www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Telecaster cantat in picioare


Jiganie
 Share

Recommended Posts

Salutare

Nu am cantat deloc un telecaster, si ma intreb daca din cauza formei, a poziției strap-button fata de centrul de greutate i se duce neckul in jos atunci cand canti in picioare? Ma gândesc ca depinde si ce lemne are in el. Daca aveți niste păreri pe bază de experiență, va rog!

 

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Glumești, nu? Poate unul din swamp ash super ușor, tăiat subțire, cu f-holes sau semi-hollow, cu gât gros de tip bâtă din arțar nemilos. Improbabilă combinația. Cât de echilibrat e instrumentul depinde de la caz la caz, dar ca echilibru nu ai probleme ca pe SG, să zic. Mă rog mie nici alea nu mi se par groaznice, doar că e adevărat, mai susții gâtul si cu mâna și e proastă ideea să îl lași liber :)

Dar tele? Nu văd motive să fie dezechilibrat nici Squier Bullet - nu este, de fapt, dar na, vezi cazul de mai sus, acolo poate, dacă se chinuie cineva, face și cu neck dive.

E o non problemă în mod normal.

 

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu glumeam, chiar ma intreb asta pentru ca nu am pus mana pe una, iar ceea ce ma face sa ma gandesc la asta e, cum ziceam mai sus, pozitia strap-buttonului, care e undeva in dreptul tastei 16, fata de 13 la un strat; adica e clar mai aproape de centru de greutate. Dar daca zici ca nu se simte, foarte bine, poate incerc, nu am mai avut si ma tenteaza forma.

Mai spune-mi te rog ce crezi despre asta: daca ai corpul chitarei atarnat de strap la aceeasi inaltime cu al unui strat (sau RG sau alta forma similara), pentru ca mana dreapta sa fie acolo unde-ti place, tot datorita pozitiei strap-butonului, ma astept ca griful sa fie ceva mai sus (sau/si mai la stanga) decat la tele.  

Mersi de raspuns!

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Jiganie said:

Nu glumeam, chiar ma intreb asta pentru ca nu am pus mana pe una, iar ceea ce ma face sa ma gandesc la asta e, cum ziceam mai sus, pozitia strap-buttonului, care e undeva in dreptul tastei 16, fata de 13 la un strat; adica e clar mai aproape de centru de greutate. Dar daca zici ca nu se simte, foarte bine, poate incerc, nu am mai avut si ma tenteaza forma.

Mai spune-mi te rog ce crezi despre asta: daca ai corpul chitarei atarnat de strap la aceeasi inaltime cu al unui strat (sau RG sau alta forma similara), pentru ca mana dreapta sa fie acolo unde-ti place, tot datorita pozitiei strap-butonului, ma astept ca griful sa fie ceva mai sus (sau/si mai la stanga) decat la tele.  

Mersi de raspuns!

Nu sunt vreun expert în problema asta. Eu n-am simțit altceva decât cu orice altă chitară, dar nu prea cânt cu el în picioare. Știi ce am remarcat, în schimb? Era să-l scap din cauză că n-am pus strap locks și cureaua era puțintel uzată - s-a desprins exact din ancora dinspre gât, fiind mai scurt 'cornul lipsă' - că tot după umăr merge, nu? E mai ușor forțată în exterior cureaua pe tele exact din motivul descris de tine, dacă-l pui în poziția în care ții un strat. Get it? Deci strap locks more than welcome. pentru el.

Ce mai pot să-ți zic e că îmi vine să țin gâtul într-un unghi mai aproape de planul orizontal decât la strat sau rg. Dar cred că e doar ideea de country/capul meu.

Go for it, mai ales dacă te gândești la unul nou pe care să-l poți încerca/returna dacă nu e ce vrei. Mie-mi place, chiar și fără decupaje de borțoi și antebraț sau alte sculpturi abstracte pe el :)

 

@AndRiska Da, eu exemplificam exagerând ideea unui frasin mega ușor, corp subțire și poate găurit plus un ditai gâtoiu zdravăn - dar nici așa - ideea e că nu are un corp mic:) N-are de ce să fie dezechilibrată vreo anumită rețetă decât dacă nu potrivesc ăia bine bucățile ca greutate atunci când îl alcătuiesc - și oricum nu atât cât să ai mari probleme din cauza asta.

Edited by apocapsile
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.