www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
WildH3art

Pareri

Recommended Posts

Salutare tuturor! :)

Am înregistrat ceva și aș avea nevoie de părerile voastre sincere. Cum vi se pare?

Vă scriu și versurile aici:

I know it's hard to try
To open your heart
'Cause many came and stole from you
And there was nothing you could do
You gave your trust and ran from lust
But then you found it's not enough
To fight darkness and attack
You should now cover your back
And I know she's on her way
'Cause I think I've heard her say
"Wherever you are my dear
Remember that I am near..."

Este "creație" proprie. :)

remember-my-dear

Edited by WildH3art
Am uitat să pun emoticoane

Versurile sunt o colecție de platitudini siropoase, pe care le poți auzi pe un catralion de piese de ieri și de azi. Nimic original, ba încă și într-o limbă engleză bolovănoasă, inexpresivă.

Despre piesă în sine nu mă pronunț, nu e genul meu de muzică. Dar versurile nu transmit absolut nimic.

Linia de chitara suna a Bob Dylan, desigur simplificata. Versurile... cum zice colegul mai sus. As mai adauga probleme cu frazarea din punctul meu de vedere. Dylan e mai intepat, tu o lalai "cenaclul flacara"-style. 

Tot inainte! Nu te lasa ,mai audiezi cateva  piese in gen , mai citesti asculti analizezi textele ..faci comparatii citesti review si critici si incet incet te mai cizelezi .Atentie si la dictie/emisia vocala ,in acest gen este obligatoriu sa se inteleaga fiecare cuvant .

Cum aud pe cat se poate pe inregistrarea ta cam confuza ( telefon ? cam  slaba calitatea de conversie ) tu incerci sa redai vocal o sonoritate a unei inregistrari complete  ce ai auzit la  careva  piesa care i-ti este " model " .Adica mi-se pare ca vrei sa sune doar din ce si cum canti cu vocea  si reverbul si unele sounduri/rezonante de la chitara care pe o inregistrare se aud " in spatele vocalului " .Tu trebuie sa canti curat clar  , chitara cat mai clar apoi dupa inregistrare in DAW ( soft cu mixer virtual ) se mixeaza se filtreaza cu EQ se adauga reverb , spatialitate , la chitara la fel si apare acea " tresa /hall  in care unele tonuri traiesc mai departe su umple spatiul ..,

Asculta mai atent " modelul " si incearca sa " imiti" vocalistul    mai ales  dictia ( Bob Dylan nu-i chiar un modelulideal dar totusi la el se intelege cea ce pronunta le miorlaie unde se poate dar are grije sa se inteleaga ce zice ..altfel cine ar ma asculta daca nu intelege ce zice ) .Atentie si la chitara .Vocea impreuna cu chitara si otzara de reverb fin da sonoritatea ce o mai dresezi oleaca cu un EQ ..

Inregistreaza cu un PC sau laptop  cu un microfon multimedia ptr inceput este OK ..cu un DAW .de ex ...Audacity  .

Inregistrezi chitara cat mai  bine pe un track ..

Apoi inregistrezi vocea pe alt track  folosind chitara inregistrata ca " backtrack "  si canti de cate ori vrei /poti ///asculti ..iarasi canti vocal inregitrand apoi asculti ce este OK ce nu ..tot asa pana obosesti sau pare ca este OK ..

Cu textele la fel analizeaza mai multe texte de mai multi autori si compara=le vezi ce este OK ce nu ..apoi incerci si tu sa scrii un text dupa model /idei  , vezi atmosfera muzicii in legatura cu textul etc etc 

Dupa multa munca , multe  incercari o sa fie tot mai bine si intre timp tot inveti si progresezi ..

Edited by karpi