www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu bass-ii nostri :P


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor:)

Sunt si eu nou p'aci si m-am gandit sa imi arat chitara bass.Este un Ibanez BTB 200...sunt multumit de ea avand in vedere ca sunt mai Newbie in acest domeniu...dar cred ca am timp sa invat avand in vedere ca am doar 13 ani:D (cred ca sunt printre cei mai mici de pe forum) :)

(btw...scuzati dezordinea)

 

 

Cheers! :)

post-6385-1201171891_thumb.jpg

Edited by RaresD
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Bass-ul fratelui meu:

EVL Z4B

 

CONSTRUCTION Bolt-on

BODY Mahogany

NECK Maple, Modern

NECK WIDTH 1F : 40mm / 24F : 62mm

NECK THICKNESS 1F : 20.5mm / 12F : 22mm

FINGERBOARDRosewood, 15 3/4" Radius (400mm)

FRET22 / Large (2.7mm)

INLAY EVL Pentagon Circles

TUNER Die cast

SCALE 34" (864mm)

NUT Graphite

BRIDGE HZ4B bridge w/ string thru body

PICKUP EMG-35 HZ (H-H)

CONTROL EMG BTS Control EQ / 1vol, 1blend, 2tone

PICKUP SWITCHING N/A

HARDWARE BKS (Black Satin)

UNIQUE FEATURE EVL Metal Truss Rod Cover

Knobs w/O-rings

STRING 35" Stiring (105-045)

COLOR BKS (Black Satin)

LEFTY N/A

CASE

post-1203-1216793494_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest Bogdan(tl)91

Am si eu o rugaminte.Vreau sa imi iau un bass dar nush de care ca eu nu am mai cantat la nici un bass, pana acuma am cantat la chitara clasica.Vream sa imi da-ti un sfat ce bass as putea sa imi cumpar de pe net ieftin si bun.pls

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest costi iorga
:)

A beautiful piece of gear. Am cantat pe Warwick 8 ani de zile, inca mai imi saliveaza degetele cand vad unu.

Intre timp am switchuit pe un MusicMan Bongo. Il postez aici, poate va place de el.

post-5156-1235831278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

A beautiful piece of gear. Am cantat pe Warwick 8 ani de zile, inca mai imi saliveaza degetele cand vad unu.

Intre timp am switchuit pe un MusicMan Bongo. Il postez aici, poate va place de el.

post-5156-1235831278_thumb.jpg

 

Urat topor, da' bun. Cred ca e cel mai versatil bass din cati s-au facut pana acum (cel putin varianta cu un humbucker si o doza single).

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Super rig si super bass...sa le canti cu spor!

Thanx bro!

 

Urat topor, da' bun. Cred ca e cel mai versatil bass din cati s-au facut pana acum (cel putin varianta cu un humbucker si o doza single).

Cum sa fie urat? :) (just kiddin')

E versatil intr-adevar, si suna foarte gras, mai ales in combi cu rigul din poza!

Ma gandesc sa-l probez si pe un Ampeg SVT CL, sa-l vedem ce stie pe o statie cu lampi :)

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care are unul identic (doar alta culoare) si suna bine rau de tot. L-am auzit si intr-un Ampeg SVT si vreau sa spun ca rupea cam tot ce era pe scena atunci: ceva Fender, Ibanez Prestige, un Warwick Corvette, mai era doar un Spector care mi-a placut din ce era pe acolo.

 

A probat cineva Lakland Skyline 55-01? Vrea un amic un bass gen Music Man, dar la pret cat de cat mai decent si se uita dupa asta.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Treaba asta cu ruptul intre bashi si in general instrumente e cam subiectiva. De la 1000 eur in sus consider cu nu prea se mai pune problema de prost(in afara de un brand care-mi vine acum in minte si care mai da rateuri, insa izolat), ci daca iti place sau nu. Am avut Warwick Corvette Custom, iar acum am un Ibanez BTB Prestige. Nu pot spune ca unul e mai prost decat celalat, doar ca suna diferit. Superb Bongo, e si aratos si suna bine, insa eu nu mi-as cumpara unul, dintr-un singur motiv: are corp de baswood. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ma ajuta cineva cu identificarea exacta a modelului?

 

Din cate am verificat eu... pare a fi facut in perioada 1994-1995. Daca serialul era trecut in alta parte, ar fi fost din 2005-2006... Nu stiu, sper sa nu ma fi grabit... Mai multe amanunte aici sau da-i search pe Google la "serial number fender", deoarece sunt multe siteuri cu baze de date dedicate Fender si nu numai.

 

Bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema, merci!

E un '57 reissue fabricat in 2005 (daca era MIJ era din '94)

24109.jpg

http://www.fenderjapan.co.jp/fender/2008fe...ecisionbass.htm

Modelul e PB57-US

Dozele sunt schimbate cu SD Quarter Pound in rest e original.

http://www.seymourduncan.com/products/bass...pb3_quarterpou/

Edited by soiuz
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Ce nu-ti place la el? Nu vad nimik defect in poza. LA ce te referi cand zici: "in ce hal"?

 

Dude, chill.

Omul aprecia calitatea (cred)

 

De ce trebuie sa te agiti de fiecare data cand cineva zice de japonezi si/sau Ibanez ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.