www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Circuit Bending


Susceptor
 Share

Recommended Posts

eu si cu un prieten am luat clapa lui (un yamaha psr - 90), am dezasamblat totul si am ramas doar cu cablajele; ne apucam de circuit bending intr-un mod foarte n00bish (el paralele cu electronica, eu stiind chestii de baza). scoatem sunete ciudate (scurtcircuitam diverse integrate) si lui ii vine ideea de a scurtcircuita diverse componente de la partea de amplificare/curent/etc. eu ii zic sa nu, ca e riscant, insa nush ce fac si scurtcircuitez eu!! (destept baiat) si cred ca am scurtcircuitat regulatorul de tensiune cu inca ceva si nu mai merge (in schimb in boxe auzeam un bazait)

 

 

ce as vrea sa stiu:

-daca exista riscul sa fi stricat si memoriile/cipurile care generau sunet/etc

-daca poate fi reparata

-daca poate fi reparata inlocuind cipurile (eventual cu ceva similar/echivalent) pe care le-am scurtcircuitat atunci (PQ05R04 si CRED - nu intelegeam ce scrie - D880)

 

ps: cand voi mai face circuit bending voi lua si un manual, eventual schema obiectului

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca o sa-ti poata spuna cineva vreun raspuns concret.Depinde de ce-ai facut pe acolo.De ce scurt-uri ai improvizat.In general circuitele digitale sunt sensibile, deci exista o sansa destul de mare sa fi belit ceva.Dar asta doar ai ajuns pana acolo, cine stie ce ai facut :)

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Pai daca nici un LED de alimentare nu mai functioneaza + lipsa sunetului... In primul rand, are alimentare proprie sau externa? Aka un transformator de retea + circuitul de redresare si filtrare al curentului incorporat sau extern? Daca este incorporat nu vad de ce ar avea regulator de tensiune, banuiesc ca baietii din fabrica atunci cand au bobinat secundarul s-au gandit ca dupa redresarea cu siliciu tensiunea va creste cu circa 40-50%... Este posibil sa se fi ars puntea redresoare, cea care iti dadea curent continuu din alternativul scos de secundarul transformatorului... Sau condesatorul de filtraj... Inca o chestie, ai pomenit de un anume etaj de amplificare. Amplificatoarele (in special cele pe TDA) au obiceiul sa se arda instantaneu la conectarea inversa a alimentarii (+ la - si - la + => :) ). Eu zic sa afli mai multe detalii si sa pui un topic pe www.elforum.ro :) Acolo gasesti mesteri adevarati care stiu cate ceva despre electronica. Sper doar sa ajung si eu la fel de bun ca ei... :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Pai problema sigur e din alimentare... Si cel mai probabil e sa ai curent alternativ la intrare... Raman la ideea ca probabil s-a ars puntea redresoare din sursa (chiar daca e externa). Incearca sa-l alimentezi la o alta sursa si vezi daca merge asa...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.