destule setari pt chitara si suna super bizar combinat cu chitara pe  care am doze  EMG si in plus nu reusesc sa ajung la volum tobosarul, basistul si celalat chitarist din mini trupa in care sunt.. Si ma gandeam sa dau ma mult pt un amp mai mare si cu care nu as avea probleme

Edited by MrMartinYt
Link to comment
Share on other sites

1. Trebuie sa inveti sa-ti faci sunetul. Lucru care nu e musai simplu;

2. Pentru cantat langa baterist ai nevoie cam de 20-30w si difuzoare cu SPL bun; vezi si punctul 1; nu neaparat acelasi amp e potrivit pentru dormitor; 

3. In locul tau m-as gandi bine la ce am nevoie pe-un termen nitel mai lung. S-ar putea sa fie o idee buna un 1x12 sau 2x12 cu clean curat si cu formator de ton in fata; s-ar putea sa fie o idee buna un modeling amp. Nimeni nu-ti poate spune de ce ai tu nevoie - gandeste-te ca trebuie sa le cari. Gandeste-te ca poate o sa vrei sa exersezi pe acelasi am si se sparg becurile la vecini. Samd. Am vazut oameni care cantau de rupeau cu un procesor bagat direct in mixer; am vazut un nene care rupea cu un Roland Micro Cube microfonizat. E drept ca ultimul nu baga metal :) 

4. Imi pare rau, dar Mr Vintage are dreptate: tragi la janghine :) Mno, daca esti la inceput, e cumva normal, ca nu stii care e treaba. Daca vrei sa experimentezi, sunt banii tai, pana la urma. E bine insa sa stii ca ciudateniile cel mai probabil o sa ajunga in pod sau la mica publicitate pe doi lei.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa iti iei fara grija un boss katana 50 si nu vei mai avea nevoie de altceva. 

Suna bine, scoti 10 000 de sunete din el, cu softul lui de pe computer scoti 10 milioane de sunete, inregistrat direct cu usb intr-un d.a.w gratis suna perfect pentru coveruri. (Are simulari de cab pe softul lui) Poti sa canti cu el de la 0.5 la 50 de wati.

Boss chiar sparge competitia. In softul lui poti sa folosesti tot felul de pedale de distorsie, toate phaserele, delayuri, cateva wah-uri si chiar si un noise gate.

Boss 100 e mai scump, dar are mai multi wati, un presence, fx loop si 8 presetari personale in loc de 4

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.