www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Identificare bridge tip floyd rose


Cosu
 Share

Recommended Posts

Azi am facut rost chitara asta facuta de Hyundai undeva prin anii 90 (cred). Pare sa fie o copie de Ephiphone X1000 (  minitoggles pentru HHH - 1 humbucker si 2 stacked humbuckers)

A mai vazut cineva tipul asta de punte? Prinderea corzilor se face destul de ciudat, fara menghina in partea de sus. Am desfacut-o pana la ultimul surub si nu apare niciun text nicaieri .

DSC_0418.jpg

DSC_0419.jpg

DSC_0421.jpg

DSC_0422.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pare a fi o variație de Speedloader. Dacă e precum alea, necesită coarde speciale de speedloader (bullet end) care odată prinse nu își mai modifică dimensiunea față de cele obisnuite. Nu știu exact ce e dar aia pare să fie, copie de speedloader.

Eventual sapă modele de la Washburn din perioada aia, pare genul de chestie pe care ar fi folosit-o ;)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Nu e FR Speedloader, cel mai probabil e o varianta de tremolo similara cu FR "cum se proceda pe vremuri" la chitarele asiatice. E full float ? 

Daca nu te intereseaza aspectul de "all original" si vrei sa investesti in ea, cred ca poti inlocui cu ceva mai decent, cum ar fi un Gotoh FR. 

 

Daca nu, ii poti pune un locking clamp ca la straturile cu FR si eventual sustain block de alama. 

Edited by Crypto
Link to comment
Share on other sites

E full float dar nu e recessed si sigur nu e speedloader (merge cu corzi obisnuite). 

Am un gotoh GE1996T pe acasa dar nu cred ca merita sa il pun pe chestia asta. Eram mai mult curios de istoric decat de altceva. Cred ca o sa scap de ea pentru ca dozele si modul in care se selecteaza chiar nu sunt pe gustul meu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.