www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rupere coarda metalica la chitara


DarkAvenger183
 Share

Recommended Posts

Salutare chitaristi,

Am foarte putina experienta la acest instrument. Recent am cumparat o chitara pt copii, pt baietelul meu. Am vazut ca era f atras de a se juca la chitara. Tatal meu mi-a spus ca a fost o idee proasta, si ca ruperea corzi "ii poate da in ochi si e periculos". Mentionez ca varsta copilului este 3 ani. Chitara, desi cumparata din Jumbo, are corzile E A si D metalice si G, B, E din naylon. Intrebarea mea este daca ruperea unei corzi metalice l-ar putea fi rani pe copil? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

" a se juca la chitara " e un pic diferit de scopul acestui instrument :) .. Macar stati pe aproape cand "se joaca" ... poate sa traga f.tare de o coarda, sau sa o intinda (cu cheia de acordaj) excesiv ... Corzile rezista si ele la o anumita tensiune. Am rupt si eu o coarda, doua..la viata mea .. nu e placut sa te plezneasca peste mina (de aia stau macar cu fata cat mai departe pot, daca fac "experimente" :)) ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La varsta lui nu ma astept sa invete sa cante, dar daca prinde drag de sunetul corzilor, cand mai creste poate ii trezrste intetesul sa invete. Cred ca ar fi frumos sa stie sa cante. "nu e placut sa te plezneasca peste mina (de aia stau macar cu fata cat mai departe pot, daca fac "experimente"" probabil ar trebuii sa o pun deoparte deorece este periculs sa iti dea in ochi. Sau eventual sa inlocuiesc cu naylon cele 3 corzi ce metalice?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Sigur sunt corzi metalice? Pe o chitara cu corzi de nylon corzile E, A si D sunt invelite intr-o sarma metalica, dar miezul este tot nylon, si pot doar sa para de metal. Se poate verifica observand capatul corzii, din cele de nylon se vede miezul facut din filamente albe.

Link to comment
Share on other sites

Cam asta e cel mai rau lucru care se poate intampla.

E relativ neplacut, dar nu e chiar ceva ... serios. Corzile de chitara au tensiunea relativ mica acordate ( 10-12 kgf maxim pentru o acustica "western" cu corzi phosphor bronze, ceva mai putin pentru altele). Corzile nylon (pentru chitara clasica) in general au tensiunea aproape de jumatate. Si chitarile pentru copii fiind mai scurte, au tensiunea si mai mica.

Nu pot spune ca un risc nu exista, dar ai spus ca are 3 ani. As zice ca e mai mare riscul sa o foloseasca pe post de bata decat sa pateasca ceva de la o coarda sarita.

Plus, corzile de chitara sunt destul de rigide, nu se deformeaza prea tare - nu "sar" ca si cum ar fi din elastic. Daca tii neaparat, poti verifica tastele, bridgeul si pragusul sa nu "agate", pentru a minimiza posibilele locuri unde se rup corzile in mod uzual. Si sa le schimbi in mod regulat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.